Olaszország 1,2 milliárd eurós áfacsalással vádolja az Amazont, ami jelentős hatással lehet a cég működésére az európai piacon. A hatóságok állítása szerint az Amazon nem megfelelően kezelte az áfa-kötelezettségeit, ami súlyos következményekkel járhat a v
Az európai hatóságok az amerikai nagy technológiai cégcsoportok üzleti ügyeit vizsgálják, és a legújabb követelés a Kínából és más nem uniós országokból származó, az Amazon platformján keresztül 2019 és 2021 között vásárolt áruk értékesítéséhez kapcsolódik.
Az olasz adóhatóságok azzal vádolják az Amazont, hogy elkerülte a 1,2 milliárd eurós általános forgalmi adó kifizetését. Az amerikai techóriást összesen 3 milliárd eurós követeléssel sújtották, amely magában foglalja az eredeti adóösszeget, a kamatokat és a bírságokat is. Az állítólagos adócsalásra akkor került sor, amikor az EU frissítette az online értékesített importált áruk áfájának beszedési eljárását. Az Amazon határozottan tagadja a vádakat. A cég ellen indított jelentős adókövetelés összefüggésbe hozható azzal, hogy Donald Trump kritikát fogalmazott meg az EU és tagállamai által az amerikai cégekkel szemben tanúsított bánásmódról. Az újonnan megválasztott amerikai elnök különösen a kontinens széles körben alkalmazott áfarendszerét célozta meg.
Az Amazon olaszországi vitája abból ered, hogy az Amazon piacterén harmadik fél eladók importált árukat - köztük kis értékű, darabonként 150 eurónál kisebb értékű termékeket - értékesítettek az ország fogyasztóinak, egy olyan átmeneti időszakban, amikor az EU éppen az online értékesítések adóztatására vonatkozó eljárásának megváltoztatásán dolgozott. A 2017 decemberében jóváhagyott reformok célja az volt, hogy egyszerűsítsék az európai üzleti tevékenységet, és egyúttal csökkentsék a kis értékű áruk behozatalával kapcsolatos áfacsalások miatti évi becslések szerint 5 milliárd eurós veszteséget.
A régi rendszerben az EU minden egyes eladónak regisztráltatnia kellett magát, hogy minden olyan országban, ahol árut értékesített, áfát fizessen. A 2021-ben teljes körűen hatályba lépő, megújított szabályok értelmében a technológiai cégek felelősek lettek a platformjukon értékesített összes termékre vonatkozó ÁFA beszedéséért és megfizetéséért. Az EU új szabályai emellett megszüntették a 150 eurónál kisebb értékű importált termékek online értékesítésére vonatkozó, hosszú ideje fennálló adómentességet, amely hátrányos helyzetbe hozta az európai vállalkozásokat a külföldi versenytársakkal szemben.
Olaszország 2019-ben, még az új uniós adórendszer teljes körű bevezetése előtt, bevezette a saját nemzeti törvényét, amely a technológiai cégeket felelősségre vonja a platformjaik által használt harmadik fél eladók adócsalásaiért. Ez a jogszabály képezi az alapját a jelenlegi adóügyi követeléseknek. A Guardia di Finanza, az olasz pénzügyi rendőrség, az új törvény elfogadása és az uniós rendszer 2021-es életbelépése közötti időszakban átvizsgálta az Amazonon végrehajtott 7 milliárd euró értékű pénzügyi tranzakciót, és a becslések alapján úgy tűnik, hogy körülbelül 1,2 milliárd euró áfa kerülte el a befizetést a tudomással bíró személyek szerint. A hatóságok szerint az Olaszországban online értékesített termékek körülbelül 70-80 százaléka kínai eladóktól származik.
Néhány hónappal ezelőtt, Róma szívében, egy fontos találkozón gyűltek össze az amerikai vállalatok, akik Olaszországban tevékenykednek. Ezek a cégek kifejezték aggodalmukat Gina Raimondó, az akkori amerikai kereskedelmi miniszter előtt, a helyi adóhatóságok kiszámíthatatlansága miatt. Emellett szóvá tették azt is, hogy az adószabályok értelmezésének irányvonala kifejezetten a nagy külföldi cégekre irányul, mintha csak az lenne a cél, hogy a kormány a pénzügyi nehézségek közepette extra bevételhez jusson.