A kérdés már nem az, hogy az AI elveszi-e a munkádat, hanem inkább az, hogy miként formálja át a szerepedet a munkahelyeden. - Pénzcentrum

A Portfolio GEN Z Fest 2025 második szekciójának első felében, május 9-én, az AI-agentek térnyerésére, a promptolás új készségként való megjelenésére és a vállalkozói lét első lépéseire helyezték a hangsúlyt. A résztvevők bepillantást nyerhettek abba, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia a munka világát, miként kommunikálhatunk hatékonyan az AI-val, valamint milyen kihívásokkal találkozhat egy kezdő vállalkozó. Az esemény során tapasztalt szakértők és fiatal, gyakorló vállalkozók osztották meg tudásukat és tapasztalataikat, gazdagítva ezzel a résztvevők ismereteit.
Milyen módon segíthetnek nekünk a mesterséges intelligenciák, és vajon mely munkaköröket válthatják ki? Mi vár ránk a munkaerőpiacon a jövőben? Ezekre a lényeges kérdésekre keresett választ Keleti Arthur, kibertitok jövőkutató, az Informatikai Biztonság Napja (ITBN) alapítója, a május 9-i Portfolio GEN Z Fest 2025 konferencia második szekciójának nyitóelőadásában.
Szerinte az egyik legégetőbb kérdés, hogy a jövőben miként tudjuk megkülönböztetni a valóságot a mesterségesen létrehozott képektől és videóktól. Ma már léteznek tudományos módszerek erre, ami ironikus módon éppen a mesterséges intelligencia segítségével valósul meg. Ekkor viszont már nem marad kétség: bizonyítékunk van arra, hogy emberek vagyunk.
Ma már egy olyan pontra jutottunk, ami elsőre talán félelmetesnek tűnhet: az AI nem csupán a programozott utasításokat követi, hanem kezd saját gondolatokat alkotni és absztrakt fogalmakat is megérteni.
A mai világban már egyre inkább elterjedtek az agentek, és a Google Search 2.0 közeledtével egy új korszak küszöbén állunk. Ennek a forradalmi keresőmotor-újdonságnak köszönhetően az agentek képesek lesznek egymással párbeszédet folytatni, így a jövőben nem nekünk kell kutatnunk az információk után az interneten, hanem ők fognak helyettünk tevékenykedni. Az agentek képességei lenyűgözőek: rendkívül bonyolultan és kontextusfüggően képesek gondolkodni. Emiatt a közeljövő kihívása nem az lesz, hogy vajon helyettesíthető-e valaki mesterséges intelligenciával, hanem az, hogy miként valósítható meg ez a folyamat. Mert végső soron mindenki helyettesíthető, csak időben kell csatlakozni ehhez az új lehetőséghez.
Vállalkozni izgalmas kihívás - ám az első lépések nem mindig zökkenőmentesek. Milyen képességekre van szükséged ahhoz, hogy sikeresen elindulj? Hogyan érdemes belevágni az üzleti életbe? És milyen stratégiák segíthetnek abban, hogy hosszú távon is megállj a lábadon? Az előadást követően egyedülálló lehetőség nyílt arra, hogy tapasztalt szakemberektől, akik jól ismerik az induló vállalkozások nehézségeit, gyakorlati tanácsokat kapjunk a kezdeti akadályok leküzdésére. A beszélgetést Mézes-Lendvai Dorottya, elismert business- és ifjúsági coach moderálta, aki emellett GenZ konzulensként és a Coreheed Consulting szakmai vezetőjeként is dolgozik. A kerekasztal beszélgetés azzal kezdődött, hogy a résztvevők megosztották saját vállalkozásuk elindításának történetét.
Bagdy Márk, a Tourmix társalapítója, mesélte, hogy a vállalkozói életbe való belépése szinte véletlenszerűen történt, nem egy tudatos választás eredményeként. Az egyetemi tanulmányai mellett kezdett el ezzel foglalkozni. Az elején azonban nem volt problémamentes az útja; a családját is nehéz volt meggyőzni arról, hogy ez az irány életképes lehet, főleg, mivel még bevételeik sem voltak.
