Nepál felfedezett hat olyan hegycsúcsot a Himalájában, amelyek magassága meghaladja a 8000 métert.


A nepáli turisztikai minisztérium frissítette az ország hivatalos nyolcezres listáját, és hat új hegycsúccsal gazdagította azt, így a 8000 méter feletti hegyek száma Nepálban immár 14-re emelkedett. Érdekesség, hogy a nemzetközi hegymászó szövetség világszerte összesen 14 ilyen csúcsot ismer el, melyek közül a legtöbb Nepál, Pakisztán és Kína területén található. Ez a bővülés új lehetőségeket kínál a hegymászás szerelmeseinek, akik felfedezhetik a világ legmagasabb csúcsait.

Nepál régóta próbálja elérni, hogy a szövetség hivatalosan is elismerje számos hegycsúcsát, mint nyolcezrest, ám a szervezet szigorú szabályzata miatt ezek a próbálkozások rendre kudarcba fulladnak. A 8000 méter feletti magasságot nehéz lenne vitatni, de az igazi kérdés az, hogy ezek a csúcsok önálló hegycsúcsoknak számítanak-e, vagy csupán egy nagyobb hegyfensík részei. A szövetség szigorú kritériumokat támaszt a "hegycsúcs" fogalmának meghatározásakor, például megköveteli, hogy a csúcsokat legalább 500 méter magasságban egy hegygerinc válassza el egymástól, továbbá ne legyen közös feljutási útvonal más csúcsokkal. Így ezek a vitatott hegyek fizikailag léteznek és valóban nyolcezresek, ám hegymászó szempontból nem kerülnek elismerésre.

Ez nem csupán presztízskérdés Nepálnak, de a hegymászóturizmus miatt sok pénz és munkahelyek is múlnak rajta. Ha a jelenlegi 8 helyett 14 hivatalos nyolcezrese lenne az országnak, az több hegymászó expedíciót jelentene, az pedig több bevételt a mászási engedélyekből, és több munkát a hegymászók kiszolgálására specializált helyi iparágnak. Ráadásul csökkentené is a zsúfoltságot a nagyon népszerű hegycsúcsok környékén, ha újabb potenciális meghódítandó hegyek kerülnének a hivatalos listára. Nepál azt reméli, a saját hivatalos nyolcezresnek minősítése is elég lesz a hegymászók érdeklődésének felkeltéséhez, és ez végül rá fogja kényszeríteni a szövetséget a saját listája frissítésére.

A 8000 méteres magasság egy jelentős határt képez a hegymászás világában, hiszen ilyen szintű csúcsok jellemzően csak a Himalája szívében találhatóak. Ezen a magasságon a terepet gyakran "halálzónának" nevezik, mivel az oxigénszint annyira alacsony, hogy a levegő már nem elegendő a normális légzési funkciók fenntartásához. A zord időjárási körülmények tovább fokozzák a veszélyt, és bármennyire is felkészült egy hegymászó, a halál folyamatosan leselkedik rá. A hivatalos nyolcezresek többségét az 1950-es években hódították meg először, azonban ezek az expedíciók a mai napig számos áldozatot követelnek. A Mount Everest, a világ legmagasabb csúcsa, eddig 223 életet oltott ki, míg az Annapurna hírhedt a maga 32%-os halálozási arányával, amely a megmászási kísérletek szomorú statisztikáit tükrözi.

A Nepál által most önkényesen hegycsúccsá nyilvánított hegycsúcsok a Yalung Khang (8505 méter), a Yalung Khang West (8077), a Kanchenjunga Central (8473), a Kanchanjunga South (8476) a Lhotse Middle (8410) és a Lhotse Shar (8400).

Related posts