KEMMA - Az ukrán uniós csatlakozás súlyos következményekkel járhat a hazai nyugdíjrendszer számára.

Jelenleg Magyarországon körülbelül 2,5 millió ember részesül nyugdíjban vagy hasonló ellátásban, és erre az állam idei költségvetéséből 7200 milliárd forintot különített el. Emellett, ha Ukrajna csatlakozik az Európai Unióhoz, akkor akár több millió ukrán nyugdíjas is jogosulttá válhat magyar nyugdíjra egy 1962-es megállapodás értelmében.
A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége (SZSZKSZ) Legfelsőbb Tanácsának Elnöksége, a két ország közötti baráti kapcsolatok erősítése érdekében, elhatározták, hogy egy különleges egyezményt kötnek. Ez az 1962-es nemzetközi egyezményt kihirdető törvényerejű rendelet a magyar és ukrán szociális kapcsolatok, valamint a nyugdíjügyek alapjait fektette le, és a hatása mind a mai napig érezhető – hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzet elemzése. Az érdekes helyzet azonban nem csupán abból fakad, hogy a jogszabály a szovjet korszakban született és több mint hatvan éves. Ukrajna uniós csatlakozása ugyanis ezen a megállapodáson keresztül több millió nyugdíjas életére is komoly hatással lehet.
Ukrajna átvette az SZSZKSZ szerepét.
A nemzetközi egyezmény kezdetben számos országra kiterjedt, de Azerbajdzsán, Belaruszia, Grúzia, Kazahsztán, valamint az Örmény, Tádzsik, Türkmén, Üzbég és Kirgiz Köztársaság nem ismerte el az SZSZKSZ jogutódlását. Ennek következtében nem alkalmazták a megállapodást, amely így idővel csupán az Oroszországi Föderációra és Ukrajnára vonatkozott. Évek múltán Oroszország és az SZSZKSZ helyébe lépő új megállapodás született, Ukrajnával azonban, noha a médiában időről időre felmerültek az új egyezség lehetőségei, nem tudtak dűlőre jutni. Egyes források szerint ez éppen Ukrajna ellenállásának tudható be. Ennek következményeként mostanra a szomszédunk esetleges uniós csatlakozása komoly fenyegetést jelenthet a magyar nyugdíjrendszer számára.
Ahhoz, hogy a helyzet komolysága érzékelhető legyen, először érdemes áttekinteni, miről is szól az 1962-es egyezmény és az azt átültető törvényerejű rendelet. A részleteket a Világgazdaság rendezte össze néhány évvel ezelőtt.