"Minden egyes közös pillanat után úgy érzem, hogy felfázásos tünetek gyötörnek - talán nem vagyunk annyira kompatibilisek?"
Amikor új partnerrel ismerkedünk, időre van szükség ahhoz, hogy a baktériumflóránk összehangolódjon egymással.
"Két éve ért véget egy hosszú kapcsolatom: tizenegy év után, amikor gondolatban már az esküvőre készültem, a barátom lánykérés helyett váratlanul szakított velem. Magyarázat nélkül hagyott el, akkorát csalódtam, hogy sokáig nem is kerestem társat, utáltam minden pasit. Márkkal tök véletlenül, kutyasétáltatás közben találkoztam tavaly: a két eb pillanatok alatt összebarátkozott, mi sem állhattunk egymás mellett szótlanul."
"Az első pillanattól kezdve éreztem, hogy ebből a kutyás sztoriból több is lehet, ha akarom. Ahogy mondani szokták, azonnal megvolt köztünk a kémia. Azért persze óvatos voltam, de a beszélgetések egyre mélyültek, néhány hónap után igazán közel kerültünk egymáshoz - eljutottunk az ágyig. Minden tökéletesen rendben lenne, de sajnos az együttlétek után gyakran vannak felfázásos tüneteim: állandóan vécére rohangálok, a pisiléskor igen kellemetlen az égő, csípő érzés, a hasam is sokszor görcsöl. Egyszerűen nem értem, mi lehet a baj, a korábbi kapcsolatomban nem volt ilyen problémám."
A felfázás, más néven hólyaghurut (cisztitisz), sokunk életében legalább egyszer megjelenik, míg mások számára állandó problémát jelent. E mögött leggyakrabban baktériumfertőzés áll, és a diagnózisok 70-90%-ában az E. coli a főszereplő. Ez a baktérium természetesen jelen van a bélflórában, ahol jótékony hatású, ám ha a végbél környékéről a húgycsőbe, majd a húgyhólyagba kerül, akkor gyorsan elszaporodva gyulladást idézhet elő.
A szexuális együttlétek kifejezetten kedveznek a felfázásnak: mivel a hüvely, a végbél és a húgycső nyílása igen közel van egymáshoz, az aktussal járó mozgás megkönnyíti a kórokozók bejutását a húgycsőbe. Fruzsinánál is ez okozhatja a panaszokat: egy szakítást követő hosszabb szünet után az újra gyakori, intenzívebb együttlétek miatt irritálódhat a húgycső nyílása is, ami szintén növeli a fertőzés kockázatát. Ráadásul, amikor új partnerrel találkozunk, a szervezetünknek időre van szüksége, hogy "megszokja" az új társ mikroflóráját, ami mindenkinél egyedi. Előfordulhat, hogy amíg nem "csiszolódunk össze", addig a testünk hevesebben, húgyúti fertőzéssel reagál az aktusok után.
A nemi váladék, vagyis az ejakulátum lúgos kémhatású, ami zavarokat okozhat a hüvelyben található mikrobiális egyensúlyban. Az egészséges hüvelyi pH szintje enyhén savas, és ez a savasság kulcsszerepet játszik abban, hogy megvédje a területet a fertőzéseket okozó mikroorganizmusoktól. Amikor a Lactobacillusok, amelyek a savasság fenntartásáért felelnek, csökkenni kezdenek, a kórokozók szaporodásának lehetősége megnő: így nem csupán hüvelyi problémák léphetnek fel, hanem a húgyúti fertőzések kockázata is jelentősen megnő.
Érdemes néha megállni egy pillanatra, különösen, ha a gyakori intim együttlétek irritációt okoznak. A hólyaghurut, más néven felfázás, elkerülhető, ha a partnerek figyelmet fordítanak a higiéniai szokásaikra az együttlétek előtt és után. Egy közös zuhanyozás nemcsak frissítő élmény lehet, hanem remek módja lehet a készülődésnek is. A nők számára kulcsfontosságú, hogy az aktus után kiürítsék a hólyagjukat, mivel ezzel segíthetnek eltávolítani a húgycsőbe jutott baktériumokat. Érdemes hangsúlyozni, hogy a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás elengedhetetlen – ezzel nemcsak a megelőzést, hanem a gyógyulást is támogathatjuk, ha esetleg mégis bekövetkezne a baj. A víz és a különféle gyógyteák, mint például a csalán, mezei zsurló, aranyvessző vagy hibiszkusz fogyasztása elősegíti a vizeletürítést, hiszen a pangó vizelet ideális táptalaj a baktériumok számára. A gyógynövények, mint a tőzegáfonya és a medveszőlőlevél, szintén hatékonyan segíthetnek a fertőzések leküzdésében, ha patikai készítmények formájában kerülnek alkalmazásra.