Sulyok Tamás egy különleges lépést tett, amikor a hagyományos újévi beszéd helyett karácsonykor osztotta meg gondolatait. Üzenete a közösségek erejéről és az összefogás fontosságáról szólt, ezzel új színt hozva az ünnepi időszakba.
Az államfő kifejtette, hogy az utóbbi időszakban elterjedt gyakorlattá vált, hogy a köztársasági elnök az új év első napján osztja meg üzenetét a nemzettel. Most azonban ezt a hagyományt egy kicsit megújítva, "nem az év kezdetének vidám izgalmában, hanem a karácsony varázslatos meghittségében" kívánja megszólítani a magyar embereket.
Sulyok Tamás a karácsonyt a közösség keresésének különleges időszakaként jellemezte, amikor még azok is nyitottabbá válnak másokkal való kapcsolatokra, akik a év többi hónapjában talán nem annyira érzik ezt a vágyat.
Az államfő hangsúlyozta, hogy az ünnepek jelentős és szép szerepet játszanak a családok, közösségek, valamint a nemzet önmeghatározásában, kiemelt helyük van az életünkben, identitásunk kialakításában és fenntartásában, illetve abban is, hogy a közösségi tudat fennmaradjon, élő legyen.
A karácsony nem csupán egy ünnep, hanem egy különleges alkalom, amely erősíti a generációs kötelékeket - fogalmazott Sulyok Tamás. Az ilyenkor mesélt, régi történetek és a szívünknek kedves emlékekkel teli dobozokból előkerülő fényképek segítségével felidézzük őseinket, és "belső utakon" járva elérjük az ünnep valódi lényegét. Ezáltal biztosítjuk a fiatalokat arról, hogy a család nem csupán jelen van, hanem mindig is létezett és létezni fog – a múltban, a jelenben és a jövőben is.
- hangsúlyozta.
Mi, magyarok, egyénileg és közösen is szoros kapcsolatban állunk egymással, miközben számos közösség részesei vagyunk, amelyek során „együtt kísérjük végig egymást a születéstől egészen a végső búcsúig”. Ezek azok az alapvető egységek, amelyek a nemzetünket alkotják, és amelyek lehetővé tették, hogy évszázadokon át építő jellegű gondolatok, előremutató tervek, határozott cselekedetek és a korok kihívásaira adott bölcs válaszok születhessenek. Ezen válaszok révén generációról generációra bontakozik ki a magyar jövő - emelte ki az államfő.
Kiemelte, hogy a mai világban közösségeink fokozatosan elveszítik erejüket és élénkségüket. A jelenkor kihívásai – vagy akár a túlzott kényelem – elsőként az emberi kapcsolatokra gyakorolnak romboló hatást. A gazdasági válságok bezárkózásra, míg a társadalmi feszültségek elzárkózásra sarkallnak minket. Ráadásul, ha a technológiai fejlődés nyújtotta lehetőségeket nem helyesen használjuk ki, könnyen kiszakadhatunk a valóságból, és elszigetelődhetünk – fejtette ki.
Manapság az emberek képesek felfedezni azokat az alapvető feltételeket, amelyek révén függetlenné válhatnak, és elkerülhetik, hogy másokra támaszkodjanak. De felmerül a kérdés: vajon ez az önállóság lehetővé teszi számukra, hogy valóban másokra is számíthassanak?
- így hangzott a kérdés.
Sulyok Tamás véleménye szerint napjainkban elengedhetetlenek azok a közösségek, amelyek megtartó, inspiráló és bátorító jelleggel bírnak. Csak azáltal, hogy támogatjuk egymást, képesek vagyunk előre lépni és fejlődni, hiszen együtt erősebbek vagyunk, és így könnyebben érhetjük el céljainkat.
Az egyik legnagyobb kihívásként szólt a fizikai és mentális egészség megőrzéséről, főként az életmódból, modern életkörülményekből fakadó egészségkárosító és "lélekromboló" hatásokkal szemben. Ezek fenntartásához szükségünk van megtartó, segítő, támogató közösségre, embertársainkra - szögezte le.
A köztársasági elnök hangsúlyozta, hogy a háborús konfliktusok következtében évek óta egyre növekvő biztonsági kihívásokkal kell szembenéznünk. Kiemelte, hogy a béke érdekében elengedhetetlen, hogy egységben és együttműködésben lépjünk fel, mindenki érdekében, beleértve a kárpátaljai magyar közösségeket is, akik már a harmadik karácsonyukat tapasztalják meg háborús körülmények között - tette hozzá.
Bár a globális eseményekben a magyarok csupán a saját súlyuknak megfelelően képviseltetik magukat, mégis fontos, hogy az a határozottság, amelyet egységesen tanúsítanak a béke ügyében, példaként szolgál más nemzetek számára - emelte ki.
- fogalmazott.
"Sose nézzünk egymásra, mint ellenségekre, hanem mint testvérekre" - emelte ki Sulyok Tamás, hangsúlyozva, hogy 2025-re egy harmonikusabb és békésebb nemzet megteremtése lenne a vágyott cél.
Az államfő szólt arról is, hogy egy nemzet sikere nem csupán gazdasági vagy politikai eredményekben mérhető, hanem abban is, hogy milyen erősek a közösségei, milyen mértékben képesek a tagjai összetartani és segíteni egymást. Nemzeti megmaradásunk "leghatásosabb fegyvere" a közösségben maradás - jelentette ki. Hozzátette: ehhez meg kell óvnunk azokat a közösségeket, amelyeket már felépítettünk, ott pedig, ahol nincsenek, vagy pedig elsorvadtak, újakat kell teremtenünk.
Sulyok Tamás hangsúlyozta, hogy közösségeink sikere elengedhetetlen a nemzetünk sikeréhez. Az összetartozásunk nem csupán egymás mellett való létezést jelent, hanem aktív együttélést, amelynek megvalósulnia kell, még a közöttünk lévő különbségek ellenére is – tette hozzá.
Lehetünk hősök és szabadságra vágyók, vagy kreatív gondolkodók és találékony megoldók. Dolgozhatunk fáradhatatlanul, és létrehozhatunk jelentős alkotásokat, ahogy azt a magyar történelem is bőségesen példázza. Ám ha egyedül próbálkozunk, és elszigetelten cselekszünk, nem érhetünk el sokat - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy minden küzdelem és erőfeszítés csakis a másikkal való kapcsolatban nyer értelmet.
A köztársasági elnök kiemelte, hogy a Magyarországot érintő kihívások és nemzeti próbatételek idején elengedhetetlen, hogy újra megtanuljuk az egymás iránti tartozás érzését. Ez nem csupán generációk, politikai nézetek, gazdasági helyzetek vagy véleménybeli eltérések kérdése, hanem sokkal inkább egy közös felelősségvállalás, amely mindenkit érint.
"Ha szorosan tartjuk a másikat, ő is megtart minket", és akkor jobban haladunk, nagyszerűbb dolgokra lehetünk képesek, szebb életet élhetünk - mondta.
"Minden eltérés ellenére is helyezd a másikat az életed középpontjába" - fogalmazta meg a köztársasági elnök, beszédét azzal a kívánsággal zárva, hogy Isten áldása kísérje Magyarországot, a magyar közösségeket és minden magyart.