Történelmi megállapodás született a brit kormány és a nyugdíjalapok között: megérkeznek a hazafias befektetések.


Brit nyugdíjalapok megállapodtak a kormánnyal, hogy vagyonuk legalább 5%-át hazai befektetésekbe helyezik, ami nagy lökést adhat a helyi vállalkozásoknak és infrastrukturális projekteknek - számolt be a Bloomberg.

Tizenhét jelentős nyugdíjszolgáltató csatlakozott egy önkéntes kötelezettségvállaláshoz, amelynek keretében 2030 végéig a kezelt eszközeik legalább 10%-át magánpiaci befektetésekbe irányítják. Ezen belül a teljes vagyon minimum 5%-át az Egyesült Királyság magánpiacaira kívánják elhelyezni, amennyiben megfelelő befektetési lehetőségek állnak rendelkezésre. Az érintett nyugdíjalapok a kezelt vagyonuk alapján a piac 90%-át képviselik.

Rachel Reeves pénzügyminiszter lelkesen köszöntötte az új megállapodás létrejöttét:

A nyugdíjalapok merész döntése milliárdokat mozgósít, lehetővé téve jelentős infrastrukturális beruházások, fenntartható energiafejlesztések és ígéretes startupok támogatását. Ez a lépés nemcsak a gazdasági növekedést segíti elő, hanem hozzájárul a nyugdíjmegtakarítások gyarapodásához is, miközben nagyobb biztonságot teremt a munkavállalók számára nyugdíjas éveikben.

A megállapodás alig két évvel az eredeti Mansion House Egyezmény életbe lépése után született meg, amikor tizenegy vállalat vállalta, hogy a nyugdíjvagyonuk 5%-át tőzsdén kívüli részvényekbe fektetik. Érdekes módon ekkor a brit allokációra vonatkozó konkrét javaslatot elutasították.

A megállapodás aláírói elkötelezik magukat amellett, hogy 2030-ig portfólióik 10%-át olyan befektetésekbe irányítják, amelyek a gazdasági fejlődést serkentik, ideértve az infrastrukturális projekteket, ingatlanokat és magántőke-befektetéseket. Ezen kívül legalább 5%-ot különítenek el az Egyesült Királyság számára. Ez a stratégiai döntés 2030-ra körülbelül 50 milliárd font (mai árfolyamon körülbelül 24 000 milliárd forint) befektetési lehetőséget teremt, amelyből várhatóan 25 milliárd font közvetlenül a brit gazdaságba áramlik. A megállapodás hatálya alá tartozó eszközök jelenlegi értéke 252 milliárd font, és ez a szám 2030-ra hozzávetőleg 740 milliárd fontra nőhet.

Az 50 milliárd fontos, illetve 25 milliárd fontos becslések abból indulnak ki, hogy a jelenlegi magánpiaci befektetések aránya 3,5%, amelynek 40%-a az Egyesült Királyságban realizálódik. Ezek az arányok az egyezmény értelmében 2030-ig 10%-ra, illetve 50%-ra emelkednek.

A 2024 júliusában hivatalba lépő munkáspárti kormány célja, hogy dinamizálja a magánbefektetések piacát, és ezzel párhuzamosan serkentse a gazdasági növekedést. Ennek érdekében tervezik az ország decentralizált nyugdíjrendszerének átfogó reformját, amely új lehetőségeket teremt a befektetők számára.

A kormány eddig óvatosan kerülte, hogy kötelezővé váljon a nyugdíjalapok számára a brit eszközökbe történő befektetések végrehajtása.

Egy ilyen lépés kétségtelenül jelentős ellenállásba ütközne, hiszen az alapoknak olyan kötelezettségeik vannak, amelyek megkívánják, hogy az ügyfeleik érdekeit szem előtt tartsák és azok védelmére törekedjenek.

Az új megállapodáshoz csatlakozó szolgáltatók: Aegon, Aon, Aviva, Legal & General, LifeSight, M&G, Mercer, Natwest Cushon, Nest, NOW: Pensions, Phoenix Group, Royal London, Smart Pension, the People's Pension, SEI, TPT Retirement Solutions, the Universities Superannuation Scheme (USS).

Címlapkép forrás: Justin Tallis - WPA Pool/Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts