Egyre inkább megkeseríti az életedet a pollenallergia? Itt az idő, hogy alaposan utánajárj a problémának! - Házipatika


Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat.

A pollenallergiások számára kiemelten fontos, hogy a kezelés mielőbb megkezdődjön, ezért ajánlott az allergiavizsgálat elvégzése még a panaszok megjelenése előtt. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy pontosan meghatározzuk, milyen tényezők állnak a zavaró tünetek hátterében – figyelmeztet dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa, a felsőoktatási intézmény keddi tájékoztatójában. Érdemes észben tartani, hogy a szezonális allergiás nátha jelei már februárban is megjelenhetnek, hiszen Magyarországon a mogyoró virágzása jelzi a korai allergiaszezon kezdetét.

Az állandó vizes orrfolyást, tüsszögést, szem- és orrviszketést, valamint az orrdugulást allergia is okozhatja. Két-három hétig tartó panaszok esetén ajánlott mielőbb fül-orr-gégészeti vizsgálatra menni, különösen abban az esetben, ha a tünetek már az előző év hasonló időszakában is előfordultak. Ilyenkor elsőként a baktérium- és vírusfertőzés lehetőségét zárják ki, majd következhet a bőrön végzett Prick-teszt.

"A folyamat során előkezelt allergéneket viszünk fel az alkar bőrére, majd egy finom tűvel megkarcoljuk azt. Ha 15-20 perc elteltével a bőrkarcolás környékén csalángöb szerű kiütés jelenik meg, piros peremmel körülvéve, az az adott allergénre adott pozitív reakciót jelzi. Ezt a reakciót a klinikai tünetekkel összevetve értékeljük az allergia diagnózisának felállításához" - magyarázza dr. Kraxner Helga. Hozzáteszi, hogy bizonyos körülmények között – például erős tünetek, asztmás panaszok, bizonyos gyógyszerek szedése vagy várandósság esetén – a bőrteszt nem ajánlott, vagy az eredmény nem lesz megbízható. Ilyen esetekben vérvétel segítségével állapítják meg az allergéneket.

Az allergiás betegek gyógyszeres kezelését ajánlott a várható pollenidény előtt egy-két héttel megkezdeni, hogy a tünetek mielőbb enyhíthetők legyenek. A panaszok, mint például a fül- vagy torokviszketés, a szokásos allergiás reakciókon túl jelentkezhetnek, azonban ezek nem társulnak fájdalommal, szaglásvesztéssel vagy arcduzzanattal, mint az arcüreggyulladás esetén. A hatékony terápia kulcsfontosságú elemei az antihisztaminok, amelyeket tabletta, orrspray és szemcsepp formájában alkalmazhatunk. Ezen kívül a helyi szteroid orrsprayk használata is javasolt, mivel ezek úgy vannak kialakítva, hogy célzottan csökkentsék a gyulladást. Továbbá, a sós orrmosó folyadék használata is hasznos lehet, mivel ez segít eltávolítani az orrnyálkahártyáról az irritáló anyagokat és polleneket, hozzájárulva ezzel a tünetek csökkentéséhez.

Az allergiák kezelésében az allergénspecifikus immunterápia lehet a megoldás, amelynek hatékonysága azonban szoros orvosi felügyelet mellett érvényesülhet. A terápia megkezdéséhez a beteg és az orvos közötti szoros együttműködés szükséges, és a kezelés legalább három szezonon át tart, hogy a javulás fokozatosan megmutatkozhasson - hangsúlyozza a szakértő. Emellett az allergiás betegek életminősége is javítható életmódbeli változtatásokkal: a rendszeres hajmosás, a ruházat és az ágynemű gyakori cseréje, valamint a légtisztítók és pollenszűrős szúnyoghálók használata mind hozzájárulhat a tünetek enyhítéséhez.

Related posts