Maros megyében az RMDSZ diadalmaskodott.
Hálás szívvel tartozunk minden szavazónknak. A Maros megyei magyar közösség valóban összetartó és egységes, és amikor úgy érzik, hogy együtt kell lépnünk, azonnal cselekednek. Nagy büszkeséggel tölt el, ahogyan Maros megye teljesített. Éppen húsz éve, 2004-ben kaptunk hasonló mennyiségű szavazatot.
Amikor nagy a baj, bizonyítjuk, hogy össze tudunk fogni. Nincs ellentét, nincs ellenségeskedés, nincs széthúzás, képesek vagyunk félretenni mindent, és a közös jövőnkért cselekedni. Együtt tervezünk. Biztosítok mindenkit: értjük az üzenetet, méltók leszünk a bizalomra. Mert ez az eredmény nemcsak feljogosít, hanem felelőssé is tesz több százezer ember jövőjéért!
Szeretnék köszönetet mondani az önkénteseknek, a kampánystábnak, az RMDSZ minden egyes tagjának, aki lejárta a lábát azért, hogy ezt a sikert elérjük.
Szeretnék köszönetet mondani a sajtó képviselőinek is a korrekt tájékoztatásért és a jó együttműködésért. Köszönjük, hogy valahányszor hívtuk Önöket, eljöttek, meghallgattak, és továbbították üzenetünket a Maros megyei közösségnek.
Nyilvánvaló, hogy a megyében az RMDSZ kiemelkedő győzelmet aratott, hiszen a szavazatok közel 40%-át sikerült megszereznie, így továbbra is a legdominánsabb politikai erőként van jelen. Ez egyértelműen azt jelzi, hogy a magyar közösség szerepe minden szempontból pótolhatatlan.
Ami az eredményeket illeti, már most jól látszik, hogy megyénkben sikerült megőriznünk erőnket. A statisztikák szerint vasárnap olyan magas részvételi arányt regisztráltunk az RMDSZ listáira, amire már két évtizede nem volt példa.
A képviselőházi listára 91.373 szavazatot (39,12%) kapott a szövetség, 37 ezerrel többet, mint 4 évvel ezelőtt.
A szenátusi listára 91.500 szavazatot (39,15%) kapott az RMDSZ, 34 ezerrel többet, mint 2020-ban. Ez mindkét esetben csaknem 60%-os növekedést jelent a négy évvel ezelőtti számokhoz képest. Ez nagyon nagy eredmény, de nagyon nagy felelősség is. Ezt a felelősséget értjük, és alázattal, szorgalmas munkával igyekszünk viselni.
Az RMDSZ országos teljesítménye kapcsán megfigyelhető, hogy a szavazatok körülbelül egyötöde vagy egyhatod része Maros megyéből származik. Ez különösen büszkeségre ad okot minden maros megyei lakos számára, hiszen közösségünk hozzájárulása jelentős mértékben formálta a sikerünket.
Az RMDSZ tapasztalt és szakmailag felkészült csapata továbbra is jelen lesz Maros megye érdekképviseletében a parlamentben! Novák Levente és Császár Károly képviselik a magyar közösséget szenátorként, míg Csép Éva Andrea és Vass Levente a képviselőházban fogják képviselni a megye érdekeit. Markó Attila a szórvány képviselőjeként erősíti a Maros megyei csapatot, hozzájárulva a közösség hangjának megszólaltatásához. A negyedik helyen álló Kolcsár Károly bejutása a szavazatok elosztása után válik egyértelművé, de nem mondtunk le róla, és bízunk a lehetőségekben!
Aggasztónak és komoly figyelmeztetésnek vesszük, hogy a megyében minden ötödik szavazatot a szélsőséges pártok szereztek meg.
Az RMDSZ a közösség támogatásának köszönhetően kellő erővel bír majd ahhoz, hogy megakadályozza a magyarellenesség terjedését a megyében, és bízunk benne, hogy a törvényhozásban is hasonlóan hatékonyan képviseli az érdekeinket.
