Túlette magát, és most kényelmetlen puffadás gyötri? A szakgyógyszerész tanácsai segíthetnek enyhíteni a hasi fájdalmat!
Túlzásba vitte az étkezést hirtelen? A zsíros falatok megterhelték a gyomrát? Érez feszülést és fájdalmat a hasa a bőséges lakoma után? Az emésztőenzimeket tartalmazó készítmények enyhíthetnek a diszkomfort érzésen.
Az amiláz, lipáz és proteáz tartalmú emésztést támogató gyógyszerek használatakor érdemes figyelembe venni néhány fontos irányelvet.
Az ünnepi étkezések során a magyar konyha gazdag, zsíros és fűszeres fogásai nemcsak a gyomrot, hanem az egész emésztőrendszert is megterhelhetik. Ezek az ínycsiklandó ételek, bár finomak, sokszor kellemetlen következményekkel járhatnak, mint például gyomortáji fájdalom, puffadás és rosszullét. Különösen a nehéz, zsíros és fűszeres ételek okozhatják a legnagyobb gondot, mivel a szervezet emésztőenzimei nem mindig tudják hatékonyan végezni a dolgukat, ha túl sokat fogyasztunk belőlük. Ilyen esetekben a "túlevés" következményei, mint a gyomor- és bélpanaszok, könnyen jelentkezhetnek. Ilyen helyzetben érdemes külső segítséget igénybe venni, például emésztőenzimek formájában, amelyek segíthetnek a kellemetlenségek enyhítésében.
A táplálékban található összetevők, azaz a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok bontására alkalmas enzimeket az emberi szervezet, így a máj és a hasnyálmirigy is termel, azonban ezek mennyisége nem minden esetben bizonyul elegendőnek. A hirtelen, nagy mennyiségű étellel való megterhelés egy egészséges emésztésű ember szervezetét is próbára teszi. Alkalmanként szükséges lehet egy-egy emésztést elősegítő készítmény alkalmazása. Az emésztést elősegítő készítmények azt pótolják, amiből kevés áll rendelkezésre a szervezetben: általában több emésztőenzimből álló, állati (tipikusan sertés) eredetű enzimkeveréket tartalmaznak. Az enzimkeveréknek nincs direkt görcsoldó, puffadásgátló vagy hányingert csillapító hatása, azonban a táplálék emésztése révén - közvetett módon - megelőzi, illetve oldja a feszülés, puffadás okozta fájdalmakat, mérsékli az émelygést.
A pankreatin egy különleges enzimkeverék, amely számos készítmény alapvető összetevője. Ez a keverék három fő enzimet foglal magában: a fehérjék lebontásáért felelős proteázt, a szénhidrátok feldolgozását segítő amilázt, valamint a zsírok emésztését támogató lipázt.
A készítmények hatóanyagtartalmát a legtöbb esetben nem milligrammban (mg) vagy grammban (g) tüntetik fel, hanem egy különleges mértékegységben, amelyet enzimegységnek nevezünk. A hazai termékek enzimaktivitását az Európai Gyógyszerkönyv (Ph. Eur.) előírásai szerint Ph. Eur. egységekben (Ph. Eur E) adják meg. A gyógyszerek elnevezésében és a csomagoláson általában a lipáz-aktivitásra vonatkozó szám található (például 10,000 vagy 25,000 Ph. Eur. E). E szám értéke azt jelzi, hogy a termék mennyire hatékony táplálékbontó aktivitással bír; a nagyobb számok általában "erősebb" hatást jelentenek. A főétkezésekhez, egyéni szükségletektől függően, jellemzően 20,000-75,000 Ph. Eur. E lipázaktivitásra lehet szükség.
Az emésztőenzimeket tartalmazó készítmények jellemzően filmbevonattal ellátott tabletták, bevonatos drazsék vagy bélben oldódó szemcsékkel megtöltött kapszulák formájában érhetők el. A bevonat célja, hogy megakadályozza az enzimek korai aktiválódását a gyomorban, így azok sértetlenül juthatnak el a bélrendszerbe, ahol a kívánt hatásukat kifejthetik – tehát ott, ahol természetes módon is jelen kellene lenniük. Fontos megjegyezni, hogy ha a beteg a bélben oldódó készítményeket rágja meg, akkor az enzimek már a szájban vagy a gyomorban szabad formában jelenhetnek meg, ami meghiúsíthatja a várt terápiás eredményt. Ezen túlmenően, a készítmények szétrágása a szájnyálkahártya irritációját vagy akár kifekélyesedését is okozhatja.
Az emésztőenzimeket tartalmazó készítményeket célszerű bőséges vízzel, minimum egy pohárral, egészben, rágás nélkül bevenni, lehetőleg étkezés során vagy azt követően.
Időnként, különleges ünnepi ebédek vagy vacsorák után, amikor az étkezés egy igazán bőséges és szabadjára engedett élmény, hasznosak lehetnek azok az emésztést támogató enzimkészítmények, melyek recept nélkül is beszerezhetők. Azonban ha az emésztési gondok rendszeressé válnak, vagy akár a megszokott, könnyed ételek után is jelentkeznek, fontos, hogy orvoshoz forduljunk, hogy feltárhassuk a háttérben álló okokat.