Orbán Viktor az energiabiztonság és a béke kérdéseiről folytatott megbeszéléseket Vlagyimir Putyinnal. A találkozó célja a két ország közötti együttműködés erősítése és a globális kihívásokra adott közös válaszok kidolgozása volt.
A tárcavezető arról számolt be, hogy Orbán Viktor miniszterelnök több mint egy órán keresztül tárgyalt telefonon az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinnal, amelynek során többek között szó volt Magyarország energiabiztonságáról, az ukrajnai háborúról és a szíriai fejleményekről is.
Kiemelte, hogy az orosz Gazprombank szankciós listára való kerülése súlyos kihívások elé állította a jelenlegi amerikai kormányt néhány közép- és délkelet-európai állam, köztük Magyarország számára is. Ez a pénzintézet ugyanis kulcsszerepet játszik a földgáz, a nukleáris fűtőelemek és a paksi bővítés kapcsán történő pénzügyi tranzakciók lebonyolításában.
Szavai alapján Szlovákia, Szerbia és Törökország is különböző nehézségekkel küzd e döntés következtében, ezért folyamatosan zajlanak az egyeztetések velük.
"A miniszterelnök úr és Oroszország vezetője között egyetértés alakult ki abban, hogy minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, és meg is fogunk tenni azért, hogy ezt a problémát sikeresen megoldjuk."
- szögezte le. Majd arra is kitért, hogy Vlagyimir Putyin világossá tette, hogy országa elkötelezett az energetikai együttműködés fenntartása, Magyarország energiaellátásának biztosítása mellett.
"Elkötelezettek tehát, s közös szándék van arra, hogy az energetikai együttműködést folytassuk. Semmi olyan tényező nincs egyik oldalon sem, sem a magyar, sem az orosz oldalon, amely akadályát jelentené annak, hogy megoldást találjunk erre a helyzetre"
- fűzte hozzá.
Örömmel értesültünk arról, hogy a paksi atomerőmű működéséhez elengedhetetlen fűtőelemek ügyében sikerült megtalálni a megoldást. "Jelenleg a Paks II. projekt előrehaladását és a földgáz beszerzésének finanszírozási lehetőségeit hasonlítjuk össze és dolgozzuk ki" - osztotta meg velünk a tájékoztatást.
E tekintetben azt nyilatkozta, hogy személyesen konzultált Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával a paksi projekt gyorsításáról, és később délután találkozóra készül az energiaügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel, Alekszandr Novakkal is.
Szijjártó Péter ezt követően rátért az ukrajnai háborúval kapcsolatos kérdésekre, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen a diplomáciai és kommunikációs kapcsolatok folyamatos fenntartása. A politikai helyzetet elemezve úgy vélekedett, hogy a jelenlegi időszak talán a legkritikusabb a fegyveres konfliktus eddigi történetében.
"Jól látszik, hogy az amerikai elnökválasztás óta számos elkeseredett, kétségbeesett kísérlet történt és történik arra vonatkozólag, akár Amerikából, akár Nyugat Európából, hogy a háború elmérgesedjen, a háború eszkalálódjon"
- figyelmeztetett, mintha csak egy titkos üzenet volna, amit csak neki szántak.
Rámutatott, hogy Magyarország ezer napja ugyanazt az elkötelezett békepárti álláspontot képviseli, és ezért Orbán Viktor hosszasan beszélt ma Vlagyimir Putyinnal egy fenntartható béke megteremtésének lehetőségeiről.
Putyin elnök kifejtette saját nézőpontját a helyzetről, hangsúlyozva, hogy több akadály is nehezíti a béke megteremtését. Példaként említette Ukrajna azon törvényét, amely gyakorlatilag megakadályozza, hogy a jelenlegi elnöki kormány Oroszország vezetőjével tárgyalásokat folytasson a béke érdekében.
Természetesen! Íme egy egyedi változat: - hangsúlyozta.
Összességében elmondható, hogy a magyar békemisszió továbbra is aktívan zajlik. A miniszterelnök a héten Floridában tett látogatást, ahol találkozott Donald Trumppal. Ezt követően a Vatikánba is ellátogatott, ahol a Szentatyával folytatott megbeszélést. A mai napon pedig telefonbeszélgetés keretében tárgyalt Vlagyimir Putyinnal.
- sorolta a miniszter, miközben alaposan átgondolta a szavakat.
"A legfontosabb tehát: most a diplomáciai csatornákat, kommunikációs csatornákat nyitva kell tartani. Ez jelenti a béke megteremtésének reményét, és ezért a magyar békemissziót tovább fogjuk folytatni, keresve a békéhez vezető leggyorsabb utat, amelyekkel emberéleteket lehet menteni"
- hangsúlyozta.
Végül részletesen kifejtette, hogy az orosz elnök tájékoztatást nyújtott a szíriai helyzet alakulásáról, valamint a Kreml hivatalos álláspontjáról is. "Célunk, hogy a Közel-Keleten stabilitás és nyugalom uralkodjon (...) Fontos számunkra, hogy az extrém, szélsőséges ideológiák és politikai mozgalmak ne veszélyeztethessék tovább a régió biztonságát" - hangsúlyozta.