Magyarországra látogat a neves klinikai pszichológus, aki különösen hiányolja Novák Katalint.


"Jordan B. Peterson, a világhírű kanadai klinikai szakpszichológus ismét előadást tart Budapesten" - jelentette be Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Facebook-oldalán. Az egyébként konzervatív motivációs előadóként is számontartott Peterson a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében fog színpadra lépni a Papp László Sportarénában, május 12-én.

Orbán Balázs közleményében hangsúlyozta, hogy Peterson már több alkalommal is ellátogatott fővárosunkba, ahol rendszeresen méltatta a magyar kormány családpolitikáját. Legutóbb a londoni ARC konferencián kifejezte elismerését Magyarország iránt, kiemelve, hogy az állam jelentős erőfeszítéseket tesz a demográfiai fordulat előmozdítása érdekében. Orbán Balázs azt is elmondta, hogy május 12-én részt vesz a Papp László Sportarénában megrendezésre kerülő eseményen, és arra buzdította a közönséget, hogy ne hagyják ki Peterson inspiráló előadását.

A klinikai szakpszichológus valóban jó kapcsolatokat ápol a magyar kormánnyal, 2019-ben Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta, a Magyar Nemzetnek adott interjújában többek között azt mondta, hogy Orbán Viktor megpróbálja visszaadni a magyar kultúra metafizikai megalapozottságát.

Elképzelhető, hogy a sors kegyes lesz hozzá, és végül eléri a céljait. Jelenleg azonban nehéz megjósolni, hiszen minden tényező folyamatosan változik. Különböző kelet-európai országok eltérően alakítják ki életvitelüket a nyugati országokhoz képest, és csak az idő fogja megmutatni, hogy mindez hová vezet.

- Ez az ő véleménye, - fogalmazott Peterson.

2022-ben a torontói otthonában fogadta a klinikai szakpszichológus Novák Katalin köztársasági elnököt, aki a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével tüntette ki őt. A két szakember 2023 szeptemberében újra találkozott, amikor Peterson a Budapesti Demográfiai Csúcson tartott előadást.

A Mandinernek adott interjúban azt mondta, hogy Novák Katalint elég jól ismeri, és nagyra tartja a magyar családpolitika miatt. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mit gondol, miért van rossz híre Magyarországnak a nyugati médiában, kifejtette:

Mert ez nekik nagyon praktikus. Mindig kéznél van egy rémisztő figura, akire rá lehet húzni a társadalmi félelmeket, és akit démonizálni lehet, hogy eltereljék a figyelmet más problémákról. Európának szüksége van egy mumusra, mint amilyen Donald Trump, és Orbán Viktor kapta ezt a szerepet. Olaszország miniszterelnöke, Giorgia Meloni is a célkeresztbe került, de ő annyira népszerű, hogy ez a taktika nem működött. Orbán viszont remekül hozza a főgonosz szerepét, ami a baloldaliaknak is kedvez, hiszen ők uralják a legtöbb médiaplatformot.

Azt is megjegyezte, hogy ha valaha a nyugati értékek újbóli felemelkedése vár ránk, akkor annak valószínűleg Közép-Európából fognak kibontakozni az első jelei.

2023-ban az Indexnek is adott interjút Peterson, elmondta, több tulajdonságot is értékel a magyarokban, illetve a kelet-európai emberekben:

Ti, kelet-európaiak, közelebb vagytok a szovjet múlthoz, így jobban érzékelitek a valódi szabadság jelentőségét, és nem vagytok annyira fogékonyak a radikális baloldal illúzióira, mint a nyugat-európai és észak-amerikai emberek.

Kiemelte, hogy a magyarok rendkívüli ellenálló képességgel bírnak az "utópisztikus, központosító világnézetekkel" szemben, ami egyértelműen pozitív vonásuk. Emellett hangsúlyozta a magyar kultúra iránti mély tiszteletet is, amely véleménye szerint egyre inkább eltűnik vagy akár büntetés alá esik a nyugati országokban.

Miután Novák Katalin 2024 elején lemondásra kényszerült a kegyelmi ügy következtében, Peterson az X közösségi platformon megosztotta érzéseit, és kijelentette: "nagyon fog hiányozni".

Magyarországon eddig három könyve látott napvilágot: 2018-ban megjelent a „12 szabály az élethez – Így kerüld el a káoszt!”, amely sokak figyelmét felkeltette. Ezt követte 2021-ben a kvázi folytatás, a „Túl a renden: újabb 12 szabály az élethez”, amely tovább mélyítette a korábbi gondolatokat. Legutóbb pedig megérkezett a „Mi, akik Istennel birkózunk” című műve, amely új perspektívákat kínál az olvasóknak.

Peterson művében alaposan feltárja a jól ismert bibliai narratívákat, amelyekhez archetípusos emberi élmények révén közelít. Szerinte ezek a történetek kulturális és pszichológiai szempontból stabil alapot nyújtanak számunkra, inspirálnak minket, és összehozzák az embereket. Mint klinikai pszichológus, célja, hogy az olvasók mélyebb rálátást nyerjenek saját társadalmi és lelki "szerkezetükre". Emellett arra bátorítja őket, hogy bátran nézzenek szembe a belső és külső kihívásaikkal, és ne féljenek "Istennel viaskodni", hogy ezzel saját fejlődésükhöz hozzájáruljanak.

Related posts