Végveszély fenyegeti a dunántúli nagyváros híres fekete fenyő fasorát: vajon elérkezett-e a láncfűrész ideje? - Pénzcentrum


Komoly veszély fenyegeti a szombathelyi Paragvári utca híres feketefenyő-fasorát: a fák állapota aggasztó, egyre inkább barnulnak és száradnak. A közösség egyre nagyobb aggodalommal figyeli a már több mint száz éves fák sorsát, amelyek a város kulturális és természeti örökségének megkerülhetetlen részét képezik. Az aszfalt szinte teljesen körbeöleli őket, s a természetes élőhelyük fokozatosan eltűnik, míg a klímaváltozás véglegesen megpecsételheti sorsukat.

Szombathely belvárosának közelében, a Paragvári úton található fasor története egészen 1920-ig nyúlik vissza, amikor is a Szombathelyi Szépítő Egyesület ültette el az első fákat a régi vadgesztenyék helyére. Ekkor még 219 impozáns feketefenyő díszítette az utcát, de az idő múlásával sajnos a számuk csökkent, és mára már csak 163 példány maradt. Az önkormányzat 2016-ban igyekezett pótolni az eltűnt fákat, és tíz új fát ültettek, ám ezek is hamarosan betegségekkel küzdöttek – számolt be róla a Nyugat.hu.

A lakók megfigyelései alapján a fák egészségi állapota drámaian romlik: leveleik barnulnak, ágai száradnak, és sajnos egyre több fa halálát is okozza ez a kedvezőtlen tendencia. Ez a probléma nem csupán a Paragvári utcában érezhető, hanem az egész ország területén egyre több örökzöld növény találkozik hasonló nehézségekkel.

Az önkormányzat megállapítása szerint a fák egészségének romlása elsősorban a megváltozott környezeti tényezők következménye. A globális felmelegedés következtében emelkedik az átlaghőmérséklet, csökken a csapadék mennyisége, és egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek. Ezek a körülmények különösen hátrányosan érintik a feketefenyőket, amelyek eredetileg hűvösebb éghajlaton fejlődtek. A legyengült fák sokkal nagyobb mértékben ki vannak téve a kártevők és gombás fertőzések támadásának. Továbbá, a városi környezet is jelentős hatással bír: a megnövekedett szén-dioxid-kibocsátás, a fokozódó légszennyezés és a beépített területek mind hozzájárulnak a fásítás fokozatos leépüléséhez.

A helyi közösség tagjai és a természetvédők egyaránt kíváncsiak arra, hogy milyen intézkedéseket tervez az önkormányzat a fenyősor védelme érdekében. Jelenleg azonban a várakozásokkal ellentétben nem áll rendelkezésre konkrét információ a tervezett lépésekről.

Related posts