Nincs megállás: februárban is tovább növekedtek az élelmiszerárak - Agrárszektor


A növényi olajok árindexe januárhoz képest 2%-os növekedést mutatott, és éves összehasonlításban 29,1%-kal emelkedett. E mögött a háttérben magasabb pálma-, szója- és napraforgóolaj árakat találunk, amelyeket a délkelet-ázsiai régióban várható szezonális ellátási problémák, valamint a bioüzemanyagok iránti fokozott kereslet támasztanak alá. A gabonafélék globális piacán februárban 0,7%-os emelkedést tapasztalhattunk. A búza ára emelkedett, ami a szűkebb orosz kínálat és a kelet-európai, valamint észak-amerikai termelési körülményekkel kapcsolatos aggodalmaknak tulajdonítható. Ennek ellenére a búza árindexe még mindig elmarad a tavaly februári szinttől.

A kukorica ára világszerte tovább emelkedett, ami elsősorban a brazil export csökkenése és az amerikai import növekedése következménye. Ezzel szemben a rizs világpiaci ára 6,8%-kal csökkent, amit a bőséges exportkínálat és a gyenge kereslet együttes hatása magyaráz. A húsfélék árindexe februárban szinte változatlan maradt, mivel a baromfi- és sertéshús ára a bőséges készletek miatt csökkent, míg a birka- és marhahús ára stabilan megmaradt az erős globális kereslet mellett.

Bővülhet a 2025-ös búzakibocsátás

A FAO legfrissebb gyorsjelentésében közzétette a gabonakészletek és -igények alakulását, amely szerint a globális búzakibocsátás 2025-re akár 796 millió tonnára is nőhet, ami 1%-os emelkedést jelent az előző évhez képest. A növekedés fő motorja az Európai Unió termelésének várható bővülése, különösen Franciaország és Németország esetében. Ugyanakkor Kelet-Európában szárazság, míg a kontinens nyugati részén túlzott csapadék nehezíti a mezőgazdasági helyzetet, ami kedvezőtlen hatással lehet a hozamokra.

Az Egyesült Államokban a búza termesztési területe várhatóan növekedni fog, viszont az őszi vetés hozamát az aszályos időjárás jelentős mértékben befolyásolhatja. A rizstermelés viszont a szezon során rekordot dönthet, elérve az 543 millió tonnát (hántolt rizs egyenértékben), köszönhetően az indiai termésnövekedésnek, valamint a kedvező környezeti feltételeknek Kambodzsában és Mianmarban. A FAO 2024-re vonatkozó globális gabonakibocsátási előrejelzését 2842 millió tonnára emelte, ami kis mértékű növekedést jelent 2023-hoz képest – áll a közleményben.

Related posts