Földi Barka, a fenntarthatósági kompetencia és készségfejlesztés területén tevékenykedő tréner, valamint a ReCreativity Social Enterprise alapítója, tudatos választás eredményeként alakította át hobbiját vállalkozássá. E döntés következményeként el kellett engednie korábbi szakmáját, ami nem volt könnyű számára. Barka úgy véli, hogy ez az életforma nem mindenkinek való; sokan igénylik a struktúrákat és kereteket, amelyek biztonságot nyújtanak. Bár a vállalkozói lét egyfajta szabadságot kínál, nem szabad elfelejteni, hogy rengeteget kell dolgozni a sikerért. A tapasztalatai alapján Barka hangsúlyozza, hogy az úton számos kihívás és buktató várja az embert, amire érdemes felkészülni.
Úgy vélem, hogy a megfelelő önismeret és az önazonosság hiánya komoly akadályokat gördít elénk. Fontos, hogy tisztában legyünk a saját határainkkal, valamint azzal, hogy mire vagyunk képesek, és milyen készségekre van szükségünk. Ezek az alapok segíthetnek abban, hogy tudatosan építkezzünk a fejlődésünk során.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy elkerülhetjük a hibákat; ezek elkerülhetetlenek, és fontos, hogy tanuljunk belőlük. Egy izgalmas kérdés merül fel: vajon nehezebb-e elindítani egy vállalkozást, mint fenntartani azt? Bagdy Márk véleménye szerint különböző készségekre van szükség az egyes fázisokhoz. Vannak olyan vállalkozók, akik az új kezdeményezések iránt lelkesednek, azonban gyakran gyorsan visszavonulnak, míg mások inkább a már létező vállalkozásokat kívánják rendbe tenni és sikerre vinni. Ez a különbség habitusbeli eltérésekre vezethető vissza.
A promptolás nem csupán géphez gépelt szöveg - ez a mesterséges intelligenciával való kommunikáció kulcsa. De hogyan írj úgy az AI-nak, hogy pontos, kreatív és hasznos válaszokat? Erre hozott megoldást előadásában Szabó János, a Publicis Groupe Hungary Product Directora. Meglátása szerint a jo patter-ek rengeteget tudnak segíteni az embereknek abban, hogy hatékonyabban haladjanak saját útjukon. Az a tapasztalata, hogy egy junior munkavállaló ma, ha jól tudja használni az AI-t, sokkal jobban teljesít, mint egy szenior kolléga. De nagyon nem mindegy az, hogyan használjuk a mesterséges intelligenciát - aki ebben jó, óriási versenyelőnyre tehet szert.
Fontos, hogy a feladatokat kisebb egységekre oszd, hiszen már egyetlen részfeladat elvégzése is előrelépést jelenthet, és sokkal motiválóbb, mint ha mindent egyszerre próbálnál megoldani. Ezen kívül érdemes megkérdezni a véleményét is, és bátorítani arra, hogy kritikus legyen velünk. Ne féljünk a konstruktív kritikától, hiszen az segíthet a fejlődésben, és a folyamatos dicséret helyett az őszinte visszajelzés sokkal hasznosabb lehet.
A Gen Z Fest keretében megrendezett "Delfinek között" eseményen öt fiatal vállalkozó osztotta meg innovatív ötleteit három elismert mentor előtt: Fränk Barbarával, a Compact TV vezető producerével, Georgiu Achilles-szel, a Mol Csoport adat-, AI- és innovációs vezetőjével, valamint Sárospataki Albert-tel, a Billingo alapító-vezérigazgatójával. A mentorok értékes, gyakorlati tanácsokkal segítették a fiatalokat, és inspiráló javaslatokat tettek az ötleteik megvalósításához, hogy azok valósággá válhassanak.
A rendezvényt Vandornyik Dóra, a digitális tartalomkészítés szakértője vezette. A résztvevők között akadt olyan, aki egy kidolgozott stratégiával érkezett, míg mások már saját vállalkozásukat is elindították. Volt azonban olyan is, aki csupán azt kívánta felfedezni, hogy az ötlete mögött rejlő lehetőségek alapján képes lenne-e működőképes céget létrehozni.