Megnyitotta kapuit az ország első olyan boltja, ahol a vásárlók akkor is beugorhatnak vásárolni, amikor a munkatársak már elhagyták az üzletet!

Este 11 óra van, és éppen most derült ki, hogy otthon nincs élesztő? Vagy talán a pénteki házibuli alapanyagai elfogytak? Esetleg elfelejtette beszerezni azt a fontos dolgot, amire mindenképpen szüksége lenne? Magyarországon egyedülálló bolt nyílt a Coop jóvoltából Szegeden - ez a hely lehetővé teszi, hogy akár éjszaka is vásároljon, mindezt úgy, hogy közben már nincsenek ott munkatársak. Mi is kipróbáltuk, mit kínál ez a hibrid üzlet, és most megmutatjuk, hogyan élheti át Ön is ezt az új vásárlási élményt.
A Coop márka esetében sokakban nem a csúcstechnológia képe él. Ez a franchise rendszerben működő magyar üzletlánc a vidéki táj szerves részét képezi, és előfordul, hogy bizonyos boltjaik a múlt évtizedek hangulatát idézik. Ugyanakkor az utóbbi években számos egység modernizáláson esett át, hogy lépést tartson a korral.
Teljes metamorfózison ment keresztül a Szeged szívében található Coop bolt, amely a Szent István téren várja mostantól a vásárlókat. Az év végén befejezett felújítás során modern belső tér és önkiszolgáló kasszák kerültek bevezetésre, emellett pedig egy ígéretes új funkcióval is gazdagodott az üzlet: ezentúl hibrid rendszerben is működik, mely lehetővé teszi a vásárlást a normál nyitvatartási időn túl is. Csütörtökön hivatalosan is átadták az új rendszert, amely lehetőséget biztosít arra, hogy záróra után a személyzet távozzon, így a vevők szabadon, akár hajnali 3-kor vagy ünnepnapokon is betérhetnek, és kedvükre válogathatnak a kínálatból. Azonban az éjszakai vásárlás némileg eltér a nappali rutintól, hiszen a vásárlóknak alkalmazkodniuk kell az új, önálló vásárlási élményhez.
A normál, nappali működést követően a hibrid üzlet fotocellás ajtaja már nem nyílik ki, ha az ember elé áll: ehhez szükség van egy kulcsként működő QR-kódra, amit a 247 Shop alkalmazásból lehet elérni (iOS/Android). Telepítés után regisztrálni kell - elsőként egy fiókot, e-mail-címmel - majd a látogatni kívánt üzletet kiválasztva meg kell adnia
A folyamat során egy szelfis azonosítás is szükséges, de az egész néhány perc alatt végigzongorázható - hasznos tanács, hogy az app azonnal a következő pontra lép, amint a kijelölt keretbe ért a személyi igazolványának az egyik oldala. Emiatt érdemes fixen, mondjuk egy asztalra téve fotózni az iratot.
A csütörtök délelőtti sajtóbejárás alatt az üzlet a normál nappali ügymenet szerint volt nyitva, így csak korlátozottan tudtuk tesztelni a beléptető technológiát - ennyi alapján azonban gyorsnak és egyszerűnek tűnik.
Éjszaka meg kell nyitnia a 247 Shop alkalmazást, és ki kell válassza a látogatni kívánt üzletet, így az app készít önnek egy QR-kódot. Fontos: ezt nem tudja megosztani mással (például képernyőkép készítésével). Már csak azért sincs ennek értelme, mert 15 másodpercenként újat generál a rendszer. Az aktuális QR-t a fotocellás ajtó bal oldalánál lévő leolvasóval lehet beolvastatni.
A tesztelés során a rendszer zökkenőmentesen olvasta le a kódot, és az ajtó azonnal kinyílt. De itt még nem áll meg a folyamat: éjszakai üzemmódban egy beléptető kapunál is szükséges a kód beolvasása (ez a sajtóesemény alatt még nem volt tesztelhető, de egy egyszerű mozdulat lesz). A jó hír az, hogy egyszerre több vásárló is tartózkodhat az üzletben, sőt, akár "kísérő" is lehet mellettük (barát, családtag, pár stb.). Fontos azonban, hogy a cég hangsúlyozza: ilyen esetekben az a személy vállalja a felelősséget, akinek a nevére a regisztráció történt, amikor a csapat belépett az üzletbe.
Innentől a vásárlás olyan, mint nappal is: ugyanúgy nézelődhet, és helyezheti kosárba a termékeket - az ígéret szerint még pékáru is lesz éjszaka. A cég hangsúlyozza: arcfelismerő kamerát az üzlet nem alkalmaz. Hagyományos kamerás megfigyelés azonban van, de ez nem azt jelenti, hogy valaki a túloldalon minden mozdulatot árgus szemekkel követ. Kelemen János, a Coop Szeged Zrt. vezérigazgatója elmondta: a boltokban megszokottaknál egy kicsit speciálisabb kamerarendszer működik az üzletben, és a mesterséges intelligencia is segíti észlelni a gyanús dolgokat. Pontosabban - a gesztusokat. Ez lehet valamilyen termék helyszíni fogyasztása, vagy táskába, ruházatba rejtése is.
