Nem elhanyagolható, hogy KISZ-tábor vagy Kiss-tábor!

A Klubrádióban Havas Henrik, a magyar televíziózás ikonikus alakja, hosszú pályafutása során számos emlékezetes pillanatot és izgalmas műsort hozott létre. Karizmatikus stílusával és éles eszével mindig is képes volt felkelteni a közönség érdeklődését. Munkássága nemcsak a szórakoztatásról szólt, hanem gyakran fontos társadalmi kérdéseket is érintett, ezzel is hozzájárulva a közbeszéd formálásához. Képes volt a komoly témákat is könnyedén tálalni, amiért sokan tisztelik és szeretik őt. A televíziós világban betöltött szerepe mellett Havas Henrik íróként és publicistaként is megmutatta tehetségét, ezzel tovább gazdagítva a magyar kulturális életet. beszélgetett 2012-ben Kiss Gáborral a Retró szótárról
Fedezd fel a TINTA Könyvkiadó Retró szótárának különleges világát, amely most kedvezményes áron elérhető! Ne hagyd ki ezt az izgalmas lehetőséget, és rendeld meg itt: https://www.tinta.hu/Retro_szotar.
Most felvételről megy az adás, mert egy ideje külföldön vagyok. Egy olyan könyvet tartok a kezemben, amit mindenkinek ajánlok, és ebből a könyvből szerintem egy zseniális vetélkedőt lehetne csinálni. A már sajnos elhunyt Burget Lajos könyvéről van szó, Retró szótár a címe, az alcíme: Korfestő szavak a második világháborútól a rendszerváltásig. A mai műsorban szinte kivétel nélkül a Tinta Könyvkiadó kiadványaival foglalkozunk, vonalban van Kiss Gábor, a kiadó vezetője, aki részt vett a kiadvány összeállításában.
Jó napot kívánok, sok szeretettel köszöntöm a hallgatókat.
"Mi az a KISZ?" Kicsit meglepődtem, hiszen ez a fogalom nekem annyira természetes, de ő még csak a ’90-es évek után született, így teljesen más világban nőtt fel. Elmeséltem neki, hogy a KISZ, vagyis a Kommunista Ifjúsági Szövetség, lényegében a fiatalok politikai szervezete volt a szocializmus idején, és mennyire izgalmas élmény volt részt venni a táborokban. Beszéltem neki a közös programokról, az ismerkedésről, barátságokról, és arról, hogy milyen különleges volt az, hogy egy ilyen közegben nőttünk fel. Ahogy meséltem, láttam az arcán a kíváncsiságot, és ez a párbeszéd remek alkalmat adott arra, hogy a könyvről is beszélgessünk, hiszen a múltunk, a történelmünk és az élményeink mind formálják a jelenünket.
- Ön részt vett a Kiss táborában?
- Nem a Kiss zenekar táborában töltöttem az időmet, hanem a KISZ táborában vettem részt.
- Angliában?
Miről van szó?
A Kiss együttes, amely az 1970-es évek óta világszerte népszerű rockformáció, valóban szervez tábort, ami igazi különlegesség a rajongók számára. Nemcsak a zene, hanem a közösség és a kreativitás is fontos szerepet játszik ezekben az eseményekben. A Kiss táborában a résztvevők nemcsak a zenekar múltjával és örökségével ismerkedhetnek meg, hanem számos interaktív programon is részt vehetnek. Például workshopokat tartanak, ahol a zene írásától kezdve a színpadi teljesítményig sokféle készséget elsajátíthatnak. Ezen kívül különféle játékok és kihívások is várják a résztvevőket, amelyek során a közösségi élmény és a szórakozás kerül a középpontba. A tábor helyszíne gyakran festői környezetben található, ahol a természet és a zene találkozik. A résztvevők nemcsak a zenekarral találkozhatnak, hanem egy igazi rock élmény részeseivé válhatnak, ahol barátokat szerezhetnek és életre szóló emlékeket gyűjthetnek. Ha már voltál az EDDA táborában, biztosan tudod, hogy ezek az események mennyire különlegesek lehetnek. A Kiss tábora hasonló élményeket kínál, csak éppen a legendás rockzene világába kalauzol el!
