Ott voltunk az első szabadföldi dinnye darabolás eseményén, és alig kezdődött el, máris rátámadtak a vásárlók - nézd meg a videót!

A nyár elmaradhatatlan sztárja kétségtelenül a görögdinnye, amely édes ízével, lédús textúrájával és frissítő hatásával igazi üdítő csemege a forró napokon. Az utóbbi időszakban viszont egyre gyakoribbá vált, hogy a szezon kezdetén nemcsak hazai, hanem import fóliás dinnyék is megjelennek a piacon, amelyeket csak később követnek a tradicionális, szabadföldi változatok. De miért is olyan különleges a szabadföldi dinnye, és miben rejlik az ízletesebb, jobb minőség titka?
Bár már két hete megjelent a magyar dinnye Békés vármegyében is a fóliás termesztésből, de az igazi, szabadföldi szezon most kezdődik. Szerdán kora reggel ott voltunk a békéscsabai piacon Mochnács György csabai termesztő standján az első szabadföldi görögdinnye darabolásánál, amit természetesen a gazda végzett el. A darabolás fontos, mert a többség felezett, negyedelt görögdinnyét vásárol.
Az igazi szezon varázslata július 13-án kezdődik!
Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke és medgyesegyházi termesztő, hangsúlyozta, hogy a szabadföldi dinnyék már most is felbukkanhatnak a piacon, azonban a valódi dinnyeszezon július 13-ától kezdődik majd igazán.
A hűvösebb időjárás következtében a termesztők csak április közepén tudták biztonsággal elültetni a dinnyéket, így idén a magyar dinnye megjelenése a piacon kicsit késlekedik. Az aszályos időszak jelentős problémákat okozott, ennek következtében a dinnyék mérete várhatóan kisebb lesz az előző évekhez képest, ami az össztermés mennyiségét is érinti, így a várakozások szerint a hozam alacsonyabb lehet.
A szabadföldi dinnye élvezeti értéke számos szempontból felülmúlja a fóliás termesztésből származó gyümölcsöt. Először is, a szabadföldi dinnyék természetes környezetben nőnek, ahol a napsütés és az esővíz közvetlen hatása alatt fejlődnek. Ezáltal ízük édesebb és zamatosabb, hiszen a napfény és a talaj tápanyagai optimálisabb arányban járulnak hozzá a gyümölcs ízéhez. Ezen kívül a szabadföldi dinnye termesztése során a növények jobban alkalmazkodnak a környezeti feltételekhez, ami erősebb és ellenállóbb növényeket eredményez. A fóliás dinnye termesztés ugyanakkor gyakran mesterséges körülményeket teremt, ami befolyásolhatja a gyümölcs természetes fejlődését. A szabadföldi dinnye emellett környezetbarátabb választás is, hiszen nem igényel műanyag fóliát, ami csökkenti a környezetszennyezést. A szabadban termesztett dinnyék továbbá gyakran helyi gazdaságokból származnak, így vásárlásukkal a helyi közösségeket is támogathatjuk. Végül, a szabadföldi dinnye szezonális fogyasztása igazi élmény, hiszen a friss gyümölcsök ízét és illatát semmi sem pótolja. A fóliás dinnye elérhetősége ugyan szélesebb, de a szabadföldi változat valódi nyári ízélményt nyújt, amit a természet adományoz.
Mochnács György rámutatott, hogy a legszembetűnőbb eltérés a termesztési körülmények természetességében rejlik. A szabadföldi görögdinnye a napsütötte nyári hónapok során érlelődik, a természet ciklusait követve. A növény a földből és a napfényből nyeri el energiáját, így fejlődése lassabb, de ennek köszönhetően ízei sokkal gazdagabbá és harmonikusabbá válnak. Ezzel szemben a fóliás termesztés mesterséges módon felgyorsítja a növekedést: a fóliasátor védett terében, sok esetben fűtött környezetben nevelik a gyümölcsöt, hogy hónapokkal korábban elérhesse a piacot. Ez azonban gyakran a beltartalom kárára megy, így a dinnye kívülről vonzó, de belülről hígabb és kevésbé ízletes lehet.
A hagyományos módszerekkel termesztett dinnye héja általában vastagabb szerkezetű.
Egy másik érv a szabadföldi termesztés mellett a gyümölcsök mérete és minősége. A hagyományos módszerekkel nevelt görögdinnye héja általában vastagabb, húsa pedig szilárdabb és roppanósabb, ami lehetővé teszi a hosszabb tárolást. Ezzel szemben a fóliás termesztés során a héj gyakran vékonyabb, a belső állag pedig puhább és vizesebb. Továbbá, mivel sok esetben a dinnyéket korán szedik, gyakran nem érik be megfelelően, így a híresen édes íz is elmarad.