A munkáltatók nem merték megnehezíteni a home office szabályait.


Szeretné tudni, hogy a globális politikai események miként hatnak a pénzügyi helyzetére?

Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,

hanem képesek is felfogni, mi zajlik a világban – és a tőkepiacok forgatagában!

Az atipikus foglalkoztatási formák, amelyek a hagyományos munkaszerződésektől eltérnek, sokféle alakban megtalálhatóak a munkaerőpiacon. Ilyen például a behívásos munkavégzés, a munkakörök megosztása vagy a több munkáltatóval kötött munkaviszony. Magyarországon azonban ezek a modellek még mindig viszonylag ritkán fordulnak elő. Ezzel szemben a rugalmas munkaidő, a részmunkaidős állások és a home office lehetőségek egyre népszerűbbé váltak az utóbbi évek során, és folyamatosan növekvő teret nyernek a munkavállalók körében.

Az utóbbi egy évben közzétett álláshirdetések elemzése alapján a legelterjedtebb atipikus munkavégzési forma továbbra is a home office, amelyet a munkaadók az álláslehetőségek 12,3%-ában említettek. A tavalyi trendekhez hasonlóan idén is a részmunkaidős foglalkoztatás áll a második helyen, ez a kategória pedig a hirdetések 5,6%-át jelenti.

A 2024 májusától elérhető álláshirdetések elemzése alapján megállapítható, hogy a meghirdetett pozíciók 80 százaléka a klasszikus, heti 5 napos, napi 8 órás jelenlétet kíván. Ezen kívül a hirdetések 7,7 százaléka beosztás szerinti munkavégzést preferál, míg a rugalmas munkaidőt a hirdetések 4 százaléka kínálja. Továbbá, a meghirdetett állások 2,7 százalékánál kétműszakos munkarendet alkalmaznak a cégek.

Az elmúlt egy év álláslehetőségeit vizsgálva az előző évhez képest megállapítható, hogy az otthoni munkavégzés lehetősége nem csökkent, hanem inkább mérsékelten növekedett. Különösen a szakterületek között találhatunk olyanokat, ahol jelentős arányban kínálnak távmunkát, legyen szó akár már meglévő, akár újonnan létrejött pozíciókról. Az informatikai szektor már tavaly május előtt is kiemelkedett a home office lehetőségek terén, és ez az idei évben sem mutatott lényeges eltérést. Az elmúlt egy év során leginkább az IT, programozás és fejlesztés, valamint az IT üzemeltetés és telekommunikáció területeken hirdettek meg olyan állásokat, amelyeknél lehetőség nyílt otthoni munkavégzésre: az előbbiek esetében a pozíciók közel felénél, míg az utóbbiaknál valamivel több mint egyharmadánál szerepelt ez a lehetőség.

Related posts