Több alkalommal is megakadályozták a működést a gödi Samsung-gyár olyan szegmenseiben, amelyek a fekete port bocsátják ki.

Az üzemet összesen 13 alkalommal sújtották büntetéssel, továbbá több ízben is elrendelték a veszélyes tevékenységek leállítását.
Az iparbiztonsági hatóság 2020 és 2022 között több alkalommal is ellenőrizte a gödi Samsung-gyárat, és egyes üzemegységek kapcsán többször is megállapították, hogy azok nem rendelkeznek katasztrófavédelmi engedéllyel, mégis folyik bennük veszélyes tevékenység - írja az Átlátszó.
A lap információi szerint a hatóság összesen 13 alkalommal szabott ki bírságot a Samsung SDI Zrt.-re, mivel az engedély nélküli működését nem hagyta abba. Ezek a büntetések 2-3 millió forint közötti összegeket tettek ki. Továbbá, a hatóság több határozatában azonnali hatállyal megtiltotta a veszélyes tevékenység folytatását, mivel a vállalat nem reagált a hatósági felszólításokra, és továbbra is engedély nélkül folytatta tevékenységét.
A Telex írt arról pénteken, hogy éveken keresztül fújt ki fekete port magából a gödi Samsung-gyár több szellőzője. A belőlük érkező légáramlat annyira poros volt, hogy elszínezte az üzem épületének tetejét is, amit megpróbáltak lemosni vagy legalább takargatni.
A helyi lakók már 2021-ben jelezték aggodalmukat a sárgászöld és fekete színű csapadék miatt, amely miatt tartózkodtak a szabadban való teregetéstől. 2020 és 2024 között készült légi felvételeken pedig jól láthatóvá vált az üzem tetején megjelenő, folyamatosan növekvő fekete folt.
Az ellenőrzések során azt is megállapították, hogy összesen 360 tonna nikkel-kobalt-mangán (NCM) és nikkel-kobalt-alumínium (NCA) rákkeltő veszélyes anyag engedély nélküli tárolását és felhasználását állapították meg. Ez pont azoknak az üzemegységekben volt, ahol a tetőn fekete foltok jelentek meg. Az Átlátszó szerint a hatóságok minden egyes esetben figyelmezettek arra, hogy a működés teljes felfüggesztését is elrendelhetik - ez azonban nem történt meg.
Az Átlátszó szerint a feldolgozott veszélyes anyagok hatása ügyében nem történt környezetvédelmi vizsgálat, pedig a megengedettnél több veszélyes, toxikus anyag használata is hozzájárulhatott, hogy a szellőzőkön kiömlő por feketére színezte az épületek tetejét. A mérgező nehézfémek pedig a környezetbe, a gyártól pár száz méterre lévő lakóházakig is eljuthattak.