Kovács Kati aggódott a forgatás során, hogy a női rendező esetleg túlzottan érzelmes reakciókat mutat majd.

Az 1968-as "Eltávozott" című film Szőnyi Erzsiről mesél, aki a Fóti Gyermekváros falai között nőtt fel. A történet középpontjában álló lány, akit Kovács Kati alakít, szülei keresésére indul, és hirdetése nyomán váratlanul választ kap. Várkútra látogat el, ahol találkozik anyjával, aki a lány szépségétől és természetességétől megijed, ezért titokban tartja a kapcsolatukat férje elől. Erzsi, akit a kudarc és a magány sújt, sodródik az eseményekkel: vonaton összebarátkozik egy titokzatos fiúval, aki izgalmas kalandot ígér. Emellett segít egy lecsúszott férfinek, aki állítólag a "halott szüleiről" hoz híreket. A történet egy szórakozóhelyen folytatódik, ahol az Illés együttes zenél; itt Erzsi belemegy egy provokatív játékba, amikor a magabiztos Gábor közeledését elfogadja.
Szörényi Levente, az Illés együttes egyik megálmodója, így fogalmaz:
Kovács Kati, a Kossuth-díjas énekesnő, a filmvásznon is megcsillogtatja színészi tehetségét. „Sosem vágytam arra, hogy színésznő legyek” – hangsúlyozza, ezzel jelezve, hogy számára a zene és a színészet két különböző világ. „A filmművészet a pillanatok művészete. Míg a színpadon egyetlen előadásban kell megélned a karaktert, a filmben van lehetőséged finomítani a jeleneten. Csak egy pillantást vetsz a szkriptesre, és máris látod, hogy az adott jelenet megfelelt-e az elképzeléseidnek, vagy éppen ellenkezőleg” – osztja meg gondolatait a művésznő.
Az énekesnő kifejezte, hogy voltak benne bizonyos kételyek a női rendezőkkel kapcsolatban:
A diskurzus második szakaszában Máthé Áron, a történész és szociológus, felfedi a film mögött rejlő kortörténeti kontextust.