A Magyar Tudomány Ünnepe a BBTE szatmárnémeti tagozatán: Innovatív megközelítések a 21. századi oktatásban A BBTE szatmárnémeti tagozatán rendezett Magyar Tudomány Ünnepe eseménye különleges alkalmat teremtett a tudomány és az oktatás határvonalainak újr
November 20-án a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatán tudományos ülésszakot tartottak, amely immár tizenegyedik alkalommal ünnepli a Magyar Tudomány Ünnepét.
Az esemény középpontjában a 21. századi gyakorlatközeli oktatás állt, amely rengeteg lebilincselő előadást és szakmai eszmecserét vonzott.
Az Amfiteátrumban megrendezett eseményt délután 15 órakor nyitotta meg Szabó-Thalmeiner Noémi igazgatónő, valamint Stark Gabriella, az egyetem tanára, üdvözölve a jelenlévőket.
Az első előadáson Lakatos-Fleisz Katalin bemutatta az "Aktuális kihívások - Gyakorlati megoldások" című kötetet, amely részletes betekintést nyújtott a hallgatóság számára. Ez a könyv a tagozat 25. jubileumi évében készült, és öt évvel ezelőtti ünnepi konferenciájának szerkesztett előadásait gyűjti össze. A kötetben körülbelül 19 szerző, elkötelezett pedagógus osztja meg kutatási eredményeit, amelyek az óvodapedagógiától egészen az egyetemi pedagógusképzésig terjednek. A könyv szerkesztéséért Baranyai Tünde, Lakatos-Fleisz Katalin, Stark Gabriella és Szabó-Thalmeiner Noémi feleltek.
Ezt követően Szabó-Thalmeiner Noémi, a pedagógusképzés sokszínűségének szakértője, mélyrehatóan elemezte, hogy milyen irányvonalakat vehet fel a jövő felsőfokú óvodapedagógus- és tanítóképzése. Előadásában nem csupán a szakmai aspektusokat boncolgatta, hanem a társadalmi összefüggéseket is hangsúlyozta, aláhúzva a pedagógusképzés megújulásának jelentőségét és a vele járó kihívásokat.
A konferencia harmadik előadásában Muhi Sándor tanár úr "Mutasd!" címmel szólította meg a hallgatóságot, kiemelve a vizuális kommunikáció és a kreativitás fontosságát az oktatásban. Előadásában inspiráló példákon keresztül mutatta be, hogyan lehet ezeket az elemeket hatékonyan integrálni a tanulási folyamatokba.
Ezt követően Baranyai Tünde, az egyetem oktatója, a matematikai kihívások gyakorlati megoldásainak stratégiáiról osztotta meg gondolatait. Előadásában konkrét példákon keresztül világította meg azokat a módszereket, amelyek az oktatási gyakorlatban segíthetnek a tanulók számára a nehézségek leküzdésében.
Stark Gabriella és Barabási Tünde a korai gyermeknevelés bölcsődei aspektusait kutatták, és az eredményeiket osztották meg a hallgatósággal.
Az esemény záró előadásában Lakatos-Fleisz Katalin a kortárs magyar regényekben megjelenő pedagógus karaktereket vette górcső alá, felfedve e figyelemreméltó alakok mélységeit és sokszínűségét.