"Az emberek egyre inkább fáradtak a túl éles és konstruktív határok világától" - beszélgetés Bullás József festőművésszel.
A kiállítótérben olyan Bullás-művek sorakoznak, amelyek már az első pillantásra magukra vonják a figyelmet: a precíz négyzetrácsok, a homályos körvonalú gömbök, a vibráló színek és az erőteljes optikai hatások mind-mind elbűvölnek. A repetíció játékossága pedig szinte megszámlálhatatlan variációt kínál. De hol rejtőzik az a titokzatos hegy?
A kiállítás meghívóján egy olyan képem szerepelt, amelyen a hegy jellegzetes vonalvezetése dominál, világosan utalva az inspiráció forrására. Azóta azonban már gazdára talált, és lekerült a galéria faláról. Az alkotásom egyébként a repetíció elvén alapul, és bár rendelkezik egyfajta geometriával, a térélménye is megjelenik. A hegy vonala különleges perspektívát ad a műnek, mégis tudatosan elkerülöm a klasszikus perspektivikus ábrázolást; inkább kozmikus, metafizikus dimenziókat keresek. Az örök kérdéseim közé tartozik a szín és a tér kapcsolatának felfedezése; e kettő folyamatosan foglalkoztat. Végül is, mivel is foglalkozhatnának a festők, ha nem a szín és a tér varázslatos játékával...?
A tavalyi év a képzőművészetben Molnár Veráról szólt; a művész közel százéves korában bekövetkezett haláláról, és a tiszteletére rendezett nagyszabású kiállítások soráról. De gondolom, nem ezért került a látóteredbe.
Bevallom, én régen nem annyira szerettem a munkáit, nekem túl grafikus volt. Az általam létrehozott homályos és misztikus tér és Molnár Vera egészen konkrét, éles vonalai vagy foltjai nem nagyon találkoztak. Ugyanakkor Molnár Vera is rengeteg négyzetet festett és rajzolt, és nagyon sok korai komputergrafikája van. Korábban nem néztem meg alaposabban a rajzait, nem hatottak rám, nem volt benne még a tudatalattimban sem, de aztán mégis valahogy bekerült a látóterembe. Gondoltam, hogy az általam létrehozott térben alkalmazni lehetne a Molnár Vera-féle vonalasságot. Eszembe jutott egy szimpla geometria, az, hogy a hegy vonulatának rajzát megsokszorozva a csúcs mindig ugrik egyet jobbra a négyzetrácsban. És ez tisztán kiadta, hogy hát így néz ki a Molnár Vera illetve Paul Cézanne-féle Sainte-Victoire nevű hegy. A kiállítás anyagának körülbelül kétharmadában vannak hasonló módon működő vonalak. A Deák Erika Galériában a mostanit megelőző kiállításom munkái között már volt egy-két kép, ami részben ilyen volt, tehát már elindult ez a folyamat.
Ez alkalommal egy különleges kiállítást rendezett, ahol a hangsúly a kisebb méretű festményekre került. A galéria hosszú falán 50×-es alkotások sorakoznak, míg a rövid falon három sorban 60×-as művek várják a látogatókat. Külön érdekesség, hogy néhány nagyobb méretű darab is felbukkan a tárlaton, így még színesebbé téve az élményt.
Azt akartam, hogy sokféle gondolat kerüljön ki a falakra. Vannak köztük olyan képek, amelyeknek a kompozíciós vázlata 10-15-20 évvel ezelőtt született. Nyáron lapozgattam a vázlatfüzetemet, amiben ott van minden, ami a fejemben motoszkált, de soha nem csináltam meg. Olyan mint egy bakancslista, ami teljesítésre vár. Kíváncsi voltam, hogy ha ezeket a vázlatokat megfestve mintegy egyben kiöntöm, hogyan viszonyulnak egymáshoz. Kiad-e ez egy összhangzattant vagy nem? A sok kis kép végül összeadódik-e egyetlen képpé, azzá, ami kavarog a fejemben? Nem akartam letenni a voksomat egyetlen dolog mellett.
Ezért a kiállítás címe: Nonserial, ami annyit jelent, hogy 'nem-sorozat'.
Természetesen! Íme a szöveg egyedi változata: Igen! Számos sorozatom született, ahol nem voltak vonalak, sőt, semmiféle beavatkozás sem, csupán ismétlődő, szinte ornamentális felületek alakultak ki. Az ismétlés mindenképpen a sorozatos gondolkodás kereteit feszegeti. Most azonban szerettem volna ezt a folyamatot megtörni.
Úgy tűnik, hogy a most bemutatott műveid mindegyike inspirációt nyújtana egy új sorozat létrehozásához, amely tovább mélyíti a festészetben felmerülő kérdéseket. Minden egyes kép egyfajta minta, amelyből kiindulva újabb gondolatokat és érzéseket élhetsz meg. Ezen alkotások segítségével a festői dilemmák kimeríthetetlen tárházát fedezheted fel.
Teljesen igazad van, abszolút egyetértek veled!