Az Egyesült Államokban az EU kereskedelmi biztosa vámkérdésekről folytat majd megbeszéléseket.


A főnöke annyira kihasználta, hogy a munkahelyén összeesett. A helyzet azonban váratlan fordulatot vett, amikor a mentősök, akik kiérkeztek, ajánlatot tettek neki egy új állásra.

A vámháború kezdetével az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi viszonyok komoly feszültségek színterévé váltak. Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a kölcsönös vámokat, amire az Európai Unió hasonló lépést tett, ezzel próbálva enyhíteni a kialakult konfliktust.

Azonban az általános 10 százalékos, valamint az alumínium-, acél- és autóimportra vonatkozó 20 százalékos tarifák továbbra is érvényben maradtak. Sefkovic látogatása során a cél az, hogy meggyőzze az amerikai vezetést a vámok teljes eltörléséről, amely mindkét fél számára előnyös lenne - írja a Politico.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, a Financial Timesnak adott interjú során kiemelte, hogy az Európai Unió határozottan felkészült arra, hogy erőteljes válaszokat adjon, amennyiben a jelenlegi tárgyalások nem hoznak kívánt eredményeket. A beszélgetés során felmerült a lehetőség, hogy az amerikai digitális cégek megadóztatása is szerepet játszhat a potenciális ellenintézkedések között.

Valdis Dombrovskis, az EU gazdasági biztosa szerint az amerikai vámok leginkább az Egyesült Államok gazdaságát sújtják, csökkentve a fogyasztók vásárlóerejét és drágítva az importárukat.

A legújabb modellszimulációk alapján várható, hogy az amerikai bruttó hazai termék (GDP) 2027-ig 0,8-1,4 százalékkal csökkenhet, míg az Európai Unióra gyakorolt hatás mindössze 0,2 százalékos visszaesést eredményezne. Amennyiben a vámok véglegessé válnak, vagy újabb ellenintézkedések lépnek életbe, az Egyesült Államok GDP-je 3,1-3,3 százalékkal csökkenhet, az EU esetében pedig 0,5-0,6 százalékos visszaesés várható. A globális szinten ez a világ GDP-jét 1,2 százalékkal mérsékelheti, ami a várakozások szerint három év múlva a világkereskedelem 7,7 százalékos visszaeséséhez vezetne.

A tárgyalások kimenetele még mindig kérdéses, azonban az Európai Unió bizakodó, hogy sikerül kompromisszumot találni az amerikai partnerekkel. Az európai tőzsdék máris kedvezően reagáltak a közeledésről szóló hírekre, és a New York-i tőzsde indexei is felfelé íveltek – számol be róla a CNBC.

Related posts