Szlovákia a következő héten tárgyalásokat folytat az Európai Unióval az orosz gázellátásról, és célja, hogy megállapodásra jusson a kérdésben.


A szlovák kormány célja, hogy a jövő héten megállapodást kössön az Európai Bizottsággal, amely segíthet elkerülni az orosz energiaimport 2028-tól életbe lépő uniós tilalmának kedvezőtlen hatásait. Ezt Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke nyilatkozta a szombati sajtótájékoztatón.

Szlovákia vétót emelt az EU 18. szankciócsomagja ellen, mivel nem támogatja az Európai Bizottság azon javaslatát, amely szerint 2028-tól meg kellene szüntetni az orosz gáz teljes importját. A szlovák kormány aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ez a lépés hiányt és árnövekedést idézhet elő az országban, továbbá lehetőséget lát arra, hogy kártérítési igénnyel lépjen fel az orosz gázszállítóval szemben.

"Valamit mindenképpen el kell érnünk ebben a küzdelemben, még ha az eredmény nem is lesz teljesen tökéletes" – nyilatkozta Robert Fico.

Olyan politikai kötelezettségvállalásokat és garanciákat szeretnénk elérni a partnereinktől és a bizottságtól, amelyek biztosítják, hogy a gázimport leállításából adódó nehézségek nem csupán Szlovákiát terhelik majd.

„Egyedivé kell tenned a szövegedet” – fogalmazott Robert Fico.

A szlovák miniszterelnök, Robert Fico, kifejtette, hogy jelenleg még nem világos, vajon sikerül-e megállapodásra jutni, mivel több kérdés továbbra is tisztázatlan maradt. Az egyik fő téma, amely a tárgyalások középpontjában áll, az, hogy mennyi díjat kellene fizetni a nem orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállításáért. Fico pénteken Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, míg szombaton Friedrich Merz német kancellárral találkozott, hogy megossza Szlovákia aggályait és álláspontját.

Szlovákia gázellátásának jelentős része a Gazpromtól érkezik, egy 2034-ig érvényes megállapodás keretében, amely évi körülbelül 3,5 milliárd köbméter földgázt garantál. Azóta, hogy Ukrajna 2024 végén megszüntette az orosz gáz tranzitját, Szlovákia a Török Áramlat és Magyarország segítségével biztosítja gázszükségletét.

Az Európai Bizottság által előterjesztett javaslat, amely 2028-tól fokozatosan megszüntetné az orosz energiaimportot, csupán a tagállamok többségi támogatását igényli. Ezzel szemben az Oroszország elleni szankciók bevezetéséhez minden egyes tagállam hozzájárulására szükség van. Szlovákia azonban a két ügyet összekapcsolta, és nem hajlandó támogatni a szankciós csomagot, amíg nem oldódnak meg a gázimporttal kapcsolatos aggályai.

Az Európai Bizottság június 10-én javasolt újabb szankciókat Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt, amelyek most Oroszország energiabevételeit, bankjait és hadiiparát célozzák meg.

Related posts