Állj meg egy pillanatra! – üzenik világszerte a Teslák, a gonosz megtestesítőjének vélt Elon Musknak.

A "Tesla Takedown" jelszóval indított hadüzenet célja a broligarchia, vagyis a hatalom és a pénz összefonódásának leleplezése. A főszereplő nem más, mint az önkényes Elon Musk, aki milliókat áldozott egy republikánus politikai kampányra. Az a hisztéria, amely Muskot fasisztának bélyegzi, úgy tűnik, hogy nem ismer sem földrajzi, sem ízlésbeli korlátokat, és a Tesla-ellenes megnyilvánulások egyre szélesebb körben terjednek.
John Cusack színész megosztotta véleményét a milliárdos Elon Musk karakteréről, és éles szavakkal illette őt: „Musk kóros hazudozó, akárcsak Trump. Ő egy bűnöző, egy szociopata, aki a hullarablók szintjén mozog.” Cusack szerint Musk tanácsadója felelősséggel tartozik az emberek haláláért, különösen azután, hogy a veteránügyi minisztériumból válogatás nélkül nyolcvanezer embert bocsátott el.
„Olyan környezetben élünk, ami egyre inkább a totalitárius irányvonal felé halad, mintha egy fasiszta rezsim árnyékában lennénk” – nyilatkozta egy telefonáló a műsorban.
John Cusack a Tesla Takedown, vagyis a "Terítsük le a Teslát" mozgalom egyik hangadója, amelyben nemcsak ő, hanem számos más híresség, kiábrándult autótulajdonos és demokrata politikus is kifejezi véleményét.
"Továbbra is hangosan fogok beszélni a kongresszusban, de azt szeretném, ha mások az utcán is kifejeznék a véleményüket" - nyilatkozta Jasmine Crockett, a dallasi képviselő. Demokrata kollégája, Pramila Jaypal, Seattle képviselője, más elégedetlenkedőkkel együtt demonstrált a városban.
A Tesla Takedown hivatalos weboldalán békés demonstrációra invitálta követőit, arra ösztönözve a Tesla-tulajdonosokat, hogy váljanak meg autóiktól. A márkakereskedők számára is üzenetet intézett, felszólítva őket, hogy csökkentsék készleteiket. Emellett mindenkit arra kér, hogy sürgősen lépjen fel Musk megállításáért.
„Ez az a bevándorló, aki a helyedet vette el” – posztolta egy tiltakozó a Dél-Afrikából származó Tesla-vezér képére reagálva, miközben a San Francisco-i kereskedés előtt zajló tüntetés zajlott.
A korábbi, sporadikusan zajló akciók után március utolsó hétvégéjén az autógyár összesen 277 amerikai bemutatóterme és szervizközpontja előtt demonstrációk zajlottak. A résztvevők célja az volt, hogy még inkább megkérdőjelezzék a Teslák iránti érdeklődést a potenciális vásárlók körében, miközben a gyártónak jelentős veszteségeket próbáltak okozni.
"Nem királyok" - mutatták Musk és Trump karikatúráját, egy másik képen pedig az X és a Tesla logójából félreérthetetlenül Hitlert mintázták.
Dühüket az váltotta, hogy Elon Musk az újonnan létrehozott kormányzati hatékonysági minisztérium, a DOGE vezetőjeként érzékeny adatokhoz kapott hozzáférést, másrészt - takarékosságra hivatkozva - százezer állami alkalmazottat tetetett ki az utcára, amivel nem csak az ő, hanem családjaik megélhetését is fenyegette.
A világ leggazdagabb embere, Elon Musk vagyonának jelenlegi értéke körülbelül 340 milliárd dollár. E hatalmas összeg jelentős része az elektromos autókat előállító vállalat részvényeiből származik. Musk nem csupán a technológiai innovációk élharcosa, hanem Donald Trump egyik legfontosabb tanácsadója is. Ennek köszönhetően lehetősége van arra, hogy az Ovális Irodát nem mindennapi módon használja, például a X Æ A-Xii névre keresztelt fiának játszóházaként.
