Orbán Viktor mellett továbbra is kitart az egyetlen megmaradt uniós szövetségese.


Szlovákia továbbra is elutasítja az Oroszországgal szembeni újabb uniós szankciós csomagot.

Szlovákia továbbra is ellenzi az Európai Unió újabb szankciós javaslatát Oroszországgal szemben. A szlovák külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a tárgyalások az Európai Bizottság képviselőivel nem oszlatták el Pozsony aggodalmait. Az ország vezetése továbbra is tart attól, hogy az EU nem biztosít elegendő támogatást az orosz energiától való függetlenedéshez - tájékoztatott a CTK cseh hírügynökség.

Stefan Kornelius, a német kormány szóvivője pénteken kijelentette, hogy Németország elvárja: Szlovákia most már mielőbb hagyja jóvá az Oroszország elleni újabb szankciókat, miután - állítása szerint - Szlovákia aggályait eloszlatták. Pozsony korábban többször is bírálta az Európai Bizottságnak azt a tervét, amellyel 2027 végéig fokozatosan leállítana minden orosz gázimportot a REPowerEU projekt keretében, amelynek célja, hogy az unió felszámolja a tagországok függőségét az orosz energiától.

A bizottság energiaügyi főigazgatóságának képviselői csütörtökön Pozsonyban találkoztak a szlovák gazdasági minisztérium, valamint különböző üzleti és ipari szövetségek képviselőivel. A megbeszélések során azonban nem sikerült eloszlatni azokat az alapvető aggályokat és fenntartásokat, amelyek a REPowerEU projekttel kapcsolatban Szlovákia részéről továbbra is érvényben vannak. Ennek következtében Szlovákia megőrzi álláspontját az Oroszországi Föderáció ellen bevezetett 18. szankciós csomag ügyében - tájékoztatta a közvéleményt a szlovák külügyminisztérium. Emellett hangsúlyozták, hogy nyitottak a párbeszédre az Európai Bizottsággal.

A javasolt új szankciócsomag, amely Oroszország Ukrajna ellen irányuló fegyveres agressziójára reagál, elsősorban az energetikai és banki szektort célozza meg. Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, aki jó kapcsolatokat ápol Orbán Viktorral és azonos nézeteket vall vele, korábban kifejezte aggodalmát, miszerint az Európai Bizottságtól garanciákra és biztosítékokra van szüksége az orosz gázszállítások leállítására vonatkozó javaslat kapcsán. Fico figyelmeztetett, hogy egy ilyen döntés a gázárak emelkedéséhez vezethet. Emellett hangsúlyozta, hogy Szlovákia, amelynek 2034-ig van élő gázszállítási szerződése a Gazprommal, könnyen válhat egy választottbírósági ügy tárgyává, ha elutasítja ezt a tervet.

Az EU új szankcióinak bevezetéséhez szükséges, hogy a tagállamok egyetértsenek, míg a gázimport felfüggesztésére vonatkozó intézkedésekhez elegendő a minősített többség – hívta fel a figyelmet a CTK. Ebből következik, hogy Szlovákia és Magyarország ellenállása ezen a téren felülírható.

Related posts