Nagy Fruzsina jelmeztervező a kreativitás és az intuíció harmonikus egyesítésével hozza létre egyedi és lenyűgöző alkotásait.
Fedezzük fel Nagy Fruzsina varázslatos univerzumát! Mint jelmeztervező, ő a színházi élet egyik megkerülhetetlen alakja; az Operaház, a Vígszínház, a Katona József Színház és az Örkény Színház szakmai színpadain egyaránt találkozhatunk lenyűgöző munkáival. Fruzsina kreativitása azonban nem csupán a jelmezek megalkotására terjed ki; ő tanít, mentorál, és a jelmezkultúrát önálló művészeti formaként újraértelmezi. Ez az innovatív megközelítés tette őt a szakma elismert személyiségévé, akinek hatása messze túlnyúlik a színház falain.
Fruzsina jelenleg az OISTAT, a nemzetközi színházi tervezők, oktatók, kutatók és színházépítészek közösségének tagja. Az OISTAT magyarországi szekciójában konferenciák és kiállítások szervezésével foglalkozik, emellett pedig a nemzetközi jelmez szakosztály alelnökeként is tevékenykedik, aktívan hozzájárulva a szakma fejlődéséhez.
Amikor először felkeresem Nagy Fruzsinát, éppen a Képzőművészeti Egyetem falai között vizsgáztat, ahol már két éve teljes munkaidőben osztja meg tudását a jövő művészeivel. Fruzsina a hallgatóknak, köztük az Erasmus-program keretein belül érkező diákoknak, a jelmeztervezés és maszkkészítés fortélyait oktatja. De a Képzőművészeti Egyetem mellett sem áll meg az élete: óraadóként a Metropolitan Egyetemen (Metu) és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (Mome) is kamatoztatja kreatív tudását. Az oktatás iránti lelkesedése legalább annyira magával ragadó, mint a jelmeztervezés iránti elhivatottsága, amely minden óráján érezhető.
Azt tapasztaltam, hogy csupán a saját és mások örömére való alkotás nem elég számomra. Egy mélyebb vágy élt bennem, hogy valami igazán jelentőségteljessé váljon a világ számára. Ez a törekvés indított el azon az úton, amely mára a tanítás iránti elköteleződésemmé formálódott, és amely már szerves részét képezi a szakmai pályafutásomnak. Fruzsina már régóta ismert név a hazai és európai színházi körökben, ahol különféle jelmezek tervezésével foglalkozik, legyen szó modern drámákról vagy klasszikus előadásokról. Vizuális színházi alkotóként saját performanszaiban a jelmezt nem csupán kiegészítőként, hanem mint a történet középpontjában álló főszereplőt értelmezi.
A történet 2002-ben indult, amikor valaki merész kísérletezésbe fogott, hogy felfedezze, miként lehet túllépni a megszokott színházi normákon, és a jelmezre helyezte a dramaturgia súlyát. De mi is az, ami igazán kiemeli a jelmeztervezőt a tömegből és sikeressé teszi?
Az sem hátrány, ha szeret csapatban dolgozni és nyitott az egészséges kompromisszumokra, valamint jó problémamegoldó képességgel rendelkezik. "Fontos, hogy időnként újra feltöltsük a belső forrásokat. Amikor úgy érzem, hogy már túl régóta pörgök a tervezők mókuskerekében, és elégedetlen vagyok az ötleteimmel, akkor meglátogatok néhány híres múzeumot vagy európai kiállítást, hogy inspirációt és legfőképp energiát gyűjtsek."
A jelmeztervezők feladata, hogy a karakterekhez illő ruhákat alkossanak, de Fruzsina mindig talál egy módot arra, hogy valami igazán különlegeset csempésszen a tervezeteibe. Legyen szó történelmi korokat idéző ruhákról vagy modern színpadi előadásokról, az aktuális divatirányzatok szelleme mindig ott bujkál az alkotásaiban. Fruzsina képes arra, hogy ezeket az új elemeket tudat alatt integrálja, így jelmezei nemcsak esztétikailag vonzóak, hanem mélyebb értelemmel is bírnak. Munkái által a karakterek nem csupán mesélnek, hanem új dimenziókba lépnek, gazdagítva a nézői élményt.
Kérdezhetnénk, hogy vajon miben rejlik a lényegi különbség a divat- és a jelmeztervezés között. "Ezek a világok alapvetően eltérnek egymástól. A jelmeztervezés folyamata szorosan kötődik egy adott szöveghez, legyen az dráma, opera librettó vagy egy film forgatókönyve. Az én feladatom, hogy támogassam a színészeket a szerepük hiteles megformálásában, miközben a nézők számára is világossá teszem a karakterek sajátosságait."
A jelmeznek dramaturgiai szerepe van, ami túlmutat a puszta öltözéken.
A divattervezés világában a kreatív szakemberek folyamatosan alkalmazkodnak a változó piaci igényekhez és trendekhez. Fruzsina így fogalmaz: „Az alkotók jellemzően egy speciális fogyasztói csoport érdeklődésére építenek, és céljuk, hogy olyan darabokat hozzanak létre, amelyek egyediek, de mégis kereskedelmi szempontból vonzóak.” Ezzel szemben a jelmeztervezés nem a tömeggyártásra fókuszál, és a fenntarthatóság szempontjai is eltérőek. Itt a praktikusság és a funkcionalitás kiemelt szerepet játszik, hiszen a jelmezeknek nemcsak esztétikusnak, hanem használhatóaknak is kell lenniük.
Nagy Fruzsina hangsúlyozza, hogy a színészek számára alapvetően fontos, hogy tartós és könnyen kezelhető jelmezeket viseljenek, hiszen gyakran órákon át állnak a színpadon, sőt, sok esetben több évadon át ugyanazokat az öltözeteket használják. "A válogatás mindig a színház raktárának mélyéről indul, ahol az évek során felhalmozódott előadások jelmezei várakoznak. Ilyenkor természetesen más tervezők korábbi munkáival is szembesülök. Nagy kihívás számomra, hogy ha átalakítom ezeket a jelmezeket, vajon kinek a szellemi termékeként fognak majd élni..."