A nap során egy figyelemfelkeltő, de nem túlságosan népes tüntetéssorozat zajlott, amely az Egyesült Államok szinte minden szegletét elérte, beleértve a gyártó központját, Texast is.
"Állj ki a milliárdosok broligarchiája ellen!" - kiáltotta egy demonstráló a texasi főváros, Austin egyik autószalonja előtt.
A broligarchia kifejezés a hatalom és a pénz szoros összefonódását jelöli, amely sokszor a baráti kapcsolatok révén érvényesül. Európában ez a fogalom még viszonylag ismeretlen, de kétségtelen, hogy a kontinensen is lenne rá igény, hiszen a politikai és gazdasági érdekek találkozása egyre fontosabbá válik.
Egy kaliforniai demonstráló felhívta a figyelmet arra, hogy Trump az elnökválasztáson a szavazatok nem egészen 50%-át tudta megszerezni ahhoz, hogy győztes legyen. Ezzel szemben Elon Musk nem tölti be a választott tisztségviselők szerepét.
„Fasiszta államban élünk” – hangzott el egy nyugalmazott középiskolai tanár szájából a Berkeley-ben tartott tiltakozáson. Dennis Fagaly úgy véli, hogy ezt a tendenciát sürgősen meg kell fékezni, „mert különben mindent elveszítünk, ami értékes ebben az országban és az Egyesült Államok valódi esszenciájában”.
A Tesla/Musk ellen nemcsak az Egyesült Államokban tüntettek.
A kaliforniai tanár véleményét osztja egy fiatal nő Londonban, aki szerint a "Porsche gyors, a Ferrari gyorsabb, a Tesla pedig fasiszta" - persze átvitt értelemben.
"Az amerikai politikai események az utóbbi időszakban álmatlan éjszakákat hoztak számomra" - kesergett egy másik tiltakozó Bristolban.
Karl Scholz így fogalmazott: "Ha csupán egy-két embernek sikerül megakadályoznunk a Tesla vásárlását, ezzel tovább csökkentve a részvények értékét, talán ez arra ösztönözheti Elont és hasonló milliárdosokat, hogy átgondolják a tetteik következményeit."
Egy másik londoni bemutatóterem előtt egyértelműen jelezték, kinek tartják Muskot.
"Küldjék Muskot a Marsra" - ezt skandálták Berlinben, ahol arra is felhívták a figyelmet, hogy Tesla-ellenes megmozdulásokat terveznek április 12-ig.
A Tesla Takedown mozgalom most már európai honlappal is rendelkezik, ahol a térképen megjelölték azokat a Tesla bemutatótermeket - köztük a budapesti helyszínt is - ahol demonstrációkat lehet szervezni a milliárdos ellen, a Tesla autók által képviselt értékek védelmében.
A demonstrációk nem csupán békés felvonulásokra korlátozódtak. Az Egyesült Államokban a márkakereskedések előtt álló Teslák közül néhányon golyónyomokat fedeztek fel.
New Yorkban egy Tesla tulajdonosa összetalálkozott Musk egyik vandalizmusra hajlamos követőjével, aki horogkeresztet graffitizett a nő autójára.
Egy római külvárosi Tesla-kereskedés előtt összesen 17 autót gyújtottak fel a csalódott vásárlók.
Az olasz hatóságok ezt követően fokozott biztonsági intézkedéseket rendeltek el minden Tesla bemutatóterem környékén.
Németország északnyugati részén hét Tesla semmisült meg a lángokban.
Belföldi terrorizmusnak minősítette a Musk autói iránti fizikai támadásokat az Egyesült Államokban Pam Bondi amerikai főügyész, a nyomozásba pedig az FBI-t is bevonták.
Az Egyesült Királyság buszmegállóiban különös hirdetések tűntek fel, amelyek szójáték segítségével a Teslákat "Swasticar"-nak, azaz horogkeresztes autónak nevezték el.
Az ismeretlen szerző állítása szerint a Swasticar, amelyből Elon Musk egy karlendítéssel üzenetet küld, mindössze három másodperc alatt képes 0-ról 1939 km/h-ra gyorsulni, ezzel utalva a második világháború kitörésének évére.
Egyesek - szégyenükben vagy a rongálástól tartva - átcímkézték autójukat.
