Székelyabod varázslatos falucskájában gyűltek össze a néptáncosok, hogy együtt élvezzék a tánc és a hagyományok örömét.


Idén jubiláló tizedik alkalommal valósította meg nyári oktatótáborát az erdőszentgyörgyi Százfonat Szociokulturális Egyesület. A rendezvény ezúttal egy friss helyszínen, Székelyabod festői környezetében került megrendezésre.

A június 22. és 27. között megrendezett néptánctábor idén különleges fordulatot vett: a korábbi, Bözödön zajló esemény helyett most Székelyabodban tartották meg. A hagyományos 120 fős létszám helyett idén mindössze 60 résztvevő élvezhette a tábor adta lehetőségeket. A bözödi nyári táborok sorozata a koronavírus-világjárvány következtében megszakadt, és azóta csak rövidebb "edzőtáborok" zajlottak, de most végre újra egy igazi tábor formájában találkozhattak a táncosok. Az új helyszín, Székelyabod, Ambrus Emese szervező ötlete volt, aki anyai ágon székelyabodi gyökerekkel rendelkezik, és így a résztvevők számára egy még inkább természetközeli élményt tudott biztosítani.

A program a helyi egyesület célkitűzéseihez híven idén is a néptánc, népzene és kézművesség világára épült. A délelőtt folyamán az ifjúsági és kiscsoportok néptáncórákon vettek részt, míg a fiatal népzenészek kezdő, középhaladó és haladó szinten gyarapították tudásukat. Délután mindenki szabadon választhatott a számára legérdekesebb tevékenységek közül. Cseklán Sándor és Andrea kerámiaműhelyt állítottak fel, ahol a résztvevők kreatív alkotásokat készíthettek. Sebesi Attila, a népművelés tanára, népi hangszereket készített a gyerekekkel, míg Szabó György fafaragásra tanította őket. Barabás Katalin és György Viola tanítónők népi gyermekjátékokat tanítottak, Sinkó András irányításával pedig népi hangszereket ismerhettek meg a fiatalok. A néptáncórákat László Zsolt vezette, míg a népdalok világába Csizmadi Edina tanárnő kalauzolta el őket. A programhoz helyi segítők is csatlakoztak. Ferenci György különféle élménypedagógiai tevékenységeket szervezett, mint például ládarakás, számháború, erdőjárás és tábortűzrakás. Fodor Örs lelkész és felesége, Erika reggelente áhítatot tartottak, míg a Vass család a vendéglátás és étkeztetés lebonyolításáért felelt. Az ebédet pedig az erdőszentgyörgyi líceum konyhája biztosította. A rendezvény helyszínét az Abod Retreat biztosította, a makfalvi önkormányzat a kultúrotthont bocsájtotta a szervezők rendelkezésére, a helyi gyerekotthon pedig szállást kínált az oktatóknak.

A napunk egy frissítő reggeli tornával indult, amit egy rövid áhítat követett, majd elfogyasztottuk a finom étkezésünket. A délelőtt folyamán néptánc és népzene órákon merültünk el, ahol a hagyományok varázsát tapasztalhattuk meg. Ebéd után újra folytatódott a tanulás, majd mindenki a saját érdeklődési körének megfelelő programokban vehetett részt. Az estéket táncház varázslatos hangulata töltötte meg, ahol együtt mulattunk és élveztük a közös zenélést.

A táborozók zömét az erdőszentgyörgyi Százfonat néptáncegyüttes nagy táncosainak két csoportja tette ki, de Balogh Tünde tanítónő és igazgatónő vezetésével részt vettek a csíkfalvi iskola néptáncos és színjátszó gyerekei is, illetve más érdeklődők is, így a különböző ifjúsági csoportok ismerkedhettek, együtt dolgozhattak és szórakozhattak - számolt be lapunknak Ambrus Emese, a Százfonat elnöke.

A tábor megvalósítását a Csoóri Sándor Alap, a Nemzeti Kulturális Alap, a Communitas Alapítvány és Erdőszentgyörgy önkormányzata támogatta.

Related posts