Időtlen digitális átalakulás!
Idén ismét izgalmas eseménynek lehettünk tanúi, hiszen a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület szervezésében megrendezésre került a HTE Infokom 2024 konferencia és kiállítás. A rendezvényen a Kecskeméti Kreatív Tudásközpont Közalapítvány képviseletében Molnár Szilárd tartott előadást, bemutatva a legújabb trendeket és fejlesztéseket az információs technológia világában.
A rendezvény a hazai informatikai szakma fontos eseménye, amelyen összesen 3 kiemelt előadás, 11 szekció, 41 előadás volt, illetve több mint 300 szakember és 12 kiállító vett részt.
A fenti címmel tartott előadásomban arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy a következő 5-10 évben a demográfiai fordulat jelentős hatással lesz a digitális és zöld átállás folyamatára. A digitális transzformáció nem csupán technológiai váltást jelent, hanem egy mély kulturális átalakulást is hoz magával. Különösen fontos ez egy olyan erősen idősödő társadalom tükrében, ahol új és releváns szempontokat kell figyelembe venni a jövőnk formálásakor.
A globális idősödés az orvostudomány, a technológiai fejlődés diadala. De ennek komoly ára van/lesz, amit érezni fogunk a munkaerőpiacon, az életszínvonalunkon, az egészségügyi, szociális rendszereinken, a gazdasági teljesítményünkön.
Ahhoz, hogy lépést tarthassunk a gyorsan öregedő társadalmak kihívásaival, elengedhetetlen, hogy innovatív és hatékony stratégiákat dolgozzunk ki. Ha tétlenül nézzük, ahogy a helyzet romlik, akkor a következmények között biztosan ott lesz a mérhető életszínvonal csökkenése. Fontos, hogy proaktívan cselekedjünk, és közös erővel alakítsuk a jövőt!
Az egyik megoldás, hogy az 50 pluszos népességből minél nagyobb arányban tartsuk a munkaerőpiacon az embereket. Ez viszont csak úgy lehetséges, hogy az idősödők is hajlandóak tanulni, megújítani képességeiket, kompetenciáikat, tisztában vannak a demográfiai kihívás következményeivel és az azokra adható jó válaszokkal. A gazdasági fejlődés ettől a tudásmegújítási hajlandóságtól függ.
A kihívás óriási, hiszen Magyarországon a felnőttkori tanulásban részt vevők aránya csak az uniós átlag fele körül van. A digitális készségek is hiányosak, ami ma már az alapkészségek egyik legfontosabb eleme, hiszen a munkahelyek több mint 90 százalékában már most is minimum alapszintű digitális kompetenciaszintet követelnek meg.
Az erre vonatkozó válaszok egy lehetséges, ám már tesztelt spektrumát ismertettem a kecskeméti idősebb korúak számára készült program keretein belül, valamint a digitális élményközpont tevékenységein, különösen a digitális élménypedagógiai foglalkozások során.
A "Digitális társadalom" szekcióban bemutatott további előadók között szerepeltek:
🔹 András, a Digitális Magyarország Ügynökség képviselője hangsúlyozza: az állampolgárság nem csupán a hagyományos értelemben vett társadalmi részvételt jelenti, hanem a digitális világban való aktív jelenlétet is. Az állampolgár felelősségei és lehetőségei a digitális társadalomban új dimenziókat nyitnak meg számunkra.
🔹 Pap Sándor, Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács: Blokklánc-reakció: De mit adott nekünk a blockchain?
🔹Vidra András, MÁV Zrt.: Vasúti digitalizáció az utasok szemszögéből
🔹 A szekciót irányította Bancsics Ferenc, a Magyar Államkincstár képviseletében.
A konferencia részletes programja itt érhető el: https://www.hte.hu/web/infokom2024/
#KecskemétiKreatívTudásKözpontKözalapítvány #KKTK #Kecskemét #HírközlésiésInformatikaiTudományosEgyesület #HTE #KortalanDigitálisTranszformáció #Demográfiaifordulat #digitális #globálisidösődés