Áprilistól kezdődően a magyar állampolgároknak beutazási engedélyre lesz szükségük Nagy-Britanniába. Most bemutatjuk, hogy mennyibe is fog ez kerülni.


2025 áprilisától az Európából érkező utazók számára kötelezővé válik az elektronikus beutazási engedély (ETA) megszerzése, ha Nagy-Britanniába tervezik látogatásukat. Ez a szabályozás a magyar állampolgárokra is vonatkozik. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és lépéseket az ETA igényléséhez.

Reggel egy hirtelen ötlettől vezérelve Londonba repülni egy hétvégére, sokaknak igazi kalandot jelent. Szombat délután a vásárlás örömeit élvezni, este a helyi pubokban barátokkal összegyűlni, majd vasárnap felfedezni a város nevezetességeit – ez a tökéletes program. Azonban áprilistól már nem lesz ilyen egyszerű a dolog, hiszen beutazási engedély megszerzése válik szükségessé.

Az európai állampolgárok számára egy új szabályozás lép életbe 2025. április 2-ától. Az utazóknak ezentúl kötelező lesz kitölteni egy online kérelmet, amelyet alaposan ellenőriznek. Csak ezt követően döntik el, hogy megadják-e a beutazási engedélyt Angliába, Skóciába, Walesbe vagy Észak-Írországba, vagy esetleg elutasítják azt. Ez a folyamat sokak számára ismerős lehet, hiszen hasonló eljárások már régóta részei az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália beutazási szabályainak.

A beutazási engedély nem csupán az Egyesült Királyságba tartó repülőjáratok esetében kötelező. Azoknak is, akik vonattal vagy komppal terveznek utazni, regisztrálniuk szükséges.

A Brexit-megállapodás alapján a tartósan ott élő európai állampolgároknak nem szükséges külön engedélyt kérniük. Ez a rendelkezés az ír állampolgárokra is érvényes.

Ha az ETA iránti kérelmed jóváhagyják, engedélyt kapsz, hogy legfeljebb hat hónapig Angliában, Skóciában, Walesben és Észak-Írországban tartózkodj. Nem számít, hogy turisztikai vagy üzleti okokból mész. Aki hat hónapnál tovább akar maradni, annak vízumot kell kérnie.

A beutazási engedély érvényessége két évig tart, és ezen időszak alatt többször is lehetőség nyílik a be- és kilépésre, anélkül hogy új ETA-t kellene igényelni. Az elektronikus rendszer nem csupán extra feladatokat ró az utazókra, hanem számos előnnyel is szolgál: a belépési engedéllyel rendelkezők a jövőben mentesülnek a bonyolult ellenőrzési folyamatoktól, csupán az útlevelük beszkennelésére lesz szükségük. Az engedélyek digitálisan összekapcsolódnak az utazó útlevelével, így a folyamat gyorsabbá és kényelmesebbé válik.

Az utazók az ETA-t a hivatalos weboldalon igényelhetik. Emellett egy praktikus alternatíva, ha letöltöd a brit ETA alkalmazást, amely elérhető az App Store és a Google Play áruházban. A folyamat zökkenőmentes lebonyolításához szükséged lesz egy biometrikus útlevélre, egy érvényes e-mail címre, betéti vagy hitelkártyára, valamint a tervezett utazásod részleteire.

Miután sikeresen benyújtottad az online űrlapot a szükséges adatokkal, a kérelmed feldolgozása 48-72 órán belül megtörténik, amely során jóváhagyásra vagy elutasításra kerül. A vizsgálat során alaposan átnézik a kérelmezőkkel kapcsolatos esetleges szabálytalanságokat, beleértve a bűnügyi nyilvántartást is.

Jelenleg az ETA ára 10 angol fontot (körülbelül 12 eurót) tesz ki, azonban a brit kormány legújabb módosító javaslata szerint ez az összeg akár 16 angol fontig (körülbelül 19 euróig) is megemelkedhet.

Az időnyomás elkerülése végett érdemes néhány nappal az Egyesült Királyságba tervezett utazásod előtt leadnod a jelentkezésedet. Ha valaki belépési engedély nélkül próbálkozik, az komoly pénzbírsággal néz szembe.

Az Egyesült Királyságba irányuló szervezett utazások esetében az utazásszervező köteles "minden lényeges dologról a szerződés megkötése előtt tájékoztatni. Ebbe beletartozik a beutazás és az átutazás összes követelménye is."

Ez azt jelenti, hogy az utazásszervezőknek fontos feladata tájékoztatni ügyfeleiket az utazás során szükséges dokumentumokról. Ez a kötelezettség kiterjed az online foglalási portálokon keresztül végzett - átszállásos - repülőjegy foglalásokra is.

Eredetileg nemcsak azoknak az utazóknak kellett volna ETA-t kérniük, akik Nagy-Britanniába akartak menni, hanem az úgynevezett tranzit utasoknak is - vagyis azoknak a légi utazóknak, akik csak a nagy-britanniai repülőtéren szállnak át. A brit repülőterek versenyhátránytól tartanak emiatt - jelentette be a legnagyobb angol repülőtér, a London Heathrow.

A brit kormány ennek következtében ideiglenesen felfüggesztette a tranzitutasok díját, azonban egyelőre nem világos, meddig marad érvényben ez a különleges intézkedés.

Related posts