Milliárdok a független sajtónak: Brüsszel hatása a médiapiac torzulására A média világában a független sajtó finanszírozása kulcsfontosságú szerepet játszik a demokratikus társadalmak működésében. Azonban a brüsszeli döntések és támogatások jelentős hatá


Az Euractiv legfrissebb elemzése rávilágít, hogy az Európai Unió évente körülbelül 35 millió eurót fordít a médiapluralizmus támogatására, ám ez a gyakorlat a piaci verseny torzulásához vezethet. A legjelentősebb kedvezményezett ebben a rendszerben az Euronews, amely szorosan összefonódik az uniós finanszírozással, miközben felmerülnek kétségek a szerkesztői függetlenségét illetően. A Bizottság hangsúlyozza az átláthatóság és a függetlenség fontosságát, de szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a médiák túlzott mértékű függősége ezekből a forrásokból komoly problémákat generálhat.

Az Euractiv legújabb elemzése alapján az Európai Unió évi körülbelül 35 millió eurót invesztál néhány olyan médiába, amelyek önállóan, jelentős támogatás nélkül valószínűleg nem tudnák megőrizni működésüket.

Az Európai Bizottság hivatalos célja a médiapluralizmus fokozása, azaz a különféle nézőpontok szélesebb körű megjelenítése az uniós ügyekről szóló tájékoztatásban. A jelentős anyagi támogatások ellenére azonban úgy tűnik, hogy a független médiumok nem mindig dominálnak a piacon. Az Euractiv elemzése szerint ez akár a verseny torzulásához is vezethet, ami aggasztó kérdéseket vet fel a média sokszínűségének jövőjével kapcsolatban.

A Bizottság hangsúlyozza, hogy a támogatások révén egy "jobb európai közszférát" kívánnak kialakítani. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a folyamatban lévő és tervezett pályázatok összértéke - a 2021-2027-es költségvetési keretek alapján - már túllépte a 210 millió eurót. Ez évente körülbelül 35 millió eurót jelent a médiának. A becslések szerint körülbelül 150 millió euró áramlik közvetlenül vagy közvetve a szerkesztőségekhez, és a jövőben várhatóan ez a szám tovább emelkedik.

Bár a Bizottság hivatalosan csupán évi 20-21 millió euróra hivatkozik, fontos megjegyezni, hogy ez az összeg csupán egyetlen programra vonatkozik, mégpedig az éves "Multimédia-akciókra". Ezen kívül nem számolja bele más uniós kezdeményezéseket, mint például az Európai Parlament által támogatott projekteket vagy különféle kísérleti programokat, amelyek szintén jelentős finanszírozást igényelnek.

John O'Brien, az MCC Brussels kommunikációs vezetője az ügy kapcsán hangsúlyozta, hogy az uniós támogatási rendszer jelentős eltéréseket mutat a nemzeti médiatámogatásokhoz képest. "Dublinban vagy Budapesten mindenki tisztában van azzal, hogy az RTÉ-t vagy a Hír TV-t az adófizetők pénze segíti. Azonban sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az EU is hasonló módon működik" - mondta O'Brien.

Az uniós támogatások egyik legjelentősebb kedvezményezettje az Euronews, amely évente körülbelül 25 millió eurós támogatást kap az Európai Uniótól. Az 1993-ban alapított műsorszolgáltató jelenleg 19 nyelven sugározza híreit, és nemrégiben Brüsszelbe helyezte át központját. Emellett irodákat üzemeltet Dohában és Dubajban is, ezzel bővítve globális jelenlétét.

Az Euronews korábban közszolgáltatási kézben volt, azonban 2022-ben a vezető részesedését egy portugál befektetési alap vásárolta meg, amelyről a sajtó információi alapján feltételezhető, hogy kapcsolatban áll magyar kormányzati üzleti körökkel. Ez a fejlemény aggodalmakat keltett a szerkesztői függetlenség szempontjából, különösen figyelembe véve, hogy az Euronews jelentős mértékben támaszkodik az Európai Uniótól érkező támogatásokra.

Az Euronews 2023 októberében újabb 11 millió eurós szerződést kötött az Európai Bizottsággal, és további 3 millió eurót kapott a magyar és lengyel nyelvű tartalomszolgáltatásra, amelyeket az EU kiemelten támogat a médiapluralizmus csökkenése elleni harc jegyében. Az EU a belorusz és orosz közönséget célzó száműzött médiát is támogatja, amely Lengyelországban, Csehországban és Litvániában működik. Az Euronews nem válaszolt az Euractiv kérdéseire arról, hogy a jövőben hogyan támaszkodik az uniós finanszírozásra, és miként biztosítja szerkesztői függetlenségét.

Nem csak régi szereplők jutnak EU-s pénzekhez: egyre több új páneurópai médium is megjelenik a piacon. Ilyen például a 2022-ben alapított The European Correspondent, amely 2,2 millió eurós uniós támogatást nyert, hogy újságírói hálózatát fenntartsa és hat további nyelven terjeszkedjen.

"Szerkesztői függetlenségünk a legfontosabb értékünk, ezt garanciaként is kértük a támogatás elfogadásakor" - mondta Julius Fintelmann, a portál társalapító-főszerkesztője. A támogatás két évre szól, és időt ad arra, hogy fenntartható üzleti modellt építsenek fel. Ugyanakkor a támogatásból készült tartalmak nem hozhatnak közvetlen bevételt, így a lapnak külön, kereskedelmi megoldásokat kell keresnie.

Az Európai Bizottság szóvivője újra kiemelte, hogy az uniós támogatásban részesülő médiaorgánumok "teljes szerkesztői függetlenséggel" bírnak. Ezzel szemben Marius Dragomir figyelmeztet arra, hogy óvatosan kell bánni e forrásokkal: "Kérdésessé válhat a helyzet, ha túlságosan rátámaszkodunk az uniós finanszírozásra, mivel ez automatizált folyamatokat idézhet elő az újságírás terén."

Related posts