Magyar kutatók figyelemre méltó eredményt értek el a szervkárosodás megelőzésének terén, amely új reményeket kínál a jövőbeli orvosi kezelések számára.


A kutatók egy új, rendkívüli fehérjemolekulát alkottak meg.

Amikor egy ér elzáródik, legyen szó szervátültetésről, szívinfarktusról vagy stroke-ról, az érintett szerv oxigénhiányos állapotba kerül, ami miatt a sejtek sürgős vészjeleket küldenek a felszínükre. Az ELTE Természettudományi Kar és a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont közös vállalkozásában dolgozó kutatók kifejlesztettek egy rendkívüli hatóanyagot, amely képes megóvni a szervezetet az oxigénhiány következményeként fellépő káros hatásoktól.

Az EvolVeritas vállalatot az ELTE Természettudományi Kar és a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont kutatói és feltalálói alapították. Pál Gábor és Gál Péter irányítása alatt a cég egy innovatív megközelítést alkalmazva, az emberi fehérjék irányított evolúciójával egyedülálló hatóanyagot fejlesztett ki. Az EVO24L, amely szabadalom alatt áll, képes megelőzni a szervkárosodást, amely az oxigénhiány következményeként léphet fel.

Amikor érelzáródás miatt egy szerv oxigénhiányt szenved, például szervátültetés, szívinfarktus vagy stroke esetén, a sejtek vészjeleket képeznek a felszínükön. Vérrögoldó gyógyszerrel, vagy katéteres kezeléssel a vérellátás ugyan helyreállítható, de az oxigént és tápanyagokat biztosító friss vérrel együtt a vészjeleket felismerő immunfehérjék is a helyszínre érkeznek. Egyikük, a MASP-2 proteáz, lavinaszerű gyulladást indít el, ami életveszélyes szervkárosodáshoz vezet.

Az EvolVeritas legújabb innovációja, az EVO24L, a MASP-2 aktív helyének precíz és hosszan tartó védelmével blokkolja a gyulladások megjelenését, ezáltal megakadályozza a szöveti károsodást.

Az EVO24L hatóanyagot egy vesespecialista ausztrál kutatócsoport vizsgálta be. Olyan állatmodellt alkalmaztak, amely célzottan a veseátültetést kísérő oxigénhiány miatti szervkárosodás vizsgálatára szolgál. A vizsgálat során a placebót kapott egyedek vesefunkciója összeomlott, míg az EVO24L-kezelt állatok veseműködése és veseszövete ép maradt.

Az ELTE Természettudományi Kar és a HUN-REN TTK közös kutatásai révén jött létre egy innovatív spinoff vállalkozás, amely a fehérje-evolúció irányításának segítségével fejleszt olyan ultra-szelektív hatóanyagokat, amelyek képesek gátolni a gyulladások kialakulását, valamint a SARS-CoV-2 és az influenzavírus fertőzéseit. A cég a világ vezető gyógyszergyártóival és gyógyszeripari befektetőivel folytat tárgyalásokat a készítmények potenciális hasznosításáról.

A kutatás részletei megtalálhatóak az Amerikai Egyesült Államok Tudományos Akadémiájának neves folyóiratában.

Related posts