Karikó Katalin támogatásával megnyílt egy új kutatóközpont a Szegedi Tudományegyetemen, amely várhatóan jelentős előrelépést hoz a tudományos kutatások terén.

Új kutatási központ nyílt meg a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), amely az antimikrobiális és gombaellenes terápiák fejlesztését hivatott elősegíteni. A kezdeményezés mögött Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus áll, aki anyagi és szakmai támogatásával járult hozzá a projekt megvalósításához. A központ célja, hogy innovatív megoldásokat kínáljon a mikrobiális fertőzések és gombás megbetegedések kezelésére.
Karikó Katalin a Gazda-Patogén Interakció Központ ünnepélyes megnyitóján emlékeztetett arra, hogy számos rangos tudományos elismerést kapott, amelyek jelentős kutatási támogatással jártak. A Jeantet-Collen-díj 150 ezer svájci frankot, a Novo Nordisk-díj 100 ezer eurót, míg a Tang-díj 82 ezer dollárt jelentett. Ez a körülbelül 334 ezer eurónak (135 millió forintnak) megfelelő összeg a központ létrehozására lett felhasználva - tájékoztatta a jelenlévőket az SZTE professzora.
Rovó László rektor hangsúlyozta, a biokémiai és az orvosbiológiai oktatásnak és kutatásnak komoly hagyománya van Szegeden. A Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert által alapított iskola csaknem száz éve virágzik, és egyre elismertebb az európai és a globális tudomány színterén.
- emelte ki az orvosprofesszor, amikor példaként hozta fel a Szegedi Tudományegyetem, a Pennsylvaniai Egyetem és a King's College London közötti együttműködés keretében elindított kutatást.
Az új központ infrastruktúrája még regionális szinten is páratlan, új területeken fogja támogatni az egyetemen folyó kutatásokat - emelte ki a rektor. Fendler Judit, az SZTE kancellárja kifejtette, hogy az SZTE számára fontos az az anyagi segítség, melyet Karikó Katalin biztosított a központ kialakításához, de ennél sokkal jelentősebb az a támogatás, mellyel az egyetemen folyó oktató- és kutatómunkát segíti.
A betegségek, különösen a világjárványok, nem ismernek határokat. A globális kihívásokra való hatékony válaszadás érdekében elengedhetetlen, hogy nemzetközi szinten gondolkodjunk és végezzünk kutatásokat – hangsúlyozta a kancellár. Kiemelte, hogy az SZTE nemzetközi szerepvállalása folyamatosan fejlődő együttműködési hálózaton alapul, és az újonnan létrehozott központ, valamint a benne működő laboratóriumok jelentős támogatást nyújtanak ezen a téren.
Az orvosbiológia az SZTE egyik kiválósági területe. Az egyetem éppen ezért célirányosan fejleszti az orvosbiológiai kutatások támogatásához szükséges infrastruktúrát és műszerparkot. E tekintetben a központ létrehozása jelentős mérföldkőnek számít mind az egyetem, mind a tágabb régió kutatási és innovációs ökoszisztémájában.
„- Emeld ki a mondandódat, és tedd emlékezetessé!” – hangsúlyozta Fendler Judit.
A központot bemutató sajtóközlemény szerint világszerte - a becslések alapján - több mint egymilliárd ember szenved valamilyen gombás megbetegedésben, és évente több mint 1,5 millió haláleset történik ilyen fertőzések következtében.
Az SZTE Biológia Intézetében létrehozott, hazánkban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az öt felújított laboratórium célja, hogy forradalmasítsa az antimikrobiális, különösen a gombaellenes terápiák fejlesztését. E létesítmények nem csupán a terület kutatásainak és innovációinak összefogására szolgálnak, hanem lehetőséget biztosítanak az új kezelési módszerek gyorsabb és hatékonyabb tesztelésére, valamint az eredmények gyakorlati alkalmazásának alapos vizsgálatára is.