Vadvirágos mezők, zöldellő szigetek a még élénkebb városért.

Dunaújváros új, természetközelibb városüzemeltetési gyakorlattal hívja fel magára a figyelmet: a város egyes füves területein tudatosan nem nyírják le a növényzetet, hogy teret engedjenek a vadvirágok természetes megjelenésének. A téma többször szerepelt már hasábjainkon - most komoly áttörés tapasztalható!
A vadvirágos területek városi integrációjának folyamata nem csupán esztétikai szempontból figyelemre méltó, hanem a biodiverzitás, azaz az ökológiai sokféleség megőrzése és a fenntartható környezet kialakítása szempontjából is elengedhetetlenül fontos.
Európai példa, helyi megvalósítás
A projekt körüli diskurzus során Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester, Mezei Zsolt városüzemeltetési alpolgármester, Gyöngyössy Csaba önkormányzati képviselő és Szabó László, a Polgármesteri Hivatal kertészmérnöke osztották meg gondolataikat a tervezett kezdeményezésről. Szabó Zsolt hangsúlyozta, hogy a vadvirágos projekt mögött kiváló uniós partnerségek állnak, amelyek lehetővé teszik a fenntartható fejlődést és a város zöldfelületeinek gazdagítását.
- Dunaújváros önkormányzatának jelenleg 6 közvetlen EU-s pályázata fut, amelyben összesen 50 szövetséges európai várossal dolgozunk együtt. Ezeknek a pályázatoknak a költségvetése hozzávetőleg 4 millió euró, azaz 1.5 milliárd forint. A projektek egy része a fenntarthatósággal, zöld projektekkel foglalkozik. Kollégáim nagyon sok jó gyakorlattal találkoznak, ezeket pedig alkalmazhatjuk Dunaújvárosban. A projektek között szerepel az is, hogy a város zöld sokszínűségét növeljük, méghozzá úgy, hogy akár a fűnyírás korábbi gyakorlatát is egy picit újra gondoljuk. Több helyszín is van Dunaújvárosban, ahol ezt a szemléletet alkalmazzuk, most csak a járda menti részeket nyírjuk le, míg a belső részeken meghagyjuk a vadvirágokat, a természetes állapothoz közelítve ezeket a területeket. Jó esély van arra, hogy újra megjelennek az eredeti, löszös gyepekre jellemző társulások.
Szabó Zsolt véleménye szerint a pályázatok nem csupán lehetőségeket kínálnak számunkra, hanem komoly kihívásokkal is járnak. A projekteket nem kapjuk meg automatikusan; minden alkalommal kiélezett versenyben kell megküzdenünk értük, más európai nagyvárosokkal összemérve tudásunkat és erőforrásainkat. A koordinációs és gazdasági alpolgármester, aki elkötelezett zöld politikai irányvonal mellett áll, hangsúlyozta, hogy a városlakókkal való aktív kapcsolat fenntartása elengedhetetlen. Ennek jegyében fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk közösségi eseményeken is. Legközelebb például a gyereknapon találkozhatunk, amikor az önkormányzat ÖKO-napot szervez a Szalki-szigeten, lehetőséget adva a lakosságnak a környezettudatosságra való figyelemfelhívásra.
A gyakorlatban is működik
A vadvirágos Dunaújváros koncepciója nem csupán esztétikai szempontból figyelemre méltó, hanem ökológiai értelemben is felbecsülhetetlen jelentőséggel bír. A megőrzött virágos foltok olyan élőhelyeket teremtenek, ahol a beporzó rovarok és később más állatfajok is otthonra lelhetnek. Ez a folyamat hozzájárul a városi ökoszisztéma fenntartható működéséhez hosszú távon. Ezen megközelítést számos nyugat-európai város sikerrel alkalmazza, például Hollandiában, Írországban és Portugáliában, ahol már régóta nem automatikusan kaszálják le a zöldfelületeket. Magyarországon is vannak figyelemreméltó példák, mint Budapest átfogó "visszavadítási" programja, valamint Veszprém, ahol évtizedes tapasztalatokkal rendelkeznek a vadvirágos területek fenntartásában. Ez a tendencia nemcsak a biodiverzitás növelését szolgálja, hanem a városi lakók életminőségét is javítja.
Mezei Zsolt, Dunaújváros városüzemeltetési alpolgármestere részletesen bemutatta a kezdeményezés működését, gyakorlati példákon keresztül. Mint mondta, a város területén már több helyszínen sikeresen alkalmazták a részleges kaszálás módszerét, amely nemcsak a környezet védelmét szolgálja, hanem a biodiverzitás fokozását is elősegíti.
A járdák szélén, körülbelül egy méter széles sávban levágjuk a füvet, ezzel megőrizve a terület rendezettségét, miközben a belső részeket szabadon hagyjuk, hogy vadvirágok bontogassák szirmaikat. Ezek a zöldterületek jellemzően nem szolgálnak aktív használatra a lakosság számára, így semmi sem gátolja, hogy a természet fokozatosan visszanyerje eredeti élőhelyét. A városvezetés célja, hogy ezeken a kis szegmenseken újraéledjen a természet varázsa. Jelenleg a növények virágzás előtt állnak; megvárjuk, amíg kinyílnak és felmagzanak, majd ezt követően kaszáljuk le őket. Így nem csupán egy lenyűgöző látványban gyönyörködhetünk, hanem a természetes szaporodás is garantált az önvető virágoskertek révén.
Kísérleti növényágyás az ICA-D bejáratánál
Az egyik különleges kísérleti helyszín a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) előtti tér, ahol Gyöngyössy Csaba, az önkormányzati képviselő és a Modern Művészetért Közalapítvány kuratóriumi elnöke, saját kezűleg vetette el a virágmagokat. Ezzel a gesztussal nemcsak a művészet és közösség kapcsolatát erősítette, hanem a természet szépségére és a fenntarthatóság fontosságára is felhívta a figyelmet.
Az intézet előtt nemrégiben egy izgalmas tesztágyást hoztak létre a kollégák: a vetett magok sokfélesége lenyűgöző, hiszen körülbelül 40 különböző virágfaj gazdagítja a keveréket. Mi hosszú távú gondolkodásban hiszünk: várhatóan két év szükséges ahhoz, hogy ez a virágos terület véglegesen elnyerje természetes szépségét. Minden kezdet nehéz, de ha most elvetjük ezeket a magokat, néhány év múlva már egy virágzó, ökológiailag értékes térsor alakulhat ki. Bízunk benne, hogy ha ez a projekt sikerrel zárul, másokat is inspirál majd hasonló kezdeményezésekre. A város több pontján is fellelhetők olyan területek, ahol hasonló lehetőségek rejlenek. Ezzel nemcsak a városunk szépségét növeljük, hanem élhetőbbé is tesszük azt.
A jövő bimbói már bontogatják szirmaikat.
Dunaújváros egy figyelemre méltó példát mutathat fel, amely a városüzemeltetési szakemberek számára rendkívül értékes - nyilatkozta Szabó László, az önkormányzat kertészmérnöke. Hangsúlyozta, hogy már apró lépések is jelentős előrelépéseket eredményezhetnek a városi zöldterületek fenntartható kezelésében.
A vadvirágos rétek nem csupán a szem gyönyörködtetésére szolgálnak, hanem kulcsszerepet játszanak az ökológiai egyensúly fenntartásában is. Ezek a színes, sokszínű területek példaként állhatnak más városok és közösségek előtt, ösztönözve őket a természetközeli megoldások keresésére és a biodiverzitás megőrzésére.