Vajtó Lajos: Ott, ahol Szájer, Kaleta és Bese atya békésen megférnek egymás mellett, ott a tolerancia és a sokszínűség uralkodik.

Úgy vélem, hogy a kérdés valójában messze túlmutat a Pride eseményén. Abban a politikai környezetben, ahol olyan figurák, mint Szájer, Kaleta és Bese atya kényelmesen megférnek egymás mellett, nem igazán látom, hogy komoly ellenvetések merülnének fel a Pride-dal kapcsolatban. Inkább más irányba szeretném terelni a gondolatmenetet. Érdemes észrevenni, hogy a Fidesz eddig 14 alkalommal nem táplált aggodalmat a Pride iránt. Miért pont most, a 15. alkalommal tűnt fel számukra ez a kérdés? Ez az alapvető dilemmám.
- kezdte Vajtó, aki úgy véli, hogy a háttérben az a folyamat zajlik, miszerint a Fidesz a választások közeledtével "meghatározza a közéleti diskurzus irányát, eltereli a figyelmet, és aknamezőket telepít az ellenfelei útjába".
Új ellenségképek kialakítására van szükség, hiszen a régiek – mint például Soros vagy Brüsszel – már nem olyan hatékonyak, mint régen. Miközben a Pride-ról folyik a diskurzus, a figyelmet eltereljük az inflációról, a kórházak kritikán aluli állapotáról és arról, hogy a Covid óta az üzemanyag ára megduplázódott. Az összes ellenzéki szereplő pedig könnyedén belelépett ebbe a csapdába, és látszólag kényelmesen lubickolnak a zűrzavarban.
- kifejtette, majd megemlítette, hogy másokkal ellentétben Magyar Péter nem válaszolt a kormány ezen lépéseire.
Az utóbbi hetek hídlezárásairól Vajtó kifejtette, hogy a legtöbb ember arra vágyik, hogy "békésen, biztonságban és nyugalomban térhessen haza a családjához". Éppen ezért szerinte nem célszerű "tovább mérgezni az amúgy is nehezen élhető főváros életét". Hozzátette, hogy Budapest számos olyan szimbolikus helyszínt kínál, ahol a demonstrálni vágyók kifejezhetik véleményüket – mint például a Parlament vagy a Karmelita előtti terek – és ehhez nem szükséges a dunai hidakat lezárni.
Azt kell mondanom, hogy sajnos a húszmilliós Bindzsisztán diktátorának, Majkának még mindig van némi igaza abban, hogy a politikai tájképen egyetlen olyan csoport sincs, amelyik ne keltene komoly kétségeket. Az emberek többsége nem vágyik a mindennapi toxikus légkörre; inkább békében szeretnének élni, de a nyugalomra vágyó erő jelenleg hiányzik. Olyan politikai irányvonalra lenne szükség, amely a harmóniát képviseli, és nem csupán haszonelvű megfontolásokon alapul, hanem valós értékekre és aktuális ügyekre épít.
Kiemelte, hogy csak egy olyan szervezetet ismer, amely igazán mesterien kezeli a helyzetet, mégpedig a Pride szervezőit. "Csendben, nyugodtan végzik a munkájukat, nem háborognak, nem kiabálnak, és úgy vélem, hogy a valaha volt legnagyobb magyar és nemzetközi részvételre számíthatnak" - fogalmazott róluk.