Már 20 magyar-osztrák határátkelőt zártak le a száj- és körömfájás terjedése miatt.


Szombat óta a ragadós száj- és körömfájás vírusfertőzés következtében bizonyos határátkelőhelyeken szünetel a forgalom a magyar-osztrák határon. A hatóságok összesen 20 határátkelőt zártak le, így az átkelés lehetősége csökkent. Jelenleg csak néhány helyen, például Szentgotthárd - Rábafüzes, Szentgotthárd (vasúti), Bucsu-Szombathely, Kőszeg, Szentpéterfa, Bozsok és Narda, valamint Felsőcsatár, Vaskeresztes, Pornóapáti, Nemesnedves, Hegyeshalom, Sopron - Kelénpatak (közúti határátkelő), Kópháza - Sopronkeresztúr, Fertőd - Pomogy, Fertőrákos - Meggyes, Fertőrákos - Szentmargitbánya és Hegyeshalom - Miklóshalma, illetve Hegyeshalom - Miklóshalma II között van lehetőség az átkelésre.

A ragadós száj- és körömfájás vírusfertőzés miatt szombat óta szünetel a határforgalom egyes határátkelőhelyeken a magyar-osztrák határon, a működő határátkelőhelyeken hosszabb várakozási időre lehet számítani - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata az MTI-vel, aktualizálva korábbi közleményét.

Ahogy említették, a páros ujjú patásokat sújtó vírusfertőzés következtében az osztrák hatóságok értesítették a rendőrséget arról, hogy április 5-én korlátozásokat léptettek életbe a határforgalomban.

A következő határátkelőhelyeken a személy- és járműforgalom ideiglenesen felfüggesztésre kerül: Rajka - Németjárfalu (Deutsch Jahrndorf), Rajka - Miklóshalma (Nickelsdorf), Várbalog-Albertkázmérpuszta - Féltorony (Halbturn), Várbalog - Féltorony, Jánossomorja - Mosontarcsa (Andau), Kapuvár (az Andaui hídhoz vezető út) - Mosontarcsa híd, Kapuvár (a Wallerni hídhoz vezető út) - Valla (Wallern) híd, Sopron - Sopronkertes (Baumgarten), Ágfalva - Somfalva (Schattendorf), Ágfalva - Lépesfalva (Loipersbach), Sopron (Görbehalomtelep) - Szikra (Sieggraben) (Urak asztala/Herrentisch), Sopron (Brennbergbánya) - Récény (Ritzing) (Ilonaakna/Helenenschacht), Harka - Sopronnyék (Neckenmarkt), Harka - Sopronkeresztúr (Deutschkreutz), Nagycenk - Sopronkeresztúr (Deutschkreutz), Sopronkövesd - Fülesd (Nikitsch), Zsira - Fülesd (Nikitsch), Zsira - Locsmánd (Lutzmannsburg) közúti határátkelőhely, Zsira - Locsmánd (Termálfürdő), valamint Zsira - Locsmánd/Szőlőhegy (Lutzmannsburg/Rebberg). Kérjük, hogy az érintettek figyeljenek a változásokra és tervezzék meg utazásaikat ennek megfelelően.

A határforgalom lebonyolítása a következő határátkelőhelyeken valósul meg: Szentgotthárd - Rábafüzes, Szentgotthárd (vasúti), Bucsu-Szombathely, Kőszeg, Szentpéterfa, Bozsok, Narda, Felsőcsatár, Vaskeresztes, Pornóapáti, Nemesnedves, Hegyeshalom, valamint Sopron - Kelénpatak (közúti határátkelő). Továbbá, a következő helyszínek is elérhetők: Kópháza - Sopronkeresztúr, Fertőd - Pomogy, Fertőrákos - Meggyes, Fertőrákos - Szentmargitbánya, Hegyeshalom - Miklóshalma, és Hegyeshalom - Miklóshalma II. Részletes információk a honlapon találhatóak.

A rendőrség arra kéri az utazókat és ingázókat, hogy hétfői utazásuk megtervezésekor folyamatosan kísérjék figyelemmel a rendőrség hivatalos honlapját.

A magyar kormány határozott lépéseket tesz a ragadós száj- és körömfájás betegség felszámolása érdekében, maximálisan kihasználva minden rendelkezésre álló anyagi és humán erőforrást. Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában hangsúlyozta, hogy céljuk a vírus terjedésének megakadályozása.

Létrejött az állategészségügyi operatív törzs, amelynek célja, hogy a védekezés során a rendészeti és rendvédelmi szervezeteket is bevonva, minden akadályt gyorsan és hatékonyan leküzdjön. Ezzel miniszteri hatáskörön túllépve kívánják biztosítani a szükséges intézkedéseket - emelte ki.

A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy minden eszköz, tudás, erő, anyagi forrás rendelkezésre áll a betegség megfékezéséhez, de a vírus a széllel is terjed, ezért a meteorológiai szolgálat bevonásával modellezik, mely telepekre kell abszolút figyelemmel lenniük, szorosan együttműködve a szlovák partnerekkel.

Nagy István hangsúlyozta, hogy minden lehetséges lépést meg kell tenni az újabb kitörés megakadályozása érdekében. Az ország szinte minden telepét rendszeresen ellenőrzik, és céljuk, hogy az érintett területeken minden telepnek saját állatorvosa legyen, elkerülve ezzel, hogy az állatorvosok egyik telepről a másikra járjanak. Kiemelte, mennyire fontos az állattartók együttműködése a hatóságokkal; hiszen ha bármiféle "eltitkolás" történik, az a betegség robbanásszerű terjedéséhez vezethet, ami hatalmas károkat okozna.

Related posts