Figyelem! KISZ. Azt állítja, hogy megérti.
- Festett az arcuk, egyre gondolunk!
- Nem. KISZ-tábor. A Hanság lecsapolásának időszaka. Kommunista Ifjúsági Szövetség. 26 éves, főiskolai diplomával rendelkezik, és egy ideje az életének egy részét Amerikában töltötte teniszakadémiákon. Akiknek elmeséltem ezt a történetet, csak ámuldoznak, és reagálnak: Jézusmária!
Nekem is van egy hasonló élményem, ami két évvel ezelőtt történt a Könyvhéten. Éppen a szótárunkat árusítottuk, amikor odalépett hozzánk egy édesanya a kamasz lányával. Kíváncsian forgatták a szótárt, és megkérdezték, milyen szavakat találhatnak benne. "Ebben olyan kifejezések szerepelnek, amiket Ön már ismer, de a lánya valószínűleg még nem hallott róluk. Miért ne próbálnánk ki?" – válaszoltam. Valóban, amikor kinyitottuk, a lány 10 szó közül 7-et nem ismert. Azóta a helyzet csak romlott, évről évre egyre kevesebb fiatal ismeri ezeket a régi kifejezéseket. Ki emlékszik már például az Inota csokoládészeletre vagy az Úttörő csokiszeletre? Egyre inkább távolodunk attól az időszaktól, amit ezek a szavak idéznek.
Ahogy átlapoztam a könyv lapjait, eszembe jutott egy régi emlék a Balatonról. A gőzmozdony, ahogy Székesfehérváron vizet töltött, olyan élénken él bennem, mint a napfény a víz tükrén. Apám mindig leugrott, hogy hozzon nekünk egy üveg Bambit, miközben mi anyámmal izgatottan aggódtunk, hogy a vonat elindul, amíg ő a hűsítő frissítőt keresi. Az izgalom és a várakozás emléke örökre velem marad.
Igen, a Bambi klasszikus terméke ennek a kornak. Megemlíthetjük azt, hogy minden kornak megvannak a maga jellegzetes szavai, és nem csak az '50-es, '60-as évekre jellemző, mert a mai évnek, a mai kornak is megvan a jellegzetes szava, évszázadokra visszamenően. Ha azt mondom, hogy dzsámi, minaret, kaftán, dívány, janicsár, akkor rögtön az oszmán-török kor ugrik be számunkra. És az volt az érdekes ennél a szótárnál, hogy ez volt az első olyan, amelynél internetes szógyűjtést végeztünk. Csak úgy, egyik szombat délután próbaképpen 10-15 barátomnak elküldtem az ötletet, hogy összeállítjuk ezt a retró szótárt és gyűjtjük a szavakat. A legnagyobb megdöbbenésemre este, amikor kinyitottam a számítógépet, már zuhant ki a szavak tömkelege a számítógépből, mert mindenkinek felcsillant a szeme, és mindenki küldte be. Az építőtábor az egyik legkedvesebb szava volt az embereknek, de a lódenkabáttól kezdve a Százszorszép bonbonig mind-mind ennek a kornak a jellegzetessége.
Tovább lapoztam a könyvet és most éppen nem találom, hogy az elején vagy a végén van segítség, hogy a címszó után van egy nyíl és utána újabb szó következik, amire rá lehet keresni.
Előfordul, hogy egy mozaikszó rejti a szó jelentését, és amikor kibővítjük, akkor éppen a feloldás során találjuk meg a kifejtett formáját.
Az alaphelyzet az, hogy a mazsorett fogalmához Aczél György neve volt fűzve. Egészen mostanáig azt gondoltam, hogy ha valaha is kérdést kapnék ezzel kapcsolatban, mindent tudnék a témáról. Azonban most, egy kis kutatás után, rájöttem, hogy a mazsorett mozgalom a '70-es évek közepén indult el. Aczél György viszont nem nézte jó szemmel ezt a jelenséget, és végül betiltotta. Ezt a részletet eddig nem ismertem.
