Az influenza komoly fenyegetést jelenthet a várandós nők számára, mivel súlyosan befolyásolhatja a terhességet és potenciálisan kockázatot jelenthet a magzat egészségére is.

Korábban már foglalkoztak azzal, hogy az influenza milyen kockázatokat rejthet a várandós nők számára, azonban egy új kutatás most figyelemre méltó és meglepő eredményekkel szolgált.
Rendszeres vizsgálatok zajlanak annak érdekében, hogy feltérképezzék, milyen kockázatokat jelenthetnek a különböző betegségek és fertőzések a várandós nők egészségére. A legújabb kutatások célja az autizmussal kapcsolatos lehetséges összefüggések feltárása volt – számolt be róla az Euronews.
A cikk bevezetője hangsúlyozza, hogy az autizmussal kapcsolatos kutatások az utóbbi évtizedekben jelentős előrelépéseken mentek keresztül. Ma már az autizmust nem csupán betegségként, hanem inkább egy különleges állapotként kezelik. Ennek ellenére a kiváltó okok továbbra is rejtélyesek maradnak. Különösen fontos figyelmet érdemelnek a várandósság alatt átélt fertőzések, mint például az influenza, amelyek potenciálisan befolyásolhatják a fejlődést.
Dr. Ian Lipkin, a Columbia Egyetem Fertőzés- és Immunitásközpontjának vezetője, mint a legújabb kutatás fő szerzője, azt vizsgálta, hogyan függhet össze az autizmus megjelenése a várandósság alatt szerzett influenzafertőzéssel. A kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy bizonyos körülmények megléte esetén megnövekszik a valószínűsége annak, hogy az influenzát átvészelt kismamák olyan gyermekeket hoznak a világra, akiket később autizmus spektrum zavar (ASD) diagnózissal kezelnek. A kutatás során kiemelték, hogy a kockázat növekedéséhez három konkrét tényező társul: influenzafertőzés, a terhesség alatt tapasztalt láz, valamint a herpesz szimplex 2-es típusával szembeni antitestek magas szintje.
Bár a kapcsolat nem feltétlenül egyértelmű, és az influenzával való megfertőződés nem garantálja az autizmus kialakulását, a kutatások arra utalnak, hogy ezek a fertőzések hozzájárulhatnak a kockázat növekedéséhez. A tudósok véleménye szerint nem magának a vírusnak a jelenléte a kulcsfontosságú tényező, hanem inkább az anya immunrendszerének válaszreakciója és az általa kiváltott gyulladásos folyamatok, amelyek potenciálisan növelhetik az autizmus kialakulásának esélyét.
Dr. Irene Sanchez Martin, a Cold Spring Harbor Laboratory posztdoktori kutatója, egérmodellek segítségével végezte kutatásait, hogy mélyebb betekintést nyerjen a terhesség alatti anyai immunaktiváció (MIA) hatásaiba. A kutatók felfedezték, hogy ezek az immunválaszok olyan viselkedési eltérésekhez vezethetnek, amelyek párhuzamba állíthatók az emberi autizmus tüneteivel. A vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a fertőzés szimulációját követően mindössze 24 órán belül fejlődési rendellenességek jelentkeztek az embriókban, különösen a hím egyedek esetében, ami aggasztó következményekkel járhat a jövő generációira nézve.
A kutatások során szerzett tapasztalatok alapján egyértelmű, hogy az egereken végzett kísérletek nem alkalmazhatóak közvetlenül az emberekre, azonban mégis értékes adatokat nyújthatnak. A tudósok úgy vélik, hogy a magzati fejlődés során a környezeti hatások, például a magzatvíz vagy a méhlepény zavarai hozzájárulhatnak ahhoz, hogy bizonyos egyének esetében megnövekedett legyen a fejlődési rendellenességek kockázata. Továbbá, a kutató hangsúlyozta, hogy a gyulladással összefüggő citokinek szintjének emelkedése gyakran megfigyelhető azoknál a nőknél, akiknél a későbbiekben autizmust diagnosztizáltak a gyermekeiknél. Így nem egy konkrét fertőzés, hanem inkább a gyulladásos folyamatok állhatnak a háttérben, mint potenciális kiváltó okok.