Biztosítani szeretnénk mindenkit arról, hogy a megyében történő fejlesztések, beruházások, modernizálások ügyében, minden, a megyében történő kezdeményezésben az RMDSZ partner lesz, amivel az itt élő emberek mindennapjait jobbá, könnyebbé tudjuk tenni. Ez érvényes a parlamenti képviseletre, de érvényes mind a megye, mind Marosvásárhely vonatkozásában.
A munka ennek érdekében most kezdődik, a következő választási évig van bő három év, amit zavartalanul, politikai játszmák nélkül erre tud mindenki szánni.
A kormányalakítás és az államelnök-választások kérdésében nem szeretnénk találgatásokba vagy spekulációkba bocsátkozni. A Szövetség Állandó Tanácsa hétfő délután Kolozsváron tart ülést, ahol fontos döntések születnek. Az ott elhangzottakat a szövetségi elnök fogja közzétenni, és a Maros megyei szervezet ehhez fogja igazítani tevékenységét.
Az RMDSZ legfontosabb küldetése továbbra is az, hogy képviselje a magyar közösség érdekeit a törvényhozásban és a kormányzás szintjén. Ez a következő kihívás, amelyre fókuszálnunk kell.
Maros megye ismét megmutatta, hogy a magyar közösség ereje a közös összefogásban rejlik. Ez a diadal mindannyiunk közös eredménye. Világosan kifejeztük, hogy nem riadunk vissza attól, hogy kiálljunk saját érdekeinkért, és nem engedjük, hogy mások határozzák meg a jövőnket.
Köszönjük, Maros megye! A jövő a mi kezünkben van.
A június 9-i önkormányzati választások után ismét bebizonyítottuk, hogy közösen hatalmas erőt képviselünk. December elsején nem csupán sokan voltunk jelen, hanem elegendő számú támogató is ahhoz, hogy megőrizzük befolyásunkat és hangunkat Bukarest színpadán. A marosvásárhelyi magyar közösség jelentősége megkerülhetetlen, amit a legutóbbi parlamenti választásokon elért eredményeink is jól tükröznek. 2008 óta most először kaptunk ennyi szavazatot parlamenti választáson: Maros megyében minden negyedik szavazat városunkból származott, ezzel is alátámasztva közösségünk erejét.
Szeretném kifejezni a legnagyobb hálámat mindenkinek, aki hozzájárult ehhez a kiemelkedő sikerhez. Külön köszönet illeti a szervezetünk kollégáit, az önkénteseket, a nyugdíjasszervezet tagjait, valamint a történelmi egyházaink képviselőit és a szavazóbiztosokat. De legfőképpen Önöknek, marosvásárhelyieknek, akik nélkül ez a teljesítmény nem valósulhatott volna meg! Köszönöm, hogy együtt formáljuk közösségünket!
Kovács Mihály Levente,
az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke
A parlamenti választások napján a rendőrséghez 343 választási incidensről érkezett bejelentés – tájékoztatott a belügyminisztérium szóvivője hétfőn.
Monica Dajbog tájékoztatása alapján az eddig beérkezett 343 bejelentésből 175 bizonyult megalapozottnak, míg 26 eset kivizsgálása még folyamatban van. Ezen kívül 142 bejelentés alaptalannak minősült. Mivel a kérdések nem tartoztak a belügyi hatáskörbe, öt bejelentést a Központi Választási Irodának (BEC), míg további ötöt a megyei választási irodáknak továbbítottak. A legtöbb bejelentés a következő megyékből érkezett: Botoşani (20 eset), Dâmboviţa és Dolj (17 eset), valamint Buzău, Olt és Prahova (16 eset) – számolt be a szóvivő.
A hatóságok összesen 78 esetben alkalmaztak figyelmeztetést, míg 52 esetben pénzbírságot róttak ki, összesen 157 ezer lej értékben. Ezen kívül 86 potenciális bűncselekmény ügyében indult nyomozás. A parlamenti választások napján 45.500 rendvédelmi dolgozó látta el szolgálatát országszerte - tájékoztatott Dajbog.