Most már hivatalosan is megerősítést nyert: Ilie Bolojan radikális költségvetési átalakításokat hirdetett meg - VIDEÓ.

Románia komoly gazdasági nehézségekkel küzd, ezért a kormány egy átfogó, többlépcsős intézkedéscsomagot készített elő a történelmi méretű költségvetési hiány mérséklésére - tájékoztatta a közvéleményt Ilie Bolojan miniszterelnök.
Ahogy fogalmazott, Románia 2023-ban az Európai Unió legjelentősebb hiányával szembesült, ami a rendszerváltás óta a második legrosszabb mutatónak számít. "Ez a helyzet tarthatatlan: 100 lejnyi adóbevételre 132 lejt költöttünk. Ennek súlyos következményei lehetnek, akár az állam fizetésképtelensége is" - hívta fel a figyelmet.
A júliusi első csomag az azonnali bevételnövelésre és kiadáscsökkentésre fókuszál, a második szakasz a társadalmi igazságosság helyreállítását és a PNRR-mérföldkövek teljesítését célozza. A harmadik csomag részleteit később közlik.
Bolojan szerint a közszféra túlterhelt: túl sok alkalmazott dolgozik az állami szektorban, miközben az adófizetők száma nem elégséges. A közalkalmazotti bérek túl magasak az ország jelenlegi gazdasági teljesítményéhez képest.
Az oktatási rendszerben bevezetnének egy heti kétórás többletmunkát a tanárok számára, mindezt bércsökkentés nélkül. Emellett a diákok ösztöndíjainak rendszere is átalakulna, hogy a támogatások valóban a rászorultság és a teljesítmény szempontjából legyenek igazságosak és átláthatóak.
A következő lépések során a figyelmünket a különnyugdíjak, az állami vállalatok működése és az önkormányzatok szerepe felé irányítjuk.
A második csomag várhatóan július végére érkezik, és olyan érzékeny témákat fog felölelni, mint a különnyugdíjak reformja, az állami vállalatok működésének hatékonyabbá tétele, valamint az önkormányzati kiadások kontrollja.
"Bolojan elmondta, hogy bizonyos minisztériumokban a bérek gyakorlatilag megkétszereződtek különféle bérpótlékoknak köszönhetően."
A kormányfő hangsúlyozta: Románia még nem került a görög válság szintjére, de most kell cselekedni. Ellenkező esetben az ország leminősítése, a lej árfolyamának zuhanása, és az európai források elvesztése következhet.