Kihívásokkal teli év vár ránk 2025-ben: ezt minden magyar a saját tapasztalatain keresztül fogja megélni - Agro Napló


Bár az árrésstop intézkedései életbe léptek, az infláció mégsem mutatott jelentős csökkenést, és a tavaszi fagyok súlyos károkat okoztak a gyümölcstermésben, ami a piacon további áremelkedésekhez vezethet. Az áprilisi inflációs adat, amely 4,2 százalékot mutat, azt jelzi, hogy a kormány által remélt 4 százalék alatti szint elérésére tett kísérletek nem bizonyultak sikeresnek. Madár István, a Portfolio vezető elemzője hangsúlyozza, hogy ez a fejlemény meglepő és aggasztó, különösen figyelembe véve, hogy tavaly év végén már tapasztalhattunk egy jelentős inflációcsökkentést.

Tavaly év végén úgy tűnt, hogy ez az infláció talán már kicsit kifulladt, és egy nagyon látványos inflációcsökkenés tudott bekövetkezni. Itt jött a feketeleves: kiderült, hogy idén év elején is nagyon sokan kezdtek el látványosan újra drágítani. Ennek valószínűleg volt köze a magas béremeléshez, volt köze a tavalyi utolsó negyedév látványos forintgyengüléséhez is, mindenesetre egy nagyon kellemetlen január-februári inflációs adat érkezett

- fejtette ki Madár István a Pénzcentrum CashCast című műsorának legújabb epizódjában.

Az elemző véleménye szerint az árrésstop valóban hozzájárult néhány élelmiszer árának csökkentéséhez, azonban a teljes szektor árait nem érintette kedvezően. Az élelmiszerárak márciusról áprilisra mindössze 1,3 százalékkal csökkentek, ami alulmúlja a várt 2 százalékos visszaesést. Noha a Nemzetgazdasági Minisztérium által említett 18 százalékos árcsökkenés tényleg létezik, ez csupán az érintett termékek szűk körére vonatkozik - hangzott el a beszélgetés során.

Ha valóban úgy tűnik, hogy a jelenlegi árstopok hosszú távon velünk maradnak, és a kormány nem hajlandó őket megszüntetni, akár félelemből a piaci áremelkedések miatt, akkor elkerülhetetlen, hogy ezek a torzító hatások előbb-utóbb éreztessék hatásukat. Számos bolt küzd ezzel a helyzettel, hiszen a folyamatosan csökkenő nyereség vagy akár a veszteség már most is komoly problémát jelent számukra, és ez a trend a jövőben tovább súlyosbodhat.

A szakértő kiemelte, hogy noha az országos átlag szerint a bérek emelkedése meghaladja az infláció mértékét, ez a helyzet nem vonatkozik minden társadalmi csoport esetében. Különösen azok szenvedik meg a megélhetési költségek növekedését, akik jövedelmük jelentős részét élelmiszerekre fordítják; számukra a reálbér-növekedés sokkal csekélyebb vagy akár észlelhetetlen is lehet.

A gyümölcsárak terén jelentős, drámai növekedésre lehet számítani. Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője hangsúlyozta, hogy a tavaszi fagyok súlyos következményekkel jártak, különösen a kajszibarack esetében, ahol a termés 80-90%-a elpusztult.

A Fruitveb, a szakmai szervezet képviseletében elhangzott, hogy az idei kajszi termés várhatóan 80-90 százaléka már a levesgyártásban végzi. Ez a szám megdöbbentő, hiszen az ország szinte minden részén, különösen a legfőbb kajszi termőterületeken, jelentős károk keletkeztek. A szakmai szervezet becslése szerint idén a legrosszabb termés vár ránk a kajszibarack esetében 2000 óta, és a helyzet még aggasztóbb, hiszen a mérések kezdete óta előfordulhat, hogy minden idők leggyengébb termésével nézünk szembe.

- nyilatkozta a főszerkesztő.

Bár az import részben enyhítheti a hiányt, Braunmüller szerint a kajszibarack ára 30-50 százalékkal is emelkedhet. A feldolgozott termékek, mint a lekvárok és gyümölcslevek esetében is áremelkedés várható, bár ott az ipar némileg tudja kompenzálni a helyzetet a receptúrák módosításával és más gyümölcsök felhasználásával.

Related posts