Carlos Sainz véleménye szerint komoly tévedés terjedt el a mérnökök között, és ennek megoldására új szabályt javasol.

Bár Carlos Sainz már a tizenegyedik Forma-1-es szezonjára készül, a tesztelések után mégis úgy érzi, hogy nem áll készen. Véleménye szerint a rendelkezésre álló tesztidőszakok száma túl alacsony, és a sportág nem éppen a legjobban kezeli a tesztelésre vonatkozó korlátozásokat.
A spanyol versenyző idei kihívásait tovább nehezíti, hogy egy új csapattal, a Williams-szel kell megismerkednie. Bár tavaly Abu-Dzabiban már volt alkalma egy teljes tesztnapot eltölteni a grove-iak 2024-es autójában, ő úgy véli, hogy csak az idei modellben megtett kilométerek számítanak igazán. Sajnos ebből a szempontból nem volt szerencséje, hiszen nemcsak ő, hanem a többi pilóta is kevés lehetőséget kapott a tesztelésre.
A csapatoknak február végén háromszor nyolc órányi tesztelési időt kellett beosztaniuk a szahíri pályán. Ez azt jelentette, hogy minden versenyzőnek körülbelül 12 óra tesztelési lehetőség jutott. Azonban a valóságban nem tölthették el ezt az időt az aszfalton, hiszen a három nap során számos váratlan esemény zavarta meg a munkát. Volt például egy áramszünet szerdán, eső csütörtökön, és pénteken egy üvegtörés, ráadásul egy autóbusz is behajtott a pályára, ami tovább nehezítette a helyzetet.
A Williams csapata úgy alakította meg a gyakorlási időbeosztását, hogy a csütörtöki nap teljes egészében Sainzra koncentrált, míg pénteken már nem is kapott lehetőséget a pályán. Nem meglepő, hogy a négyszeres futamgyőztes úgy érezte, a rendelkezésére álló gyakorlási idő nem volt elegendő. Ez különösen aggasztó lehet az újoncok számára, hiszen hat olyan versenyző is van a mezőnyben, akik először készülnek fel az F1-es idényre.
"Elképesztő érzés, hogy csak másfél napom volt, és máris itt az idő, hogy versenyezzek. Ez a felkészülés nekem túl rövidnek tűnik, szinte nevetséges, hogy mennyire korlátozott az az idő, amit az első verseny előtt az autóban tölthetünk" - mondta Sainz a Racefansnak.
Bár már nem vagyok új a pályán, mégis nehezen tudom elképzelni, mit élhetnek át az újonnan érkezett srácok. Teljesen tisztában vagyok vele, hogy a szezonkezdet mennyire megterhelő lehet számukra. Természetesen a régebbi autókkal való gyakorlás sokat segíthet, de az igazi tapasztalatot csak az adja, ha azt az autót irányítjuk a versenypályán, amelyet a szezon folyamán használni fogunk.
Sainz szerint Hamiltonnal képes lesz a Ferrari arra, amire vele nem volt
Az utóbbi években a csapatok számára csupán három vagy négy napos közös tesztelés vált megszokottá. Ennek hátterében egyrészt a költségek szigorú ellenőrzése áll, másrészt pedig az a felismerés, hogy a stabil szabályrendszer mellett a csapatoknak nincs szükségük óriási mennyiségű tesztkilométerre. A korábbi évek tapasztalatai és a szimulátorokból nyert adatok elegendő támaszt nyújtanak. Sainz azonban úgy véli, hogy ez a megközelítés nem helyes, és egy új javaslattal állt elő.
"Az F1-nek jobban át kellene gondolnia, hogyan tesztelünk. A csapatok most a szimulátorba öntenek végtelen pénzeket, majd elreptetik a versenyzőiket Monacóból az Egyesült Királyságba, hogy vezessék azt. Nem értem, hogy ennek fényében miért csak három tesztnapot kapunk, amikor mindezt a pénzt rászánhatnánk mondjuk nyolc napnyi tesztelésre is" - fogalmazott.
Úgy vélem, nem kérek túl sokat. Csupán 8-10 tesztnapra lenne szükség, és szeretném, ha minden csapat saját magának választhatná ki a helyszínt. Az én javaslatom az, hogy a költséglimitbe foglaljuk bele a tesztnapok számát és a szimulátor használatát is. Így a csapatok maguk dönthetnék el, hogy melyik lehetőségre szeretnék költeni a forrásaikat: a szimulátorra vagy a tíz tesztnapra. Ez a megoldás előnyös lenne az újoncok és a csapatok számára is, hiszen bár a szimulátorok hasznosak, de messze nem olyan hatékonyak, mint ahogyan azt a mérnökök gondolják.
Korábban már megszületett a döntés, hogy 2026-ra jelentős mértékben megnő az előszezoni tesztek száma. Ennek oka, hogy az átfogó szabályváltoztatások nem csupán a karosszériát, hanem a hajtásláncot is érintik, ami rengeteg újdonságot hoz magával, például a DRS-t felváltó elektromos teljesítménynövelő rendszert. A következő télen az F1 összesen kilenc tesztnapot tervez, amelyeket három különböző hétre fognak elosztani.