Érzi a stressz terhét a mindennapokban? Úgy tűnik, hogy egyre elterjedtebb diéta segíthet enyhíteni ezt a feszültséget.
Az emberek gyakran hallják a mondást: "Az vagy, amit megeszel", amely az ételek és az egészség közötti szoros kapcsolatra utal. De vajon a táplálkozásunk befolyásolja a stressz szintünket is? E kérdésre kerestek választ amerikai kutatók, akik különös figyelmet fordítottak arra, hogy a korábbi kutatások, amelyek a stressz és az étrend viszonyát vizsgálták, inkább azt elemezték, hogy a stressz hogyan hat az étkezési szokásainkra. Ezúttal azonban a kutatók az ételek stresszre gyakorolt hatására összpontosítottak, felfedezve, hogy talán az elfogyasztott ételek is formálják érzelmi állapotunkat és stresszkezelési képességünket.
A New Yorki Állami Egyetem kutatócsoportja arra volt kíváncsi, hogy miként befolyásolja az egyén által tapasztalt stresszszintet, ha valaki a gyümölcsökben és zöldségekben bővelkedő mediterrán étrendet választja, szemben a feldolgozott élelmiszerek és cukros finomságok jellemző nyugati diétájával.
A kutatók kísérleteik során több mint 1500 főiskolás hallgatót vontak be, hogy feltérképezzék az élelmiszerek fogyasztásának gyakoriságát és a résztvevők stresszszintjét. A résztvevők válaszait tudományos módszerekkel elemezték, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a stresszes állapotok alakulásába. A kutatás során gépi tanulási modelleket alkalmaztak, hogy feltárják az összefüggéseket az elfogyasztott ételek típusa és a mentális szorongás mértéke között. Az eredmények azt mutatták, hogy a zöldleveles zöldségek, gyümölcsök, diófélék, teljes kiőrlésű gabonák és halak, amelyek a mediterrán étrend alapját képezik, a stressz csökkentésével állnak összefüggésben. A kutatók magyarázata szerint ezek az élelmiszerek gazdag forrásai az agy egészségét támogató tápanyagoknak, amelyek hozzájárulnak a neurotranszmitterek szabályozásához. Ezek a vegyi anyagok kulcsszerepet játszanak abban, hogyan reagálunk a stresszre és milyen mértékben befolyásolják hangulatunkat.
Viszont a nyugati étrendet követők, akik a cukros ételeket, az édességeket, a fehér kenyeret, azaz a magas glikémiás indexű élelmiszereket preferálják, magasabb szintű stresszről számoltak be. A nyugati étrend - vélik a kutatók - súlyosbíthatja a stresszt azáltal, hogy elősegíti a gyulladások kialakulását, és megzavarja a stresszt szabályozó hormonok egyensúlyát. Volt azonban néhány érdekes kivétel is: például a húsok és a tejtermékek nem kapcsolódtak olyan erősen a megnövekedett stressz-szinthez, mint más összetevők. Sőt, bizonyos állati fehérjék még oldották is némileg a stresszt, amit a szakemberek azzal magyaráznak, hogy olyan tápanyagot tartalmaznak, mint a tirozin, amely a hangulatszabályozó neurotranszmitter, a dopamin előfutára.
A Nutrition and Health szakfolyóiratban publikált kutatási eredmények világosan mutatják a kapcsolatokat, de a tanulmány számos korlátozással is bír. Például a résztvevőket csupán egyetlen időpontban vizsgálták, ami megnehezíti az ok-okozati összefüggések pontos meghatározását. Továbbá, a kutatásban részt vevő alanyok túlnyomórészt fiatal főiskolások voltak, ami miatt az eredmények nem tükrözik a szélesebb népesség egészét. Ezen kívül az adatgyűjtés önbevalláson alapult, ami szintén befolyásolhatja az eredmények megbízhatóságát. A jövőbeni kutatások során tehát fontos, hogy ezeket a torzító tényezőket figyelembe vegyék, hogy valóban világos és megalapozott következtetéseket lehessen levonni az étrend és a stressz közötti kapcsolatról.