Egy kaliforniai autós szakértő megpróbált különleges átalakítást végrehajtani egy Tesla Model 3-on, hogy igazán egyedi élményt nyújtson.
Az Európában eladott Teslák száma 44 százalékkal volt kisebb februárban, mint egy évvel korábban.
Az Egyesült Államokban az idei első negyedév során, az előző év hasonló időszakához viszonyítva, a Tesla autók értékesítése 13 százalékkal csökkent. Az autógyártó részvényei Donald Trump megválasztása óta folyamatosan csökkenő trendet mutatnak; december óta pedig már 45 százalékkal csökkent az értékük.
Az elnök saját kezűleg állt ki a sok kritikát kapott elektromos autó mellett, és - ahogyan az NBC is kiemelte - egy különleges pop-up bemutatótermet alakított ki a Fehér Ház déli pázsitján.
Itt bemutattak egy Cybertruckot, majd megcsodálhattunk egy élénk tűzvörös Tesla S-t is, amelyet Trump vásárolt. Ezzel szeretné kifejezni, mennyire bízik az autó megbízhatóságában.
Donald Trump és Elon Musk kapcsolata azonban némileg elhidegülni látszik, kivált a csúfos wisconsini kudarc után.
Az Egyesült Államok egyik legmegosztottabb államában újabb fontos jogi pozíció került megüresedésre a helyi legfelsőbb bíróságon. A demokraták által támogatott jelölt diadalmaskodott a választások során, annak ellenére, hogy Elon Musk és csapata több mint százmillió dollárt költött a kampányra. Érdekes módon ennek az összegnek egynegyedét a republikánusok által indított ügyész kampányára fordították, szemben a demokraták stratégiájával.
Végül Susan Crawford, a demokraták képviselője, a szavazatok 55 százalékát megszerezve diadalmaskodott.
Két nappal a választások előtt Elon Musk személyesen jelen volt, amikor átadott két szavazónak egy-egymillió dolláros csekket.
A győztes már alaposan felkészült a versenyre, de elítéli, hogy egy külső személy óriási összegekkel próbálja meg befolyásolni a választópolgárokat.
Susan Crawford kijelentette, hogy „nem hiszi, hogy ennek a demokráciánknak része kellene lennie.” Donald Trump teljes mértékben kiállt Trump jelöltje mellett, de a kimenetel veszélyeztetheti a közöttük lévő kapcsolatot.
"A [wisconsini] választás talán egy fokozatos elválás első lépése lehet a két fél között" - nyilatkozta a Washington Postnak Barry Burden, a Wisconsini Egyetem választási kutatóközpontjának vezetője.
Elon Musk hivatalosan "különleges állami alkalmazottá" vált, ami új dimenziót ad a karrierjének. Ezzel a pozícióval nem kötelező számára a szigorú vagyonnyilatkozatok és pénzügyi jelentések nyilvánosságra hozatala, ami jelentős rugalmasságot biztosít. Ugyanakkor e státusz keretein belül legfeljebb 130 napot tölthet el egy év alatt, így a munkavégzése szigorúan korlátozott időkeretek között zajlik.
Ha Musk nem kér szabadnapot, a május végén esedékes megbízatása lejár. Ő és az elnök már jelezték, hogy esetleg visszalépnek, ám a demokraták nem ellenkeznének, ha a broligarchiában továbbra is a hatalom közelében maradna.
"A pénzén ugyan vehet néhány hirdetést, de ez taszítja a választókat" - mondta Ben Wikler, a wisconsini demokraták elnöke a bíróválasztás után.
Egy március végi közvélemény-kutatás szerint az amerikai felnőttek 36 százaléka elégedett Musk tevékenységével, a válaszadók 55 százaléka azonban elmarasztalta.
Az elnökválasztás után a wisconsini verseny volt az első alkalom, amikor a republikánusok jelentős vereséggel néztek szembe.
A wisconsini választás tanulsága az, hogy Trump és Musk politikai elképzelései nem nyerték el a közönség tetszését – állítja Alex Bauer, egy madisoni választópolgár, aki Crawfordra adta voksát.