Karácsony Gergely az Óbudai Gázgyár ügyében határozottan kijelentette: "Eljött az idő, hogy ne halogassuk tovább a döntéseket!"

"Örömmel értesítem a közvéleményt: a bíróság végre nekünk adott igazat! Az állam nem halogathatja tovább az Óbudai Gázgyár kármentesítését!" - fogalmazott Facebook-posztjában Karácsony Gergely főpolgármester.
A volt Óbudai Gázgyár több mint hét évtizedes működése alatt közel kétszázezer tonnányi talajt szennyezett el a gáz tisztításának melléktermékeivel. Az ennek során keletkezett szerves vegyületeket, cianidot, arzént és egyéb fémeket tartalmazó gázmasszát illegálisan ásták el az Óbudai Gázgyár területén - írja a 24.hu.
A lerakott veszélyes hulladék évtizedek óta mérgezi a talajvizet és a környező talajt, és amikor a vízszint csökken, a szennyezett anyagok a Dunába jutnak.
A helyzet rendkívül aggasztó, hiszen a gázmassza már a főváros életfontosságú ivóvízbázisait is fenyegeti.
Az egykori üzem területének többségi tulajdonosaként februárban csatlakozott a perhez Budapest, ami Karácsony Gergely szerint "az állam újabb időhúzása ellen" indult. A főpolgármester azt írta: lassan egy évtizede nyilvánvaló, hogy az államnak, egész pontosan az MVM-nek fel kell számolni az Óbudai Gázgyár területén a föld alatt fekvő szennyezést. Ezt az elmúlt évtizedben minden évben követelték a zöld mozgalmak képviselői.
Karácsony Gergely kifejtette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök korábban tévesen minősítette a helyzetet rémhírnek, amikor valójában komoly közveszély áll fenn, amelynek kezelése az állam felelőssége. A főpolgármester hangsúlyozta, hogy jogszabályok kötelezik az állami MVM-et a károk enyhítésére, ám az utóbbi években csupán a határidők folyamatos elhalasztására volt példa, jellemzően a határidő lejárta előtt néhány nappal hozott határozatok formájában. Emlékeztetett arra, hogy legutóbb karácsony előtt született ilyen döntés, amelyet a bíróság végül érvénytelenített.
A főváros vezetője kiemelte, hogy a Duna-parti szennyezés problémája továbbra is fennáll, azonban a helyzet most már egyértelmű: nem áll rendelkezésre több mentség vagy halogatás.
A Greenpeace Magyarország 2018-ban mintákat gyűjtött a Duna medréből, amely akkoriban rendkívül alacsony vízállású volt. Az akciót követően észlelték, hogy szennyezett víz szivárog a talajból a folyóba. A laboratóriumi vizsgálatok eredményei aggasztó képet festettek: bizonyos rákkeltő anyagok koncentrációja több százszorosa, míg más veszélyes mérgek szintje több ezerrel haladta meg a talajvízre vonatkozó megengedett határértékeket - olvasható a jelentésben.