Történelmi esemény: Erdogan és Öcalan megbékélése megnyithatja az utat a török-kurd béke felé?
A bebörtönzött kurd vezető szabadlábra helyezése lehetőséget teremt arra, hogy ő bejelentse a Törökország ellen folytatott kurd felkelés lezárását. E folyamatban Erdogan török elnök szerepe kulcsfontosságú lehet, hiszen támogathatja ezt a váratlan fordulatot.
A Törökországban betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan - a börtönében tett látogatás során parlamenti képviselők beszámolója szerint - nyitottnak mutatkozik arra, hogy felszólítsa a szakadár fegyvereseket a fegyverletételre. Ezt a lépést az indokolja, hogy Recep Tayyip Erdogan elnök egyik prominens szövetségese arra figyelmeztetett: itt az ideje véget vetni a több évtizedes lázadásnak.
A kurdbarát Népek Egyenlőségének és Demokráciájának Pártja (DEM) két parlamenti képviselője szombaton ellátogatott az Imrali börtönszigetre, ahol a 75 éves Öcalan életfogytiglani büntetését tölti. Ez a látogatás különleges jelentőséggel bír, hiszen közel egy évtized után először kaptak lehetőséget arra, hogy találkozzanak az 1999 óta rács mögött lévő kurd vezetővel.
Devlet Bahceli, a radikális jobboldali, nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártjának vezetője két hónappal korábban azt javasolta, hogy Öcalan hirdesse ki a lázadás befejezését, mondjon le a terrorizmusról és oszlassa fel a PKK-t. Cserébe megvizsgálnák szabadon bocsátásának lehetőségét. Erdogan egyetértését fejezte ki, és "történelmi lehetőségnek" nevezte Bahceli felvetését.
A DEM közleménye szerint Öcalan kijelentette, hogy "megvan a képessége és az eltökéltsége, hogy pozitívan járuljon hozzá a Bahceli és Erdogan által felvetett új elgondoláshoz".
A legfrissebb események Szíriában és Gázában rávilágítottak arra, hogy a kurd kérdés sürgetően igényli a megoldást. Öcalan szavaira hivatkozva, aki burkolt utalásokat tett a lehetséges törvénymódosításokra, hangsúlyozta, hogy az ellenzéknek és a parlamentnek is aktívan részt kell vennie az új folyamat kialakításában.
A PKK, vagyis a Kurd Munkáspárt, egy szeparatista kurd szervezet, amely már négy évtizede folytat fegyveres harcot a török központi hatalom ellen. E szervezet tevékenységét nemcsak Törökország, hanem az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nagy-Britannia is terrorszervezetként tartja számon. A konfliktus következményeként több mint negyvenezer ember veszítette életét, a harcok legfőképp Délkelet-Törökországban zajlottak, azonban a figyelem most Észak-Irakra irányul, ahol a PKK főhadiszállása található.