Tóth Vera megnyitotta a szívét: Lehetne már három budai villám, de számomra ez nem csupán a pénzről szól.


Az énekesnő egy dokumentumfilmmel kedveskedett a közönségének a 40. születésnapja alkalmából, amelynek premier előtti vetítésén az Index is ott lehetett. Az eseményt követően arról beszélgettünk az előadóval, hogyan viszonyul a kerek évfordulóhoz.

Tóth Vera neve még a 2000-es évek elején vált ismertté, amikor a Megasztár első évadában megmutatta tehetségét, és végül megnyerte a versenyt. A Tapolcán született énekesnő már óvodáskorában kitűnt zenei tehetségével, így szülei úgy döntöttek, hogy zenei tagozatos általános iskolába íratják. A középiskolában egy lelkes tanár támogatta pályafutását, majd Völler Adél stúdiójához került, ahol a szakma titkait profi énekesektől tanulhatta meg. Éppen 18 éves volt, amikor édesanyja a tudtán kívül benevezte a Megasztárba, ahol az első élő adásban Cserháti Zsuzsa „Hamu és gyémánt” című dalával lépett színpadra. 2012-ben pedig egy különleges emlékestet is szervezett, hogy tisztelegjen a legendás énekesnő előtt.

A karrierje egy jeles műsor megnyerésével indult, és azóta szinte az egész ország szeme előtt bontogatta szárnyait. Eddig négy albuma látott napvilágot, legutóbbi 2010-ben jelent meg, és azóta is aktívan közreműködik a Budapest Jazz Orchestrával. Az életében a gasztronómia is jelentős szerepet játszik, hiszen a kulináris élvezetek iránti szenvedélye éppoly fontos, mint a zene. Az énekesnő az utóbbi időszakban főként látványos fogyása miatt került a figyelem középpontjába, és egy interjúban megosztotta, hogy még mindig keresi önmagát, de úgy érzi, a közönség nem igazán támogatja ebben a folyamatban. Tóth hangsúlyozta, hogy az emberek nincsenek felkészülve a változásaira, és nehezen dolgozzák fel azt. Ezzel együtt arra kérte a közönséget, hogy adjanak neki időt, hogy felfedezhesse, mi az, ami valóban jól áll neki, és mi az, ami nem.

Tény, hogy Tóth Vera pályafutása során mindig megújulni képes előadó, és idén egy jelentős mérföldkőhöz érkezett. Március 3-án betöltötte a 40. életévét, továbbá ünnepli pályafutásának 20. évfordulóját is. E jeles alkalomból zenei dokumentumfilmet készítettek a budapesti Ludwig Múzeumban, amelynek címe: TÓTH VERA X NEMES MÁRTON - Múlt - Jelen - Jövő. A filmet Nemes Márton Techno Zen-kiállításának alkotásai között rögzítették, amely a 60. Velencei Képzőművészeti Biennálén képviselte Magyarországot. A projekt célja, hogy kiemelje: a különböző művészek együttműködése nemcsak a kultúra fejlődését segíti elő, hanem lelki és érzelmi szempontból is pozitív hatással bír. A dokumentumfilmben olyan neves művészek szerepelnek, mint Dés László és Hrutka Róbert zeneszerzők, Kalmus Felicián csellóművész, László Attila jazzgitáros, valamint Mujahid Zoltán, Kiss Tibor és Pásztor Anna énekesek, akik valamennyien szoros kapcsolatban állnak Tóth Verával. A produkciót az Ambient Pictures megbízásából Tuza Norbert rendezte, és az előadó eddigi munkásságát foglalja össze. A premier előtti vetítésen az Index is jelen volt a Ludwig Múzeumban.

Érdemes kiemelni, hogy a film nem klasszikus értelemben vett dokumentumfilm, amely az alkotó életútját csecsemőkortól követné nyomon. Sokkal inkább egy koncertfilm, amely gazdagítja a megszólalók sokszínűsége. Az alkotás különlegességét fokozza, hogy a forgatás Nemes Márton Techno Zen-kiállításának művei között zajlott, amelyből mi is kaptunk egy kis ízelítőt korábban. Nézés közben az az érzés foghat el, mintha az énekesnő nappalijában ülnél, ahol ő sorra előhúzza azokat a videókat, amelyeket a barátainak készített. Így tehát nem egy hagyományos előadó-néző viszony bontakozik ki. Ez a különleges atmoszféra nem csupán a produkció érdeme, hanem Tóth Vera személyiségének is, aki könnyedén teremt intim légkört, amelyben a néző szinte otthon érzi magát. Pásztor Anna, az Anna and the Barbie énekesnője ezt a filmbeli élményét így fogalmazta meg:

Ő az a kőműves, aki a zenei stílusok között hidakat épít, ötvözve a különböző ritmusokat és dallamokat, hogy egyedülálló zenei élményeket teremtsen.

