Súlyos szakmai mulasztást követett el egy svájci vadőr, amikor egy éjszakai vadászat során lelőtt két fiatal és egy felnőtt hiúzt. - A kép csupán illusztráció.

Súlyos szakmai hibát követett el egy svájci vadőr, aki egy éjszakai vadászat részeként lelőtt két fiatal és egy kifejlett hiúzt. Miután meglátta, hogy tévesen ejtette el három állatot a farkasok helyett, azonnal jelezte a történteket a felettesének, majd feljelentette magát az ügyészségnél.
Az esemény 2024. november 16-án zajlott, ahogyan arról a Graubünden kanton hivatalos weboldala útján a 24.hu portál is beszámolt. A vadőr a hegyvidéken farkasok nyomait ellenőrizte, és a rendelkezésre álló előzetes információk alapján három farkaskölyök kilövésére kapott engedélyt, akik már korábban is a térségben mozogtak. A hőkamerás technológia segítségével azonosította az állatokat, és meg volt győződve arról, hogy a három farkast sikerült megtalálnia. Azonban a valóság meglepő fordulatot vett, hiszen a vadőr végül két fiatal és egy felnőtt hiúzt lőtt le.
Miután észrevette, hogy hibásan három hiúzt ejtett el a farkasok helyett, azonnal értesítette a felettesét a kellemetlen esetről, majd bátorságot gyűjtve feljelentette önmagát az ügyészségnél.
Az eset részleteit alaposan elemzik, és a svájci illetékes minisztérium hangsúlyozta, hogy ilyen eseményeknek nem szabadna bekövetkezniük.
Az eurázsiai hiúz Svájcban is védelem alatt áll, fontos fajnak számít az országban. 2024 nyarán legalább hét hiúzkölyök születését igazolták, de az ilyen típusú egyéni hibák komoly hatással lehetnek a hiúzpopuláció szerkezetére. Ezért most azt is felmérik, hogy kompenzálni kell-e a kilőtt hiúzok számát külföldi hiúzok egyszeri betelepítésével.
Magyarországon a hiúzok védelme különösen fontos, hiszen ezek a titokzatos ragadozók szinte észrevétlenül bújnak meg az erdők mélyén. A természetvédők folyamatosan figyelemmel kísérik őket, és bár a hiúzok rejtőzködő életmódot folytatnak, mégis időnként kameracsapdák rögzítik őket. Legutóbb a Börzsöny hegységben sikerült megörökíteni egy ilyen csodálatos példányt, ami újabb bizonyítéka a faj védelmének fontosságának.