Feszült pillanatok zajlottak le a szerb parlament falai között, amikor váratlanul verekedés robbant ki a képviselők között. A politikai feszültségek és ellentétek végül fizikai összecsapásba torkolltak, ami megrázta az ország politikai életét.


Feszültséggel teli vita és verekedés robbant ki a szerbiai parlament hétfői ülésén. A kormánypárti és ellenzéki képviselők között zajló összecsapás még a biztonsági személyzet beavatkozása ellenére is tovább fokozódott – adta hírül az MTI.

A verekedés nem a napirendi pontokkal kapcsolatban alakult ki, amelyek között a legfontosabb a 2025-ös költségvetés javaslata. Az ellenzék azt nehezményezte már az ülés elején, hogy a házelnök nem volt hajlandó napirendre tűzni a kormány elleni bizalmatlansági indítványt, amelyet a kellő számú ellenzéki képviselő adott be. Majd a november elsejei, 15 áldozatot követelő újvidéki tragédia nem megfelelő kezelésével vádolta meg a kormányt, illetve a kormánypártokat, azt állítva, hogy "a mindent átszövő korrupció" és a "szakszerűtlenség" okozta az újvidéki vasútállomás előtetőjének leszakadását.

A lökdösődés és verekedés akkor robbant ki, amikor a kormánypárti képviselők, válaszul az ellenzéki kiabálásokra, éles támadásokkal illették a 2000 és 2012 között kormányzó ellenzéki politikusokat, akiket korrupcióval és az országot sújtó problémák gyökereinek megteremtésével vádoltak. A parlamentben többször is heves összecsapásokra került sor, miközben az ellenzék egy hatalmas transzparenst feszített ki, amely egy véres tenyeret ábrázolt, ezzel is hangsúlyozva a helyzet súlyosságát.

A parlament ülése egy különös jelentőségű egyperces néma tiszteletadással indult, amely a 15 áldozatra emlékezett. Ahogy arról a Maszol is beszámolt, az újvidéki tragédia kapcsán eddig 12 személyt vettek őrizetbe, köztük Goran Vesic volt építésügyi minisztert is. Ő az előtető leszakadása utáni napokban mondott le, de a történtekért nem vállalta a felelősséget.

A tragikus esemény hatására az ellenzék azonnali tiltakozásba lépett, követelve, hogy a hatóságok vonják felelősségre az érintetteket. Emellett a politikai csoport arra is felszólít, hogy hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítése során szerződésben álló cégekkel kötött megállapodásokat. Az ellenzék sürgeti a miniszterelnök és Újvidék polgármesterének lemondását is. A szerződések megismerésére azért van szükség, mert a tragédia napján az illetékes miniszter és a pályaépítési feladatokért felelős cég azt állította, hogy a vizsgált előtető nem tartozott a felújítási munkálatok közé. Ugyanakkor számos, azóta készült felvétel bizonyítja, hogy a szerkezeten módosításokat hajtottak végre, és ezzel az évtizedek óta álló építményre további terhelést róttak.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, a munka azonban idén is folytatódott. Goran Vesic júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. Aleksandar Vucic köztársasági elnök az üggyel kapcsolatban leszögezte: a bíróságnak kell eldöntenie, ki a felelős a tragédiáért, de bizonyosan felelősség terheli mindazokat, akik nem gondoltak arra, hogy fel kell újítani a hatvan éve felhúzott épület minden részét. Nem azért kell megtalálni a felelősöket, hogy valakit bűnösnek lehessen kikiáltani, hanem azért, hogy hasonló esetek a jövőben ne fordulhassanak elő - tette hozzá.

A szerb parlament ülésének közvetítése elérhető a YouTube-on, ahol a nézők a végén tanúi lehetnek a tiltakozó plakátok felemelésének.

Related posts