Fontos hangsúlyozni, hogy amennyiben valaki egy terméket nem fizet ki, először a regisztrált adatai alapján megkeresik, és felkérik a tartozása rendezésére. Ezt a folyamatot megkönnyíti, hogy a bolt rendszere nyomon követi a QR-kódos azonosításokat és a vásárlásokat is. Végső soron azonban a lopás bűncselekmény, és ha a figyelmeztetések ellenére sem történik meg a tartozás rendezése, akkor az ügy a rendőrséghez kerül.
A mesterséges intelligencia világában újabb innovációval bővült a Coop üzletek kínálata: megérkezett a zöldség-gyümölcs mérleg, amely nem csupán a termékek tömegét méri, hanem képes azonosítani is azokat. Így nem szükséges a hatalmas menülistából keresgetni a zöldség vagy gyümölcs nevét, hiszen a mérleg azonnal észleli, hogy éppen banán, paprika vagy valami más került rá. Tesztjeink során meglepően gyorsan és precízen működött, még a trükközési kísérleteinket sem tudta megzavarni. Persze, ha véletlenül tévedne, a rendszer lehetőséget biztosít a felülbírálásra is.
A vásárlási folyamat végén szinte minden a megszokott módon zajlik, akár nappali fényben is. Az egyetlen eltérés, hogy a vásárlás megkezdése előtt kötelezően le kell csippantani a 247 Shop QR-kódját. Ezt követően a termékek leolvasása már a megszokott módon, önkiszolgáló pénztárnál történik. Fontos megjegyezni, hogy a törzsvásárlói program kódját külön kell bemutatni a kasszánál, hiszen a 247 alkalmazásban generált QR-kód ettől független.
Mi történik, ha hirtelen akadályok merülnek fel?
Bár a kassza használata rendkívül egyszerű, előfordulhat, hogy váratlan problémával találkozunk. Mivel az üzletben fizikailag nincs alkalmazott, ilyenkor alternatív megoldásokra van szükség. A kassza ilyenkor hasznos segítséget nyújt: egyrészt megjeleníti a hívható telefonszámot, másrészt pedig van egy gyorsabb és egyszerűbb lehetőség is – ez a távhívó gomb, amely külön kiemelve található a kassza közelében. Ezt a gombot kell keresned:
A teszt során volt is lehetőségünk kipróbálni a távhívót egy hiba miatt - megakadt a kassza torkán egy túró rudi, de a diszpécser rövid időn belül fogadta a hívást, és a probléma leírását követően pillanatok alatt meg is oldotta azt. A vásárlás végén bankkártyával, elektronikus utalvánnyal vagy ajándékkártyával lehet fizetni, legalábbis jelenleg. Ha a kormány kötelezővé teszi a készpénz elfogadását, igazodnak majd ahhoz is. Az üzletet a QR-kód, vagy a nyugta leolvasásával lehet elhagyni.
A korhatáros termékek (például alkohol) vásárlásánál sincs szükség extra életkor-ellenőrzésre, elvégre a regisztráció révén a rendszer már tudja, hány éves az ember - és 18 éves kor alatt egyébként sem lehet személyzet nélküli módban látogatni a boltot. (Kivéve persze kísérőként, ha szülő mellett tartózkodik egy kiskorú.
A Coop Szeged Zrt. egy régóta működő partnerkapcsolat keretein belül, a Laurel Kft. közreműködésével valósította meg legújabb fejlesztését. Bessenyei István, a Laurel alapító tulajdonosa hangsúlyozta, hogy ez az innovatív üzleti modell rendkívül rugalmasan alkalmazható, akár konténerboltokban is üzemelhet. Az új rendszer lehetővé teszi, hogy a bolt a nap 24 órájában működjön, személyzet nélkül, csupán távfelügyelet mellett.
A Coop hangsúlyozta: a nemzetközi példákból kiindulva ez a fajta, Magyarországon először Szegeden debütáló hibrid működés megteremtheti a lehetőségét egy bolt működtetésének olyan helyszíneken is, ahol "a hagyományos üzleti modellek nem elérhetők, vagy a jelenlegi gazdasági és munkaerőpiaci kihívások közt nehezen fenntarthatók". Szavaik szerint a jövőben akár a vidéki üzletekben is megjelenhet ez a típusú hibrid működés.
A mesterséges intelligenciára építve már más országokban is megjelentek a vásárlás megkönnyítését ígérő megoldások. Az egyik ilyen megoldást az Instacart fejlesztette ki - ez egy okos bevásárlókosár, ami azonnal azonosítja a belé helyezett terméket, szükségtelenné téve a kasszázási folyamatot. Ráadásul mér is, és személyre szabott kedvezményeket vagy hirdetéseket is meg tud jeleníteni - a működéséről az alábbi cikkünkben írtunk korábban, némi kitekintéssel a magyar piacon már működő megoldásokra.
Magyarországon is megjelent a személyzet nélküli boltok koncepciója, hiszen az Auchan már nyitott egy ilyen egységet. Itt viszont érdemes megjegyezni, hogy állandó dolgozók nincsenek jelen, így a bolt csak nappali időszakban érhető el. A Spar is követi ezt a trendet, de az ő megoldásuk egy konténerbolt, amely bárhol és bármikor üzembe helyezhető. Mindössze áramra van szüksége, hogy a szállító járműről leemelve azonnal működhessen.