Az ukrán katonák félelemmel tekintenek Trumpra.
Az Egyesült Államok legújabb megközelítése Ukrajna ügyében komoly aggodalmakat vált ki a háború által sújtott területeken, ahol a frontvonalak folyamatosan változnak.
Artem, a zászlóaljparancsnok, a legrosszabb forgatókönyvtől fél: "Katasztrofális következményekkel járna, ha az Egyesült Államok visszavonná Ukrajnának nyújtott támogatását" – mondja a 42 éves férfi. A csípős hidegben dolgozik a keleti Donyeck térségében, ahol Ukrajna heves küzdelmeket folytat az orosz erőkkel. Donald Trump amerikai elnök bejelentése, amely szerint a Kremllel való tárgyalások révén véget vetnének a háborúnak, komoly aggodalmat keltett a már így is kimerült ukrán katonák körében.
„Jelenleg is hatalmas árat fizetünk, és úgy érzem, ez csak még súlyosbodni fog. El sem tudom képzelni, hogyan lehetne ezt tovább fokozni” – osztja meg gondolatait Artem, a 93. dandár tagja, egy katonai kiképzőközpont falai között. „Sok barátomat már elveszítettem, és nem szeretném, ha még több bajtársam sorsa is hasonló lenne.”
Trump megközelítése aggodalmakat ébreszt, hogy Ukrajna és európai szövetségesei kimaradnak a tárgyalási folyamatokból. Pete Hegseth, az amerikai védelmi miniszter, szintén irreálisnak tartja, hogy Ukrajna hosszú távon képes lenne visszaszerezni az Oroszország által elfoglalt területeket, és NATO-taggá válni – számol be róla a blick.ch.
Olekszandr katona fel van háborodva azon, hogy Ukrajna területeket engedjen át Oroszországnak. "Ez a mi földünk. Hogyan adhatnánk oda valakinek csak azért, mert elvették tőlünk?" - mondja. Attól is tart, hogy "káosz" lenne, ha Kijev területeket adna át.
Száva társának nézetei eltérnek az általa képviselt állásponttól. Az egykori fogoly, aki elhatározta, hogy a büntetése letöltése helyett inkább a harc mellett áll ki, nem bízik Trumpban. Ugyanakkor úgy véli, hogy jobb lenne, ha a háború mielőbb véget érne, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy ukrán területek Oroszországhoz kerülnek. "Ők politikai döntéshozók. Mi viszont csupán hétköznapi emberek vagyunk. Mit tehetünk? Csak harcolunk" - fogalmaz a 41 éves férfi.
A főváros, Kijev lakói aggasztó érzésekkel és bizonytalansággal néznek szembe a washingtoni döntések kapcsán. Tymofij Mylowanow, a Kijevi Közgazdasági Iskola szakértője rámutat, hogy Ukrajna eddig figyelmen kívül hagyta azt a lehetőséget, miszerint az amerikai támogatás csökkentésére is sor kerülhet.
Kijev szívében, az AFP hírügynökségnek nyilatkozva, az ukrán emberek kifejezték reményeiket, hogy Trump esetleg mégis figyelembe veszi Ukrajna szerepét a tárgyalások során. "Hogyan lehet Ukrajna nélkül tárgyalni? Csak Ukrajnával együtt lehet" – fogalmazott Mykola, egy 79 éves nyugdíjas vasúti dolgozó, akit a háború következtében Kelet-Ukrajnából kellett elköltöztetni.
A 61 éves nyugdíjas Galyna számára egyértelműek azok a feltételek, amelyek mellett Ukrajna a nemzetközileg elismert határain belül létezhet: "Ha Ukrajna segítséget kap, visszakapja a határait. Ha pedig nem kap segítséget, akkor nem kapja vissza őket". A diák Szófia attól tart, hogy Trump ismét rossz döntéseket fog hozni. És a Putyinnal való beszélgetés volt "valószínűleg az egyik" - mondja a 18 éves lány. "Tárgyalni egy diktátorral és egy olyan ország vezetőjével, amely szó szerint belülről pusztít el minket - ez számunkra egyszerűen árulás".