Teljes mértékben illeszkedik a kontextusba, hogy számára ez egy olyan műfaj volt, amely idegen a megszokott világától. De a szótár nem csupán szavakat rejt, hanem humoros pillanatokat is. Engedjétek meg, hogy néhány viccet megosszak veletek!
Két ismeretlen sétál össze a parkban, az egyik megáll, és kíváncsian megkérdezi a másikat:
Milyen különleges meglepetéseket tartogat számunkra az idei termés?
A kifejezésedet egyedivé alakítva: - Átlagos.
- De mivel összehasonlítva?
- Ez most nem fogja elérni a tavalyi szintet, de egyértelműen felülmúlja majd a következő évet.
A gazdaság és a tervteljesítés mindig is meghatározta azt az időszakot, amelyben éltünk. Központi dilemmát jelentett az a kérdés, hogy milyen mértékben lehetett a fogyasztást külföldi hitelek révén finanszírozni és engedélyezni. Ez a húzd meg, ereszd meg játék nemcsak a számok világát tükrözte, hanem a társadalmi és politikai feszültségeket is, amelyek erre a folyamatos egyensúlyozásra késztettek minket.
Emlékszem, hogy gyermekkoromban nagyanyám mindig azt mondta: „Menj a Meinlhez, hozd el a kávét!” Most, hogy a magyar üzletláncok is megjelentek, még mindig az ABC-be járunk, az ÁPISZ-ból szerzünk be füzeteket, sőt, a VASÉRT boltba is betérünk. Az idők változnak, de a régi szokások valahogy megmaradtak.
A Felszabadulás tér, amelyet ma Ferenciek terének hívunk, sokak emlékezetében megőrzi a régi nevét. Érdekes módon, a szavak nem csupán az adott kor tükrözői: az adott időszak igyekezett kihasználni a szavak által nyújtott reklám- és propagandalehetőségeket is. A "nép" és "béke" szavakat szinte mindenhol fellelhetjük, gyakran más szavak mellé társítva. Gondoljunk csak a békekölcsönre, amely sokak számára inkább egyfajta tehertételként jelentkezett, mintsem valódi segítségként.
Havas Henrik, a magyar televíziózás ikonikus alakja, hosszú pályafutása során számos emlékezetes pillanatot és izgalmas műsort hozott létre. Karizmatikus stílusával és éles eszével mindig is képes volt felkelteni a közönség érdeklődését. Munkássága nemcsak a szórakoztatásról szólt, hanem gyakran fontos társadalmi kérdéseket is érintett, ezzel is hozzájárulva a közbeszéd formálásához. Képes volt a komoly témákat is könnyedén tálalni, amiért sokan tisztelik és szeretik őt. A televíziós világban betöltött szerepe mellett Havas Henrik íróként és publicistaként is megmutatta tehetségét, ezzel tovább gazdagítva a magyar kulturális életet.
Emlékeimben él egy hatalmas kép, mely felülmúlta az A/4-es lap méretét. Fiatal fiúk és lányok, munkáskézben búzakalászt tartva, szorgosan dolgoztak a napfényben...
50, 100, 200 forintos sorsjegyek álltak rendelkezésre, és ezekkel többek között izgalmas rádiókat lehetett nyerni.
A retró korszak varázslatos világának egyedi darabjai: gyufásdobozok, melyek nem csupán a tüzet gyújtották, hanem emlékeket is őriztek. Minden egyes doboz egy kis időutazás, tele nosztalgiával és a múlt színeivel. A régi reklámok, a különleges grafikák és a különféle formák mind-mind egy-egy történetet mesélnek el, amelyeket érdemes felfedezni. Ezek a gyufásdobozok nem csupán használati tárgyak, hanem művészeti alkotások, amelyek a retró stílus szerelmeseinek gyűjteményeiben helyet követelnek.
