Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere éppen egy időversenyt vív, miközben a szakadék szélén egyensúlyozik.

Kép: Getty Images / picture alliance / Michael Kappeler - Friedrich Merz
Friedrich Merz a választások kimenetele után meglehetősen kedvezőtlen alkupozícióba szorult.
A Zöldek külső támogatása elengedhetetlen volt az adósságplafon eltörléséhez, ami lehetővé tette az Infrastruktúra és a Védelmi alap létrehozását. Ugyanakkor az SPD is jelentős ellenértéket követelt ahhoz, hogy csatlakozzon a koalícióhoz.
- világított rá Tatár Mihály. Hozzátette, hogy a most 70 éves Merz - aki az elmúlt évtizedekben többször próbált már sikertelenül az élre kerülni a CDU-ban - kénytelen volt engedni, és ez áll a német társadalmat megdöbbentő 180 fokos politikai fordulatok mögött is.
Az elemző szerint a választási kampányban még "szent" volt az adósságfék, drasztikus migrációs fordulatról volt szó, és a zöldátállási stratégia felülvizsgálatáról, mint például az atomenergia potenciális visszahozásáról. "A CDU kampányának központi eleme volt az adócsökkenés is" - emlékeztetett Tatár.
Tatár véleménye szerint az ígéretek terén nem túlságosan figyelemre méltó eredmények születtek: az SPD képes lehet teljesíteni a szociális juttatásokkal kapcsolatos ígéreteit, mint például a minimálbér emelését. "A zöld átmenet és a migráció kérdésében viszont már nem beszélhetünk valódi fordulatról, csupán finomhangolásokról lehet szó" - tette hozzá.
A Lámpakoalíció időszakában tapasztalt legkínosabb migrációs eljárásoknak – mint például annak, hogy még a többszörös bűncselekmény elkövetőit sem tudták eltávolítani az országból – mostantól véget vetnek.
- Hangsúlyozta. A zöldátállási stratégiában jelentős változásokra lehet számítani. "Az idealista Robert Habeck gazdasági minisztert most az energiavállalatok terén tapasztalt Katherine Reiche váltja. Ez a váltás a gazdasági szereplők számára olyan élmény lesz, mintha egy Trabantból egy Ferrariba ülnének át" - nyilatkozta a szakértő.
A vezető elemző hangsúlyozta, hogy az alapvető helyzet nem fog módosulni: "Németország továbbra is a harmadik világ bevándorlóországa lesz, miközben a radikális, piactorzító zöldátállás folytatódik - függetlenül attól, hogyan voksolt a német választók többsége."
Az atomenergiával kapcsolatos reményeket a Zöldek és az SPD meghiúsította, és az SPD jóléti programja miatt a gazdaság számára igencsak időszerű adócsökkentéseket is el kellett halasztani.
Tatár szerint az energiaárakkal kapcsolatban maga Merz erősítette meg, hogy azok egyre csak emelkedni fognak Németországban.
Ez számunkra problémás, mivel Németország a legfontosabb kereskedelmi partnerünk.
"Annak érdekében, hogy az embereket áttereljék a zöld energia felé". Merz szerint idővel a háztartások kompenzációt, a német iparvállalatok pedig államilag támogatott áramárakat kapnak majd.
Az aktuális folyamatok megértéséhez különösen figyelemre méltó Görlitz esete. Ez a németországi keleti határ közelében elhelyezkedő város hosszú másfél évszázadon át, egészen pontosan 176 éven keresztül, otthont adott a vasúti járművek gyártásának. A német gazdaságot sújtó versenyképességi problémák következtében azonban, a hosszas múlt ellenére, végül kénytelenek voltak leállítani a termelést.
A gyár mégsem marad üresen, mint elmondta, az egyik német hadiipari vállalat költözik ide, és páncélozott járművek alkatrészeit gyártja majd, az állami megrendelésekre készülve.
Tatár rámutatott, hogy a munkahelyek csupán felét sikerül megőrizni. Jelenleg ez szinte már rutinná vált Németországban, ahol a nehézipari és gépipari üzemek fokozatosan elköltöznek, a telephelyeiket pedig kisebb létszámú munkaerővel rendelkező hadiipari konszernek veszik birtokba.
A szakértő szerint a német gazdaságpolitika versenyt fut az idővel: "Minek lesz hamarabb és nagyobb hatása: az amerikai vámok okoznak majd újabb visszaesést a német iparnak, vagy még időben beindulnak a hadiipari és infrastruktúra beruházások, amik lökést adnak a német gazdaságnak?" - tette fel a kérdést.
A német központi bank, más néven Bundesbank, figyelmeztetett arra, hogy a vámháború súlyos recesszióba taszíthatja Németország gazdaságát.
"Reményeink szerint a gazdaságélénkítés, különösen egy ukrajnai fegyverszünettel párosítva, jelentősebb hatással bírhat" - nyilatkozta Tatár. Ugyanakkor kiemelte, hogy a védelmi és infrastrukturális fejlesztési programok még korántsem állnak készen a tényleges megvalósításra.
"A német gazdaságpolitikai tervek versenyképességi szempontból túl késlekedőek és elégtelenek, míg külpolitikai vonatkozásban sürgető és maximális beavatkozást igényelnek" - nyilatkozta a vezető elemző. Hozzátette, hogy Merz külügyminiszter-jelöltje, Johan Wadephul, "a legjobban választott opció az összes lehetséges jelölt közül."
Tatár megosztotta, hogy Wadephul számos védelmi bizottságban és a NATO-hoz kapcsolódó testületekben betöltött jelentős szerepet, emellett tartalékos őrnagyi rangot is visel.
Az elemző a külügyminiszter-jelölt szavait idézve hangsúlyozta, hogy Wadephul „ideális választás Merz számára, aki a 'Fortress Europe' koncepciót képviseli.” Ez a megközelítés különösen releváns a jelenlegi súlyos európai gazdasági válság és Oroszország által jelentett fenyegetés közepette, amikor is a legalkalmasabb idő arra, hogy megalapozzuk az Európai Egyesült Államok létrejöttét. Tatár Mihály véleménye szerint azonban ez "elkerülhetetlenül komoly konfliktusokat generál más tagállamokkal - különösen abban a pillanatban, amikor a szavakat tettekre kell váltani."
Korábban megírtuk, hogy a Die Welt beszámolója szerint Németországban a szegénységi küszöb alatt élők mediánjövedelme 2020-ban havi 981 euró volt, árváltozásokkal korrigálva, 2024-ben pedig már csak 921 euró. A részletekről ide kattintva olvashat bővebben.