Kérdeztük a szaktanárt: ezt mindenképpen nézd át még ma, mielőtt megérkezik az érettségi!


A végzős középiskolások számára elérkezett az izgalmas és egyben feszültséggel teli időszak: mindössze fél nap áll rendelkezésükre, hogy felkészüljenek a közelgő magyar érettségi vizsgára. Szaktanár segítségét kértük, hogy megtudjuk, az utolsó pillanatokban milyen anyagrészekre érdemes fókuszálniuk a diákoknak a sikeres vizsga érdekében.

Hétfőn megkezdődik a végzős középiskolások legnagyobb próbatétele, az érettségi. Magyarból hétfőn, matematikából kedden, történelemből szerdán írásbeliznek a diákok. Mit érdemes még átnézni az utolsó napokon? Milyen témakörök várhatók? Erről kérdeztünk szaktanárokat. Az alábbiakban a holnap esedékes magyar nyelv és irodalom vizsgával kapcsolatban olvashatnak hasznos tippeket.

Az utolsó nap csupán egy visszatekintés a múlt eseményeire.

Már alig több mint fél nap van hátra, és máris itt az idő, hogy kiosztják az első érettségi vizsgalapokat. A magyar nyelv és irodalom tantárgy eddig az volt, amelyre a legnehezebb volt felkészülni, hiszen a vizsgák jelentős részét a szövegalkotás tette ki, ami bármilyen témában érkezhetett. Azonban tavaly óta a feladatsor némi átalakuláson ment keresztül, és most már olyan részeket is tartalmaz, amelyek a lexikális tudásra fókuszálnak. Az általunk megkérdezett magyartanár véleménye szerint az utolsó napokban a diákoknak érdemesebb inkább az ismétlésre koncentrálni, mintsem új anyagokat próbálni elsajátítani, hiszen a véghajrában már csak a már megszerzett tudás átismétlése segíthet nekik.

- Átfogó jelleggel érdemes átlapozni azokat a témaköröket, amelyekre számítani lehet, ez az, amivel az utolsó napot hasznosan lehet tölteni - mondta el lapunknak Hornok András, a SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola magyartanárja. Hozzátette: konkrét feladatokat nagyon nehéz megtippelni, így ebbe nem is akart belemenni.

A magyar érettségin is lehet tananyagból készülni

A magyar érettségi feladatsor három fő részből tevődik össze. Az első rész a szövegértés, amelyben a diákok számára meglepetés lehet a szöveg stílusa, hiszen az változatos lehet. Azonban egy biztos: a feladatok között kétszer is találkozhatnak nyelvtani tudást mérő kérdésekkel. Az egyik ezek közül stilisztikai jellegű, míg a másik a leíró nyelvtanra koncentrál, ahol a megadott nyelvtani fogalomra konkrét példát kell keresni a szövegben. E feladatok alapos átnézése különösen fontos, mivel a 40 pontból 5-öt ezekre a kérdésekre lehet megszerezni - hívta fel a figyelmet a szaktanár.

A második feladatrész a tavalyi érettségi újdonsága, amely egy 20 pontos irodalmi teszt formájában érkezik. Ez a rész a memoriterek, művek és fogalmak ismeretére fókuszál. Érdemes átnézni a hasonló összefoglaló táblázatokat és a művek szereplőinek névsorát, mivel ezek hasznos segítséget nyújthatnak a felkészülés során. A memoriter pedig nem annyira félelmetes, mint amilyennek elsőre tűnhet: csupán szövegrészeket kell kiegészíteni, és a rím vagy a ritmus sokat segíthet a feladat megoldásában – emelte ki Hornok András.

Related posts