Ahogy arról az énekesnő a vetítést megelőzően beszámolt, körülbelül másfél hónappal ezelőtt találta ki, hogy a 40. születésnapjára szeretne egy maradandó ajándékot készíteni a közönségének. Ezzel együtt pedig egy olyan előrelátó alkotást létrehozni, aminek van üzenete a következő generáció számára, akik zenével vagy művészettel szeretnének foglalkozni. Hozzátette, kis lélekmorzsákat próbál átadni ebben az értékvesztett világban, de úgy érzi, nagyon nehéz az emberek figyelmét felkelteni, így néha ehhez plusz dolgokat kell csinálni.

Néha azt tapasztalom, hogy a csupán szép éneklés nem elegendő. Az emberek az egyéniségünket értékelik, mégis ez az új világ furcsa illúzióval áraszt el minket: folyamatosan valami különlegeset kell nyújtanunk, hogy elnyerjük a mások elismerését.

- fejtette ki.

Elmesélte azt is, hogy barátjával, Nemes Mártonnal való együttműködése akkor pattant ki a fejéből, amikor tavaly decemberben a képzőművész meghívta őt a kiállítására a Ludwig Múzeumba, aznap pedig épp a Müpában koncertezett. Felidézte, a fellépést követően a kiállításon a művek között talált nyugalomra, de végül csak januárban jutott eszébe a koncertfilm lehetősége. Tóth elmondása szerint nem szerette volna, ha "egomutyizásba" megy át a film, hanem sokkal inkább azt akarta bemutatni, hogy ő és Nemes szemüvegén keresztül hogyan jelenik meg a világ. Úgy fogalmazott, szeretnék átadni a múlt, a jelen és a jövő kapcsolódását a zene és a kortárs művészet által, és éreztetni, mennyire fontos, hogy összefogjanak a művészek és hidakat építsenek egymás között. Az énekesnő elmondta, ezt a felfogást bárki átültetheti a saját életébe, mivel a legfőbb üzenetük az, hogy nyitottan kell állni a másik felé, és nem hagyatkozni az előítéletekre.

Azt próbálom elérni, hogy ezek a kapcsolódások könnyebben menjenek végbe, a közönségeink beszélgessenek egymással, és oldódjanak fel a klikkesedések, amik a szakmánkon belül vagy akár a művészetek között vannak

- említette, hogy a dokumentumfilm a Petőfi TV-n március 9-én 21 órától megtekinthető.

A vetítést követően az Index riporterei néhány kérdést tettek fel az énekesnőnek, aki a kerek évfordulóval kapcsolatos érzéseit osztotta meg születésnapján. Elmondta, hogy 20 éves pályafutása során mindig arra törekedett, hogy inspirálja az embereket a zenehallgatásra és a kiállítások látogatására. Hozzátette, hogy a saját aggodalmait a 40. születésnapja kapcsán igyekezett elrejteni.

Minden nő számára a 40-es évek küszöbe egyfajta érzelmi mérföldkő, amelynek súlya attól függ, mennyire érzi jól magát a bőrében. Én személy szerint elégedett vagyok önmagammal, így számomra ez az időszak inkább átlagosnak mondható. Persze, vannak hullámvölgyek és csúcspontok, de alapvetően ekkorra érkezik el az ember ahhoz a pillanathoz, amikor elkezdi felfedezni saját identitását, és a régi tapasztalatokat újraértelmezve formálja a jövőjét. Ez a korszak rendkívül tanulságos és izgalmas, és bár nem nézek vissza nosztalgiával, elfogadom, hogy az idő múlása elkerülhetetlen. Inkább arra törekszem, hogy a lehető legjobban kihasználjam ezt az időt, ahelyett, hogy a múlton keseregnék.

- fűzte hozzá.

Az előadó szavai szerint a karrierje során a legnagyobb büszkesége, hogy mindig hű maradt ahhoz az úthoz, amely a művészet magas színvonalának és minőségének képviseletére irányult. "Lehetne már három budai villám a hegy csúcsán, de számomra ez nem csupán a pénzről szól, hanem arról a hitről, amelyet a zene teremtő erejébe fektetek. A filmben szerettem volna bemutatni, hogy amikor mi, művészek összefogunk, abból valami csodálatos születhet" – nyilatkozta. Tóth hozzátette, hogy ha valóban hiszünk a művészetünkben, akkor számos kapu nyílhat meg előttünk. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ahhoz, hogy valaki hitelesen tudja közvetíteni a saját stílusát a közönség felé, először saját magában kell megszilárdítania a hitét. Ha ez nem áll fenn, és az egyén nem találja meg az önazonosságát, akkor nehezen találja meg a helyét a világban.

Related posts