Trump bizonytalan politikájának komoly következményei lehetnek: a világ különböző katonai hatalmai elindulhatnak a nukleáris fegyverek fejlesztésének irányába.

A Defense One arról számolt be, hogy egyre jobban növekednek az aggodalmak az Egyesült Államok kiszámíthatatlan politikája miatt. A bizonytalanság olyan területekre is kihathat, mint a nukleáris fegyverkezés, ezzel pedig hosszútávú stabil szövetségek érhetnek véget.
Több magas rangú amerikai tisztségviselő jelezte, hogy az utóbbi időszakban több szövetséges ország is fontolóra vette a saját nukleáris fegyverek kifejlesztésének lehetőségét. A politikai helyzet megváltozását az váltotta ki, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatása óta a korábbi biztonsági garanciák és kötelezettségek komoly kihívások elé néznek. Ez a tendencia véget vethet évtizedek óta tartó "atomcsendnek", hiszen Washington eddig a szövetségeseinek nyújtott védelmi ígéretekkel igyekezett meggátolni a nukleáris fegyverkezés terjedését. A legfőbb aggodalom az, hogy ha csupán egyetlen ország elindít egy atomfegyver-fejlesztési programot, az azonnal egy visszafordíthatatlan spirált indíthat el a globális biztonság terén.
Országok sokasága fogja keresni a lehetőséget saját nukleáris fegyverek birtoklására, miközben a meglévő atomhatalmak is intenzívebb fejlesztésekbe kezdhetnek.
A Trump-kormányzat Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatos politikája nagymértékben megingatta a szövetségesek Egyesült Államok iránti bizalmát, különösen a kibővített nukleáris elrettentés terén.
- mondta Eric Brewer, a Nemzetbiztonsági Tanács korábbi fegyverek elterjedésének megakadályozásáért felelős igazgatója a lapnak. Nem véletlen, hogy ez a bizalmatlanság ahhoz vezetett, hogy az amerikai technológiától nem függő Franciaország már önálló nukleáris ernyőről beszél Európa felett. Emmanuel Macron francia elnök ötlete nagy sikert aratott a kontinensen, több vezető is pozitívan fogadta.
A felvetés persze önmagában nem elegendő ahhoz, hogy Párizs valóban a nukleáris biztonság védelmezőjévé váljon Európában. Ahhoz, hogy ezt elérje, jelentős mértékben fokoznia kell az információmegosztást, beleértve a legérzékenyebb adatok nyilvánosságra hozatalát is, amelyek révén tájékoztatnia kellene az általa védett országokat. Ez radikális változást jelentene a korábbi gyakorlatokhoz képest, hiszen a francia nukleáris erők eddig a NATO-tól függetlenül működtek, így a védelmi szövetség felé nem folyt hasonló információáramlás. Különösen érdekes kérdés, hogy Németország milyen szerepet kapna egy ilyen új keretrendszerben. Macron azonban lényegében világossá tette, hogy...
nem akarja megosztani a francia nukleáris robbanófejeket más országokkal.
A Defense One szerint a francia nukleáris arzenál 290 töltetből áll, ezzel előzik az Egyesült Királyságot (225), de messze elmaradnak Oroszországtól (körülbelül 6000 fej). Ez önmagában nem elegendő a képességek pontos meghatározásához, mivel olyan szempontok is érdekesek lehetnek, mint a hordozórakéták száma és hatótávolsága, a különböző eszközök állapota és fejlettsége. Nem véletlen, hogy Európa korábban az Egyesült Államokra támaszkodott a nukleáris védelem szempontjából, mivel kizárólag a szuperhatalomnak van minden szempontból elegendő képessége ahhoz, hogy a szovjet/orosz fenyegetéssel szemben megfelelő elrettentést biztosítson. Ráadásul a franciák doktrínája eddig sem azt tekintette elsődleges szempontnak, hogy felvegyék a versenyt Moszkvával. Ezek a problémák a kezdeti optimizmus után már az európai katonai hatalmak számára is megfogalmazódott, így például Donald Tusk vetette fel egy saját fejlesztésű atomtöltet lehetőségét.
A lap által megkérdezett szakértők véleménye alapján...
Jelenleg Dél-Korea áll a legközelebb ahhoz, hogy saját nukleáris robbanófej kifejlesztésére lépjen.
Amennyiben Szöul tényleg nekilátna a saját programjának, szinte borítékolható, hogy Japán is azonnal követné, ráadásul kevés az esély egy közös tervnek, mivel a két ország hagyományosan riválisa egymásnak. A kifejlesztés ideje országonként eltérő lehet, így a fejlett hatalmakban mindössze egy év is elegendő lehet, mivel már most is sok adottság megvan a következő lépésekhez.
A fegyverek tervezése mögött sokkal mélyebb és összetettebb munka rejlik, mint csupán a hasadóanyag előállítása vagy a rakétatechnológia elsajátítása. A robbanófej kialakítása, a visszatérő járművek fejlesztése, valamint a potenciális robbanóanyag-tesztek mind olyan lépések, amelyek alapos tervezést és precíz kivitelezést igényelnek. Mindezek a folyamatok nem csupán időigényesek, hanem a legmagasabb szintű szakértelmet és innovációt is megkövetelnek a sikeres megvalósításhoz.
- mondta a Fehér Ház egykori magas rangú tisztviselője.
Donald Trump ambiciózus tervei között szerepel, hogy világszerte csökkentsék a nukleáris fegyverekre fordított kiadásokat. E kezdeményezést Oroszország kezdetben kedvezően fogadta, de számos akadály nehezíti a megvalósítást. Különösen aggasztó példa Kína, ahol az utóbbi években drámai mértékben bővült a nukleáris arzenál. Bármely olyan ország, amelyik atomfegyver-programot indít, súlyosan megsérti az atomsorompó-egyezményt, ami komoly következményekkel járhat. Azonban a hatékonyság attól függ, hogy a nemzetközi közösség mennyire képes egységesen fellépni egy ilyen helyzetben. Ha egy korábbi aláíró ország kilép az egyezményből, annak súlyos következményei lehetnek, és ez a lépés akár lavinát indíthat el, amely az egész megállapodás létjogosultságát megkérdőjelezheti. A jövőbeli tendenciák azt mutatják, hogy a megállapodás egyre inkább elveszítheti relevanciáját, ha nem sikerül megfékezni ezt a folyamatot.