Most a Pitralonhoz lapoztam. Máig ott van előttem, ahogy a nagybátyám borotválkozás után Pitralonnal bepacsmagolja az arcát. Hihetetlen, de még az illatát is érzem.
Ha egy tárgyat kérdeznél arról, mi a kedvencem, az Inota csokiszelet lenne a választásom. A hallgatók kedvéért, akik esetleg nem emlékeznek, az inotai hőerőmű négy impozáns kéménye füstöl, miközben egy hatalmas távvezeték láncolja össze a dolgozó népet a nagyfeszültségű árammal. A csomagolásán ott díszeleg a fogyasztói ár: 80 fillér, a Budapesti Csokoládégyártól. Be kell vallanom, hogy ez a világ legcsúnyább csokipapírja címre is simán pályázna!
Jelenleg a Mátra cigaretta után kutatok, hogy megtudjam, benne van-e a kínálatban. Gimnazista éveim alatt, 1963-67 között, a Mátra egy kompakt, vékony cigarettásdobozban érkezett, ami könnyedén elfért a zsebemben. Emlékszem, hogy a Hubertus és a Mecsek likőr is nagy kedvenceim voltak.
A Mecseknek volt egy másik kedves tárgya, egy kis kocka csokoládé. A Balaton szelet piros volt, a Mecsek pedig zöld, és egy nagyon kedves szemű őzike nézett ránk. Gondolom, 25 fillér lehetett a Mecsek szelet. Ezek benne vannak mind-mind a szótárban. A Tinta Könyvkiadó a magyar szókincset millió irányból leltározza. Felvetődik a kérdés, hogy az, hogy szótár, jó-e itt a címben, mert lehetne lexikonnak vagy enciklopédiának nevezni. De valahogy így maga a ritmus, hogy Retró szótár, jól adta ki magát és jó hívószóként szolgált. Nem beszélve arról, aki a címlapot tervezte, az hasonlította ennek a szótárnak a címlapját a valamikori olcsó könyvtárnak dizájnjára (Olcsó könyvtár 3 Ft), és maga ez a sárga karton is, amiből van a borító, gondot okozott a nyomdában, azt mondták, hogy ilyet már nem lehet szerezni. Mondtam, hogy csak szerezzenek ilyen sárga kartont!
Közben ismét lapoztam, mert érdekelt, mit válaszolnának, ha megkérdeznénk 100 egyetemistát arról, hogy ismerik-e a "nomenklatúra" kifejezést. Valószínűleg sokan azt mondanák, hogy igen, de ha alaposabban vizsgáztatnánk őket, vajon hányan tudnák pontosan, mit is takar ez a fogalom? Ön szerint 100-ból hányan lennének tisztában a nomenklatúra valódi jelentésével?
Nos, ha a párthierarchiát nézzük, akkor egy sor vezetői pozíció létezik, amelyek elnyeréséhez a párt hivatalos jóváhagyása elengedhetetlen. Szerintem ezt kevesen ismerik igazán.
Egyébként mennyire maradnak meg a kifejezések? Például a melegcsákány-váltás? Szerintem fogalmuk sincs, hogy mit jelent, de ezt még mindig használják.
Érdekes megfigyelni, hogy a nyelv bizonyos értelemben időtlen tárolóként funkcionál, és a szólások éppen az a réteg, amely megőrzi a szavak eredeti jelentését. Például, ha azt mondom, „nincs egy fillérem sem”, a német barátom valószínűleg értetlenkedve kérdez vissza, hiszen neki sincs fillérje, mivel Magyarországon már régóta megszűnt a fillér. Ennek ellenére a szólás továbbra is él, és a régi idők nyomait őrzi. Ugyanez igaz a „leesik a tantusz” kifejezésre is: bár tudjuk, hogy valaki nem érti a helyzetet, a fiatalabb generáció már nem tudja, hogy a tantusz egy régi érme volt, amit a telefonfülkékben használtunk, hogy kapcsolatba lépjünk egymással. Ezek a kifejezések tehát hidat képeznek a múlt és a jelen között, még ha a mögöttes jelentés néha feledésbe is merül.